Başkanlık güç ve samimiyet ister

Yerel yönetim seçimlerinde adayların açıklanması, seçim sonuçlarından daha heyecan vericidir.

Türk insanının sosyal psikolojisi böyle bir heyecana, engellenemez coşkuya çok müsaittir.

Hangi siyasal partiden olursa olsun kimin aday olacağının önemi vardır yerel seçimlerde...

Çünkü vatandaşın oy verip seçtikten sonra hesap sorabilme umudu vardır. Hatta yüz yüze gelip isteklerini doğrudan söyleyebileceği tek makamdır yerel yönetimler.

İşte bunun için partilerin adaylarını seçerken, bu karakteristik özelliği taşıyan kişileri bulması önemlidir.

Belediye başkanlığı dayanıklılık gerektirir, güçlü ve içten olmayı da…

AK Parti’nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı tercihini Yücel Yılmaz’dan yana yapması tamamen bu stratejinin sonucudur.

Bir kentte seçim kazanma iddiası taşıyan her siyasi partinin adayın kişisel niteliklerini dikkate alması kaçınılmazdır.

“Kişisel nitelik”ten kastımız, kamu hizmetlerinde kanıtlanmış başarıdan söz ediyoruz. Aynı zamanda bu başarıya ulaşma biçimi de önemlidir. Adayın, halkı memnun eden çalışmalar yapmış olması bu tercihteki isabeti güçlendirir.

BALIKESİR’DE YÜCEL YILMAZ ÖRNEĞİ

Büyükşehir statüsü, yerel yönetimlerde bazı avantajların yanı sıra ilçe belediyeleri arasındaki bütçe paylaşımında eşitsizlikleri de barındırıyor.

İşte adayın başarısı bu noktada devreye girer. Kaynak ve imkanların ötesinde hizmet veren, halkın takdirini kazanan bir ilçe belediye başkanı, kanıtlanmış bir başarının sahibidir.

Sözü uzatmadan söyleyelim, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmesi belki de Türkiye genelinde en isabetli tercih örneğidir.

Başkan Yılmaz’ın 4 yılda Karesi ilçesine yaptıkları bir kenara konulsa; inanın bazı illerle yapılacak mukayesede üstünlüğü ortadadır.

Çünkü Karesi yeni kurulan bir ilçe; sıfırdan bir yerel yönetim oluşumunun sancılarını çekiyor. Balıkesir’in yüz ölçümü 12 bin 496 kilometrekare, nüfusu da son belirlemelere göre 1 milyon 250 bine dayandı. Balıkesir lojiktik ve stratejik açıdan Türkiye’nin en ilginç illerinden birisi…

Bir yanda Marmara’ya, bir yanda Ege’ye kıyısı var; Tarım, turizm, ekonomik, sosyal ve kültürel zenginlikleriyle katma değeri yüksek.

Bu avantajların yanında böylesine bir il, yerel yönetimden güçlü bir planlama, yatırım ve uygulama bekler.

Yani şunu demek istiyorum; Görevi aldığı yerden bütün değerlerini yükseltme iddiası taşıyorsa başkanlığa aday olan kişinin işi oldukça zor.

Pekiyi Yücel Yılmaz bunu bilmiyor mu?

En iyi bildiği için aday olduğunu biz biliyoruz.

BU ŞEHİR BİZE EMANET!

Başkanlık, dünyanın en meşhur ve meşru isteğidir. İnsanoğlunun özünde başkanlık arzusu yatar. Ancak bu görev, aynı zamanda ateşten gömlektir.

Sadece iffeti, haysiyeti, erdemi, ahlakı, vicdani sorumluluklarıyla birlikte yürütme gücü ve samimiyeti olanlar üstlenmeli.

Bu görevin özünde, dünya döndükçe başkandan bu evrensel değerleri talep edeceği de kesin.

Başkan bu değerlerden ne kadar fazlasını yerine getirebilirse o ölçüde sevilir, gönüllerin hakanı olur.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı yakından bilenler bilir. Karesi ilçesinde hizmet çeşitliliği açısından tatmin edici bir başkanlık dönemi geçirdi. Ulusal ve uluslararası pek çok kültürel ve sportif etkinlikler düzenledi.

Bütün bu etkinliklerde kent ekonomisine canlılık kazandırırken belediye kaynaklarını ve bütçesini de asla boşa harcamadı.

Amacım burada Yücel Yılmaz güzellemesi yapmak değil. Bir gazeteci ve akademisyen olarak tecrübe ve gözlemlerimi aktarıyorum.

Belediye başkanlığı bilgi, tecrübe ve cesaret yanında; halkın gözünde güç ve samimiyeti de temsil etmesi istenir, beklenir. Bu bir ölçüde karizmadır. Başkanlık karizması…

Bu sadece görüntüyle kazanılmaz. Yapılanların insana dokunması gerekir. Yapanın o insanların gözünde değeri olmalı. Güç ve samimiyetle hep yanlarında olduğunu göstermesi gerekir.

Balıkesir, Yücel Yılmaz ile bu şansı yakaladı.

“Balıkesir bize emanet” diyen Yücel Yılmaz bu kente katacaklarıyla da iddialı. “Balıkesir’i dünya kenti yapacağız” iddiası Yılmaz’ı daha güçlü bir aday olarak halkın karşısına çıkaracaktır. Haa dünya kenti demişken…

Bir kentin başkanının en büyük başarısı, içinde yaşayan halkın, “Ben bu kentliyim” gururunu taşımasıdır. Yılmaz’ın iddiası da tam olarak bu…

Ortak gururun adresi Balıkesir olsun istiyor Yücel Yılmaz. “Başkanlığı istemek, dünyanın en meşru ve meşhur arzusudur” dedik ya…

Dünyanın en bilinen ve istenen başkanlığın şöhretini de artırma hevesindeki Yücel Yılmaz’a başarılar dileriz.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228