banner317

banner308

banner307

banner316

Koronavirüste Balıkesir'in en riskli ilçeleri açıklandı!

Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Balıkesir’deki pandemi sürecini değerlendiren Vali Hasan Şıldak, vaka sayılarında yaşanan artışa dikkat çekti, Alınan tedbirlere eksiksiz uyulmasının önemine değindi; "Kapalı ortam bulaşma riskini çok artırıyor" uyarısı yaptı. Bir soru üzerine Vali Şıldak, vaka sayısındaki en riskli ilçeleri de açıkladı.

COVİD-19 13.11.2020, 22:32 24.11.2020, 20:41
Koronavirüste Balıkesir'in en riskli ilçeleri açıklandı!

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Balıkesir’deki pandemi sürecini değerlendiren Vali Hasan Şıldak, her geçen gün vaka sayılarında artışın yaşandığına dikkat çekti. Covid-19 pandemisinde tüm kuralların Balıkesirliler tarafından eksiksiz uygulanmasını isteyen Vali Hasan Şıldak son dönemde vaka sayılarının endişe verici boyutta arttığını açıkladı.

Gazeteciler Cemiyetine gelişinde başkan Ramazan Demir, Basın İlan Kurum Şube Müdürü Gökhan Eren ve BGC yönetim kurulu üyelerince karşılanan Vali Haşan Şıldak, Basın Müzesinde sergilenen materyalleri inceleyerek Türk Basınının geçmişinden bugününe nostaljik bir yolculuk yaptı.

Cemiyet faaliyetleri hakkında BGC Başkanı Demir’in bilgi paylaşımında bulunduğu Vali Şıldak salgınla mücadeledeki son durum hakkında açıklamalarda bulundu, basının yayınlarıyla sürece verdiği desteğe teşekkür etti.

“Sosyal medya ile basın birbirine karıştırılmamalı”

Vali Hasan Şıldak şunları söyledi:

“Mesleğin hakkını veren, gerçek gazetecilik yapan, kamunun menfaatlerini gözeten bir gözle yaklaşan, aynı zamanda ahlaki, etik değerleri muhafaza eden bir yaklaşık çok önemli. Basın çünkü toplumun gözü kulağı oluyor. Artık bilgilerin tamamı basın yoluyla insanlara ulaşıyor. Tabi sosyal medya ile basını da karıştırmamak lazım. Sosyal medya ile ilgili son bir düzenleme de yapıldı ama bu beklentileri aslında ne kadar karşıladığını sizler daha iyi biliyorsunuz.

Oradaki pervasız kullanımlar, bilinçsiz kullanımlar basın gibi algılanıyor. Aslında basın o değildir. Basın doğruyu, düzgün bir şekilde yansıtabilmek için çaba gösteren bir performans gerektiriyor. Yani yoksa oradan duyduğunu yazmak bana göre basın faaliyeti değil. Basın aslında sorumlulukları çok olan bir kurum, müessese. Kamuyla vatandaşın da en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan biridir. Basın olmasa otokontrol de olmaz. Demokratik toplumlarda basının vaz geçilmez olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerekir."

“Tedbiri elden bırakmayacağız”

Balıkesir genelinde pandemiyle ilgili bir farkındalık ve kültürün oluştuğuna dikkat çeken Vali Şıldak şunları ifade etti:

“Balıkesir’de pandemiyle ilgili bir farkındalık, kültür oluştu, maskeyle yaşamaya alıştık. Maske kullanımı havalar soğumaya başladığında iyi de oldu. Eczacılar ve Diş Hekimleri Odası ziyarete gelmişlerdi. Onlar da grip vakalarının çok azaldığını söylüyorlar. Hakikatten bu sene grip yaşanma durumu çok nadir. Bu da maskelerin koruyuculuğunu gösteriyor. İnşallah bu çalışmalarla, aşıyla beraber daha huzurlu, rahat günlere kavuşmayı temenni ediyoruz. Fakat biraza daha yolumuz var. Çünkü toplumun tamamına üretilen aşının yayılması, o kadar aşı ünitesinin sağlanması da zaman alacak gibi. Bekleyeceğiz, ama bekleyene kadara da tedbiri elden bırakmayacağız.”

“Vaka sayılarındaki artış endişe verici”

Balıkesir’deki son durum hakkında bilgiler de veren Vali Hasan Şıldak, vaka sayılarındaki artışın endişe verici olduğunu dile getirdi. Vali Şıldak şunları kaydetti:

“Ben en başından bu yana halkımıza basınımız vasıtasıyla veya kendi sosyal medya hesaplarımızdan bütün bilgileri olabildiği kadar net, açıklık içerisinde paylaşmayı prensip olarak benimsedim. Çünkü vatandaşımız bilsin ki ona göre tutumunu, tavrını belirlesin istedim. Hakikatten vakalarımız bizim Eylül ayının sonuna kadar düşük dozda seyretti. Vaka sayılarımız bir hayli düşüktü. Ekim’in ilk haftası itibariyle yükseliş başladı. Yükseliş Balıkesir’de halen devam ediyor. Yani yükseliş durmadı. Henüz daha platoyu görmedik, yataya geçmedik ve bu endişe verici boyutta diyebilirim. Yükseliş devam ediyor, yükselişin sebepleri hem dikkat etmememizden kaynaklanıyor hem de havaların soğumasıyla kapalı alanları kullanmaya daha çok ağırlık verdik. Kapalı ortam bulaşma riskini çok artırıyor. Bir de kapalı ortamda kalan vakalar aile yakınlarına, arkadaşlarına, görüştükleri kişilere, evde izolasyonda bulunduğu diğer aile fertlerine çok bulaştırır hale geldi. Bir evde 10 kişi yaşıyorsa adeta 10’u da hastalanmaya başladı. Bu durum tabi ki bilhassa 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızı daha fazla etkiliyor. Yaşlıca olan insanlar, etkilenme düzeyi olarak tabi hastalığa karşı daha korunaksız, daha riskli pozisyonda bulunuyor. Bu vatandaşlarımızda hastaneye yatma oranı, yoğun bakıma düşme oranı yüksek.”

“Kapalı alanlarda maske kullanımı çok önemli”

Kapalı ortamların hastalığın bulaşmasında önemli bir etken olduğunu belirten Vali Hasan Şıldak şunları kaydetti:

“Özellikle artık bu günlerden sonra daha da kapalı ortamlara geçtiğimiz dönemde çok daha dikkatli olmamız lazım. Yani dikkatimizi 5 kat daha artırsak yeridir. Çünkü çok kolay bulaşıyor, bulaşma hızının ve kolaylığının da arttığını düşünüyoruz. Hastalık daha kolay bulaşır hale geldi. Maske kullanımında insanlarımızın daha dikkatli olduğunu gözlemliyoruz. Fakat tek başına maske yetmiyor. Yani biz sizinle oturduğumuz pozisyonda maskemiz olduğu için koruma altındayız. Ama maskeyi çıkardığımız andan itibaren ikimizde riskli bir duruma düşüyoruz. Bu çok önemlidir. Bir de çağrılara kulak verilmesi konusu çok önemli.”

“Sigara içilebilecek alanlar belirlendi”

Hastalığın yayılmasını önlemek adına son dönemde 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik ve sigara kullanımı konusunda yasaklama ve kısıtlamaların getirildiğini ifade eden Vali Hasan Şıldak şunları dile getirdi:

“Yani şimdi pek çok yasaklama, kısıtlama kararını hayata geçirdik. Bunlardan bir tanesi 65 yaş üzeri vatandaşlarımız 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarıda bulunabilecekler. Onları korumak istiyoruz. Vatandaşlarımızdan buna çok özen göstermelerini rica ediyoruz. Yine 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız pazaryerlerine girişleri ve toplu taşımayı kullanmaları saat 14.00’de sona eriyor. Saat 14.00’den sonra bu imkandan onları maalesef kendi iyilikleri, kendi sağlıkları için mahrum bırakıyoruz. Sigara ile ilgili şöyle bir uygulama yaptık; bazı mahallelerde, il merkezindeki ana merkezi tamamen içine alacak şekilde cadde ve sokak bazında sigara içilmesinin yasak olduğu alanları belirledik. Aynı zamanda ilimizdeki bütün okulların, camilerin, kamu kurumlarının ve banka şubelerinin önleri, çocuk parkları, diğer parklar, park alanları, toplu taşıma otobüs durakları da ve tabi ki pazaryerleri ve çevresi sigara içme yasağı alanı olarak tespit edilmiş oldu. Bu konuda da yoğun denetim yapacağız. Çünkü maskenin adeta çıkarılması için bir bahane oluşturuyor sigara içilmesi. Zaten hoş bir durum da değil. Bunu kısıtlamayı öngörüyoruz.”

“Lütfen kurallara uyalım”

Tedbirlerin uygulanması yönünde denetimlerin artarak devam edeceği bilgisini veren Vali Hasan Şıldak şunları söyledi:

“Tedbirlerin uygulanması için denetimlerimizi de daha yoğunlaştıracağız. Zaten denetim yönünde bilindiği gibi uzunca bir süredir çok sıkı denetim yapıyoruz, bunun üzerinde duruyoruz. Gerektiğinde cezai müeyyide de uyguluyoruz. Fakat iş gelip artık tamamen insanımızın kendisine kalmış vaziyette. Yani her bir insanımız, vatandaşımız kendi denetimini yapacak, kendi kuralını uygulayacak. Bunun başka çözümünün olmadığını Sağlık Bakanımız da, İçişleri Bakanımız da, Sayın Cumhurbaşkanımız da söylüyor. İnsanlar tek tek empati yaparak, vicdanının sesini dinleyerek kurallara harfiyen uysunlar. Biz de artık uyarılarımızı aynı şekilde sürdürmekle beraber, uyarının yanı sıra konu bazlı uyarı da yapacağız. Mesela bugün evlerde nasıl hareket edelim, evde kalanlar evlerde hangi kuralları uygulasınlar. Bir sonraki gün işyerlerinde ne yapılması lazım, ne tedbirlerin alınması lazım, bir sonraki gün temaslı olanlar ne yapması lazım gibi zaten insanlarımızın bildiği ama tekrarında fayda gördüğümüz bilgileri paylaşmak istiyoruz. Bu şekilde bir yol almak istiyoruz. Balıkesir’in çevreye göre, diğer bazı illerimize göre iyi olan durumu maalesef giderek ortadan kalkıyor, kayboluyor. Yani biz de vaka sayısını çok yük sek yaşamaya başlıyoruz. Kırsal bölgelerimizdeki insanlarımız en başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza çağrımızı tekrarlıyoruz; lütfen kurallara uyalım. İlgili bakanlıklarımızın, devletimizin kurumlarının açıkladığı tedbirleri benimseyerek, gönülden uygularsak aşı bulunana kadar olan sağlık durumumuzu, ilimizdeki sağlıklı ortamımızı muhafaza etmiş oluruz. Aksi takdirde daha kötü sonuçlarla karşılaşmamız mümkün. Çünkü virüsün yayılımı çok hızlı sıçramalar yapabiliyor.”

“Yeterlilik ve yatak sayısı anlamında sıkıntımız yok”

Balıkesir’deki hastanelerin durumu hakkında da bilgiler veren Vali Hasan Şıldak şunları ifade etti:

“Hastaneler de yine aynı şekilde son 1 ay içinde yoğunlaşmış durumdadır. Sayılarımız; hem yatan hasta, hem yoğun bakımdaki hem de entübe hasta sayılarımız artmış durumda. Hayatını kaybeden maalesef kaybettiğimiz vatandaş sayısı da bir önceki aya göre yükselmiş durumda. Ama sağlık tedbirleri, yeterlilik anlamında, yatak sayısı anlamında bir sıkıntımız yok. Bu konuda tedbirlerimizi aldık. Yatak artırımına, kapasite artırımına gittik. Fakat sayılar yüksek.”

“Dursunbey, Altıeylül, Bigadiç ve
İvrindi vaka sayıları en yüksek ilçeler”

İl genelindeki bütün ilçelerde vaka sayılarının yüksek olduğunu belirten Vali Hasan Şıldak en çok vaka sayısı bulunan ilçelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bütün ilçelerimizde vaka sayıları yüksek. Fakat nüfusa oranla şu an yaşadığımız pozitif vaka sayısının en yüksek olduğu ilçeler Dursunbey, Altıeylül, Bigadiç, İvrindi gibi ilçelerimizde bilhassa kırsal mahallelerde daha fazla bir artış var. Buralarda da bilindiği gibi karantina uygulaması yapıyoruz. Kimi zaman vaka sayısına ve yayılımına göre tüm kırsal mahalleyi içine alacak şekilde veya sokak, mahalle, ev, hane bazında karantinalar yapıyoruz. Bunun çok faydasını görüyoruz. Pozitif vakaların hem köyün içinde yayılımını hem de dışarıya taşmasını önlemiş oluyoruz.”

“Alınması gereken tüm tedbirleri aldık sıra vatandaşta”

İl genelinde hastalığın yayılmasının önlenmesi için alınabilecek tüm tedbirlerin alındığını söyleyen Vali Hasan Şıldak, vatandaşlardan da bu tedbirlere uymasını istedi. Vali Şıldak şunları kaydetti:

“Yani şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki Balıkesir ili genelinde eksik uygulanan hiçbir tedbirimiz yoktur. Tamamen anında, zamanında alınan kararlarla çok etkili bir uygulama yapılıyor. İşin ucu tamamen vatandaşımızın elindedir. Yani kontrol, tedbir noktasında vatandaşımıza geçmiştir. Devlet olarak yapacağımız bütün uygulamaları yaptık, bütün tedbirlere başvurduk. Yine önümüzdeki günlerde pazaryerlerinde de bir kademe daha üst tedbirleri uygulayacağız.

Pazaryerleri, toplu taşıma araçları ve oturulan mekanlar; çay ocağı, kahvehane, restoran, kafe gibi yerler en riskli alanları oluşturuyor. Biz de buralara denetim anlamında daha yoğunluk veriyoruz. Bu şekilde tedbirleri uygulatma konusunda kararlıyız. Ama vatandaşlarımızdan da gönüllü olarak destek bekliyoruz. Yani maskeyi zorunlu olduğu için değil, ihtiyaç olduğu için taksın.

Hatta diyoruz ki; eğer aile fertlerinde riskli olanlarımız varsa, yani evimizde kronik hasta yaşıyorsa, yaşlımız varsa onların yanında da maske taksınlar. O kişiler de taksın, aynı ortamda bulunmasınlar. Evde odalarını ayırsınlar. Ev ziyareti yapmasınlar, akraba ziyareti, komşu ziyareti, gün yapma, toplu yemek, bir arada bulunma yapmasınlar. Bir arada bulunulabilir, bu ortamda maske maskeyi çıkarıp yiyip, içmek, bir ikramda bulunmak hem sıkıntılı hem risklidir.

Çünkü o anda buluşma yüksektir. Bunları uygulayabilirsek inanın tedbir işe yarıyor. Bu tedbirler bilimsel olarak bize açıklanan önerilerdir. Bundan başka bir yöntem yok. Balıkesir’i korumak istiyoruz. Balıkesirlilerden de korunma konusunda daha ciddi, daha destek verici adımlar bekliyoruz.”

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Balıkesir Valiliği Logosu Eskisi mi Yenisi mi Güzel?
Balıkesir Valiliği Logosu Eskisi mi Yenisi mi Güzel?
Namaz Vakti 09 Mart 2021
İmsak 06:02
Güneş 07:24
Öğle 13:24
İkindi 16:39
Akşam 19:14
Yatsı 20:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 28 58
4. Trabzonspor 28 51
5. Alanyaspor 28 46
6. Hatayspor 28 46
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 28 39
10. Antalyaspor 28 36
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 27 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 28 30
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 28 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Adanaspor 25 27
14. Menemenspor 25 27
15. Balıkesirspor 25 26
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 28 50
5. West Ham 27 48
6. Everton 27 46
7. Tottenham 27 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 27 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 26 42
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 26 22
20. Huesca 26 20
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
banner318