banner307

banner319

Koronavirüste Balıkesir'in en riskli ilçeleri açıklandı!

Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Balıkesir’deki pandemi sürecini değerlendiren Vali Hasan Şıldak, vaka sayılarında yaşanan artışa dikkat çekti, Alınan tedbirlere eksiksiz uyulmasının önemine değindi; "Kapalı ortam bulaşma riskini çok artırıyor" uyarısı yaptı. Bir soru üzerine Vali Şıldak, vaka sayısındaki en riskli ilçeleri de açıkladı.

COVİD-19 13.11.2020, 22:32 24.11.2020, 20:41
Koronavirüste Balıkesir'in en riskli ilçeleri açıklandı!

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Balıkesir’deki pandemi sürecini değerlendiren Vali Hasan Şıldak, her geçen gün vaka sayılarında artışın yaşandığına dikkat çekti. Covid-19 pandemisinde tüm kuralların Balıkesirliler tarafından eksiksiz uygulanmasını isteyen Vali Hasan Şıldak son dönemde vaka sayılarının endişe verici boyutta arttığını açıkladı.

Gazeteciler Cemiyetine gelişinde başkan Ramazan Demir, Basın İlan Kurum Şube Müdürü Gökhan Eren ve BGC yönetim kurulu üyelerince karşılanan Vali Haşan Şıldak, Basın Müzesinde sergilenen materyalleri inceleyerek Türk Basınının geçmişinden bugününe nostaljik bir yolculuk yaptı.

Cemiyet faaliyetleri hakkında BGC Başkanı Demir’in bilgi paylaşımında bulunduğu Vali Şıldak salgınla mücadeledeki son durum hakkında açıklamalarda bulundu, basının yayınlarıyla sürece verdiği desteğe teşekkür etti.

“Sosyal medya ile basın birbirine karıştırılmamalı”

Vali Hasan Şıldak şunları söyledi:

“Mesleğin hakkını veren, gerçek gazetecilik yapan, kamunun menfaatlerini gözeten bir gözle yaklaşan, aynı zamanda ahlaki, etik değerleri muhafaza eden bir yaklaşık çok önemli. Basın çünkü toplumun gözü kulağı oluyor. Artık bilgilerin tamamı basın yoluyla insanlara ulaşıyor. Tabi sosyal medya ile basını da karıştırmamak lazım. Sosyal medya ile ilgili son bir düzenleme de yapıldı ama bu beklentileri aslında ne kadar karşıladığını sizler daha iyi biliyorsunuz.

Oradaki pervasız kullanımlar, bilinçsiz kullanımlar basın gibi algılanıyor. Aslında basın o değildir. Basın doğruyu, düzgün bir şekilde yansıtabilmek için çaba gösteren bir performans gerektiriyor. Yani yoksa oradan duyduğunu yazmak bana göre basın faaliyeti değil. Basın aslında sorumlulukları çok olan bir kurum, müessese. Kamuyla vatandaşın da en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan biridir. Basın olmasa otokontrol de olmaz. Demokratik toplumlarda basının vaz geçilmez olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerekir."

“Tedbiri elden bırakmayacağız”

Balıkesir genelinde pandemiyle ilgili bir farkındalık ve kültürün oluştuğuna dikkat çeken Vali Şıldak şunları ifade etti:

“Balıkesir’de pandemiyle ilgili bir farkındalık, kültür oluştu, maskeyle yaşamaya alıştık. Maske kullanımı havalar soğumaya başladığında iyi de oldu. Eczacılar ve Diş Hekimleri Odası ziyarete gelmişlerdi. Onlar da grip vakalarının çok azaldığını söylüyorlar. Hakikatten bu sene grip yaşanma durumu çok nadir. Bu da maskelerin koruyuculuğunu gösteriyor. İnşallah bu çalışmalarla, aşıyla beraber daha huzurlu, rahat günlere kavuşmayı temenni ediyoruz. Fakat biraza daha yolumuz var. Çünkü toplumun tamamına üretilen aşının yayılması, o kadar aşı ünitesinin sağlanması da zaman alacak gibi. Bekleyeceğiz, ama bekleyene kadara da tedbiri elden bırakmayacağız.”

“Vaka sayılarındaki artış endişe verici”

Balıkesir’deki son durum hakkında bilgiler de veren Vali Hasan Şıldak, vaka sayılarındaki artışın endişe verici olduğunu dile getirdi. Vali Şıldak şunları kaydetti:

“Ben en başından bu yana halkımıza basınımız vasıtasıyla veya kendi sosyal medya hesaplarımızdan bütün bilgileri olabildiği kadar net, açıklık içerisinde paylaşmayı prensip olarak benimsedim. Çünkü vatandaşımız bilsin ki ona göre tutumunu, tavrını belirlesin istedim. Hakikatten vakalarımız bizim Eylül ayının sonuna kadar düşük dozda seyretti. Vaka sayılarımız bir hayli düşüktü. Ekim’in ilk haftası itibariyle yükseliş başladı. Yükseliş Balıkesir’de halen devam ediyor. Yani yükseliş durmadı. Henüz daha platoyu görmedik, yataya geçmedik ve bu endişe verici boyutta diyebilirim. Yükseliş devam ediyor, yükselişin sebepleri hem dikkat etmememizden kaynaklanıyor hem de havaların soğumasıyla kapalı alanları kullanmaya daha çok ağırlık verdik. Kapalı ortam bulaşma riskini çok artırıyor. Bir de kapalı ortamda kalan vakalar aile yakınlarına, arkadaşlarına, görüştükleri kişilere, evde izolasyonda bulunduğu diğer aile fertlerine çok bulaştırır hale geldi. Bir evde 10 kişi yaşıyorsa adeta 10’u da hastalanmaya başladı. Bu durum tabi ki bilhassa 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızı daha fazla etkiliyor. Yaşlıca olan insanlar, etkilenme düzeyi olarak tabi hastalığa karşı daha korunaksız, daha riskli pozisyonda bulunuyor. Bu vatandaşlarımızda hastaneye yatma oranı, yoğun bakıma düşme oranı yüksek.”

“Kapalı alanlarda maske kullanımı çok önemli”

Kapalı ortamların hastalığın bulaşmasında önemli bir etken olduğunu belirten Vali Hasan Şıldak şunları kaydetti:

“Özellikle artık bu günlerden sonra daha da kapalı ortamlara geçtiğimiz dönemde çok daha dikkatli olmamız lazım. Yani dikkatimizi 5 kat daha artırsak yeridir. Çünkü çok kolay bulaşıyor, bulaşma hızının ve kolaylığının da arttığını düşünüyoruz. Hastalık daha kolay bulaşır hale geldi. Maske kullanımında insanlarımızın daha dikkatli olduğunu gözlemliyoruz. Fakat tek başına maske yetmiyor. Yani biz sizinle oturduğumuz pozisyonda maskemiz olduğu için koruma altındayız. Ama maskeyi çıkardığımız andan itibaren ikimizde riskli bir duruma düşüyoruz. Bu çok önemlidir. Bir de çağrılara kulak verilmesi konusu çok önemli.”

“Sigara içilebilecek alanlar belirlendi”

Hastalığın yayılmasını önlemek adına son dönemde 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik ve sigara kullanımı konusunda yasaklama ve kısıtlamaların getirildiğini ifade eden Vali Hasan Şıldak şunları dile getirdi:

“Yani şimdi pek çok yasaklama, kısıtlama kararını hayata geçirdik. Bunlardan bir tanesi 65 yaş üzeri vatandaşlarımız 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarıda bulunabilecekler. Onları korumak istiyoruz. Vatandaşlarımızdan buna çok özen göstermelerini rica ediyoruz. Yine 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız pazaryerlerine girişleri ve toplu taşımayı kullanmaları saat 14.00’de sona eriyor. Saat 14.00’den sonra bu imkandan onları maalesef kendi iyilikleri, kendi sağlıkları için mahrum bırakıyoruz. Sigara ile ilgili şöyle bir uygulama yaptık; bazı mahallelerde, il merkezindeki ana merkezi tamamen içine alacak şekilde cadde ve sokak bazında sigara içilmesinin yasak olduğu alanları belirledik. Aynı zamanda ilimizdeki bütün okulların, camilerin, kamu kurumlarının ve banka şubelerinin önleri, çocuk parkları, diğer parklar, park alanları, toplu taşıma otobüs durakları da ve tabi ki pazaryerleri ve çevresi sigara içme yasağı alanı olarak tespit edilmiş oldu. Bu konuda da yoğun denetim yapacağız. Çünkü maskenin adeta çıkarılması için bir bahane oluşturuyor sigara içilmesi. Zaten hoş bir durum da değil. Bunu kısıtlamayı öngörüyoruz.”

“Lütfen kurallara uyalım”

Tedbirlerin uygulanması yönünde denetimlerin artarak devam edeceği bilgisini veren Vali Hasan Şıldak şunları söyledi:

“Tedbirlerin uygulanması için denetimlerimizi de daha yoğunlaştıracağız. Zaten denetim yönünde bilindiği gibi uzunca bir süredir çok sıkı denetim yapıyoruz, bunun üzerinde duruyoruz. Gerektiğinde cezai müeyyide de uyguluyoruz. Fakat iş gelip artık tamamen insanımızın kendisine kalmış vaziyette. Yani her bir insanımız, vatandaşımız kendi denetimini yapacak, kendi kuralını uygulayacak. Bunun başka çözümünün olmadığını Sağlık Bakanımız da, İçişleri Bakanımız da, Sayın Cumhurbaşkanımız da söylüyor. İnsanlar tek tek empati yaparak, vicdanının sesini dinleyerek kurallara harfiyen uysunlar. Biz de artık uyarılarımızı aynı şekilde sürdürmekle beraber, uyarının yanı sıra konu bazlı uyarı da yapacağız. Mesela bugün evlerde nasıl hareket edelim, evde kalanlar evlerde hangi kuralları uygulasınlar. Bir sonraki gün işyerlerinde ne yapılması lazım, ne tedbirlerin alınması lazım, bir sonraki gün temaslı olanlar ne yapması lazım gibi zaten insanlarımızın bildiği ama tekrarında fayda gördüğümüz bilgileri paylaşmak istiyoruz. Bu şekilde bir yol almak istiyoruz. Balıkesir’in çevreye göre, diğer bazı illerimize göre iyi olan durumu maalesef giderek ortadan kalkıyor, kayboluyor. Yani biz de vaka sayısını çok yük sek yaşamaya başlıyoruz. Kırsal bölgelerimizdeki insanlarımız en başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza çağrımızı tekrarlıyoruz; lütfen kurallara uyalım. İlgili bakanlıklarımızın, devletimizin kurumlarının açıkladığı tedbirleri benimseyerek, gönülden uygularsak aşı bulunana kadar olan sağlık durumumuzu, ilimizdeki sağlıklı ortamımızı muhafaza etmiş oluruz. Aksi takdirde daha kötü sonuçlarla karşılaşmamız mümkün. Çünkü virüsün yayılımı çok hızlı sıçramalar yapabiliyor.”

“Yeterlilik ve yatak sayısı anlamında sıkıntımız yok”

Balıkesir’deki hastanelerin durumu hakkında da bilgiler veren Vali Hasan Şıldak şunları ifade etti:

“Hastaneler de yine aynı şekilde son 1 ay içinde yoğunlaşmış durumdadır. Sayılarımız; hem yatan hasta, hem yoğun bakımdaki hem de entübe hasta sayılarımız artmış durumda. Hayatını kaybeden maalesef kaybettiğimiz vatandaş sayısı da bir önceki aya göre yükselmiş durumda. Ama sağlık tedbirleri, yeterlilik anlamında, yatak sayısı anlamında bir sıkıntımız yok. Bu konuda tedbirlerimizi aldık. Yatak artırımına, kapasite artırımına gittik. Fakat sayılar yüksek.”

“Dursunbey, Altıeylül, Bigadiç ve
İvrindi vaka sayıları en yüksek ilçeler”

İl genelindeki bütün ilçelerde vaka sayılarının yüksek olduğunu belirten Vali Hasan Şıldak en çok vaka sayısı bulunan ilçelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bütün ilçelerimizde vaka sayıları yüksek. Fakat nüfusa oranla şu an yaşadığımız pozitif vaka sayısının en yüksek olduğu ilçeler Dursunbey, Altıeylül, Bigadiç, İvrindi gibi ilçelerimizde bilhassa kırsal mahallelerde daha fazla bir artış var. Buralarda da bilindiği gibi karantina uygulaması yapıyoruz. Kimi zaman vaka sayısına ve yayılımına göre tüm kırsal mahalleyi içine alacak şekilde veya sokak, mahalle, ev, hane bazında karantinalar yapıyoruz. Bunun çok faydasını görüyoruz. Pozitif vakaların hem köyün içinde yayılımını hem de dışarıya taşmasını önlemiş oluyoruz.”

“Alınması gereken tüm tedbirleri aldık sıra vatandaşta”

İl genelinde hastalığın yayılmasının önlenmesi için alınabilecek tüm tedbirlerin alındığını söyleyen Vali Hasan Şıldak, vatandaşlardan da bu tedbirlere uymasını istedi. Vali Şıldak şunları kaydetti:

“Yani şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki Balıkesir ili genelinde eksik uygulanan hiçbir tedbirimiz yoktur. Tamamen anında, zamanında alınan kararlarla çok etkili bir uygulama yapılıyor. İşin ucu tamamen vatandaşımızın elindedir. Yani kontrol, tedbir noktasında vatandaşımıza geçmiştir. Devlet olarak yapacağımız bütün uygulamaları yaptık, bütün tedbirlere başvurduk. Yine önümüzdeki günlerde pazaryerlerinde de bir kademe daha üst tedbirleri uygulayacağız.

Pazaryerleri, toplu taşıma araçları ve oturulan mekanlar; çay ocağı, kahvehane, restoran, kafe gibi yerler en riskli alanları oluşturuyor. Biz de buralara denetim anlamında daha yoğunluk veriyoruz. Bu şekilde tedbirleri uygulatma konusunda kararlıyız. Ama vatandaşlarımızdan da gönüllü olarak destek bekliyoruz. Yani maskeyi zorunlu olduğu için değil, ihtiyaç olduğu için taksın.

Hatta diyoruz ki; eğer aile fertlerinde riskli olanlarımız varsa, yani evimizde kronik hasta yaşıyorsa, yaşlımız varsa onların yanında da maske taksınlar. O kişiler de taksın, aynı ortamda bulunmasınlar. Evde odalarını ayırsınlar. Ev ziyareti yapmasınlar, akraba ziyareti, komşu ziyareti, gün yapma, toplu yemek, bir arada bulunma yapmasınlar. Bir arada bulunulabilir, bu ortamda maske maskeyi çıkarıp yiyip, içmek, bir ikramda bulunmak hem sıkıntılı hem risklidir.

Çünkü o anda buluşma yüksektir. Bunları uygulayabilirsek inanın tedbir işe yarıyor. Bu tedbirler bilimsel olarak bize açıklanan önerilerdir. Bundan başka bir yöntem yok. Balıkesir’i korumak istiyoruz. Balıkesirlilerden de korunma konusunda daha ciddi, daha destek verici adımlar bekliyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
Namaz Vakti 30 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@