BANDIRMA'NIN YENİ “ÜMİT“ MERKEZİ

BANED'in girişimiyle açılan okuma salonu özel eğitim alma imkanı bulumayan öğrencilerin ümit merkezi olacak

BANDIRMA'NIN YENİ “ÜMİT“ MERKEZİ

BANED'in girişimiyle açılan okuma salonu derslerinde başarılı olan ancak özel eğitim alma imkanı bulunamayan öğrencilerin ümit merkezi olacak. Yeni Ümit Eğitim Merkezi adıyla açılan merkezde 211 öğrenciye gönüllü öğretmenler tarafından kurs veriliyor.

Merkezin açılışında konuşan Kaymakam Ali Mantı, Kur'an-ı Kerim'in ilk emrinin "oku" olduğunu belirterek, "Her şey er geç aslına rücu der. Ufuk tefek sapmalar olsa da milletimiz bu sapmaları en kısa zamanda telafi edip yoluna devam edecektir. Bunun da yolu eğitimden geçer. Eğitime zerre kadar her kimin katkısı varsa onların ellerinden öperiz" dedi.

Bandırma 100. Mahallesi'nde bulanan Yeni Ümit Eğitim Merkezi'nde üç adet sınıf, bir toplantı, iki adet oturma ve dinlenme salonu bulunuyor. İki katlı binada ayrıca sosyal aktivitelerin olacağı bir salon da olacak. Ayrıca öğrencilerin boş vakitlerini geçirebilecekleri sinema salonu, bilardo masası, bilgisayar odası ve masa tenisi olacak. Merkezde öğrencilere sosyal içerikli kurslar da verilecek.

211 ÖĞRENCİ ÖĞRENİM GÖRECEK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde konuşan BANED Başkanı Mesut Kaplan, derneğin kurulduğu günden buyana eğitim faaliyetleriyle ilçenin eğitim hizmetlerine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Yeni Ümit Eğitim Merkezi'ni açmakla, geleceğimizin teminatı olan gençlerin sokaklarda gelişigüzel yetişmesini engellemeyi, zararlı alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamayı amaçladıklarını belirterek, "Gençlerimizin kendisine ve milletine karşı faydalı birer birey olarak yetişmesini, bilgi, beceri ve ahlak açısından gelişmesine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Eğitim Merkezimize kayıtlı 211 öğrenci bulunmaktadır. Fakat fiziki şartların yetersizliğinden dolayı, bir o kadar daha öğrencimizi, önümüzdeki yıl hizmet vermek üzere kayıt altına aldık. Merkezimizde hafta sonları deneyimli öğretmenler gözetiminde 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerine SBS hazırlık kursları ve ders takviyesi yapılmaktadır. Ayrıca evinde uygun çalışma ortamı bulamayan öğrencilerimize de hafta içinde rahat bir ortamda etüt imkanı sağlamaktadır" dedi.

PEKEL: SEVAPLARIN EN BÜYÜĞÜ

Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, eğitimin her şeyin başı aynı zamanda sonu olduğuna işaret etti. Eğitime gereken önemi vermeyen toplumların geriye gittiklerini ifade eden Pekel, "Özellikle sınava odaklı eğitim sisteminde çocuklarımız, bir yarış atı gibi dershaneden okula bu yarışın içinde yer alıyor. Bu hizmeti çok önemsiyorum. Bu çocuklarımızla birlikte olma, sosyal yönlerini geliştirme noktasında yardım etme bana göre sevapların en büyüğüdür. Bu konuda emeği geçen kim varsa teşekkür ediyorum. Bu kurumların yaygınlaşması gerekiyor. Fiziki sorunların çözümü için herkesin bu güzel harekete katkı sunması lazım. İnşallah bu müessese Bandırma eğitimine ve bölgeye hayırlı olur" diye konuştu.

"BİZ UYANDIK, SİZ DE UYANIN"

AK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan ise konuşmasında milli, manevi, ahlaki ve dini anlamda eğitim veren herkese katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirterek, şöyle devam etti: "Kız çocuklarını farklı sebeplerden dolayı bugüne kadar okutmamışız. Bunların hepsi aşılmış. Kız çocukları lütfen okuyun. Bize diyorlar ki kadınlar çalışmaz. İlk Müslüman olan Hz. Hatice validemiz, dünyanın en büyük nakliyecisiydi. Peygamber efendimizin eşi bile çalışmışsa siz neden çalışmayacaksınız? Bugüne kadar bizi afyon gibi uyutmuşlar. Artık biz uyandık, siz de uyandınız. İnsan gibi bu topluma faydalı şeyleri yapın ki bu toplum yükselsin."   


"KİŞİNİN SÖZÜ DEĞİL, YAPTIĞI ÖNEMLİDİR"

Kaymakam Ali Mantı, böyle güzel bir müesseseyi Bandırma'ya kazandırdığı için BANED yöneticilerine ve velilere teşekkür etti. "Söylemden ziyade eylem önemlidir" diyen Kaymakam Mantı, "Kişinin sözü değil yaptığı önemlidir. Bu ilahi bir emirdir. Kişi ancak bilmekle bir erdem ve mertebeye ulaşır. Bizim kitabımızın ilk emri niye oku? Allah'ın bunda bir muradı var. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Kur'an-ı Kerim'de diyor ki, 'Bu kitap size bir öğüt ve anlama üzerine gönderilmiştir.' Kur'an-ı Kerim öğüt ve anlama kitabıdır. Anlamak ve anlamlandırmak için bilmek lazım. Bilmeyenler konuşur, bilenler yürür ve iş yapar.

İnşallah birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik ortamında ülkemiz dünyanın en güzel ülkesi olarak hak ettiği yere gelecektir. Her şey er geç aslına rücu der. Ufuk tefek sapmalar olsa da milletimiz bu sapmaları en kısa zamanda telafi edip yoluna devam edecektir. Bunun da yolu eğitimden geçer. Eğitimi her kim yapıyorsa ve veriyorsa teşekkür ediyoruz. Özellikle çok zor olan kısmını yani maddi kısmını telafi eden insanlara minnet duyuyoruz. Aynı zamanda ülkemizde eğitimi zerre kadar her kimin katkısı varsa onların ellerinden öperiz. Bu eğitim yuvamızın sadece burada kalmamasını, örnek olmasını ve yaygınlaşmasını bekliyoruz. Bu kurumlara maddi manevi katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.


DUALARLA AÇILDI

Konuşmaların ardından Kaymakam Mantı, Yeni Ümit Eğitim Merkezi'nin açılmasında katkıda bulunan hayırsever vatandaşlara plaket verdi. İlçe Müftüsü Cahit Çetin'in yaptığı duanın ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti. Sınıfları gezen protokol üyeleri, öğrencilerle aynı sıraya oturup sohbet etti.

Yeni Ümit Eğitim Merkezi'nin açılışı nedeniyle düzenlenen Törene Kaymakam Ali Mantı, Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, AK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Demirhan, İlçe Müftüsü Cahit Çetin, BANED Başkanı Mesut Kaplan, Berk Eğitim Kurumları Genel Müdürü Arif Karanfil, veliler ve öğrenciler katıldı.

> Melih GASGAR

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2013, 19:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228