TÜBİTAK’a Balıkesir damgası

Balıkesir’i temsil eden lise öğrencileri 63 ilin, 202 farklı okulundan toplam 369 proje sahibi öğrencinin katıldığı Türkiye Finali yarışmasında, 220 proje arasından sıyrılmayı başarıp Balıkesir’e büyük bir gurur yaşattı.

TÜBİTAK’a Balıkesir damgası

TÜBİTAK 50’inci Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline 6 proje ile katılan Balıkesirli öğrenciler, 1 birincilik, 2 üçüncülük, 1 teşvik ödülü, 1 özel ödül olmak üzere 5 derece ile kırılması güç bir rekora imza attı.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali” 12 Nisan 2019 Cuma günü Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

Türkiye Finalinde; Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Sude Aksaray ve Serenay Akgün, öğretmenleri Nihal Arı Korkusuz danışmanlığında hazırlamış oldukları “Kablosuz Veri Aktarımı ve Flex Sensör Kullanılarak Öğrenebilen Protez El Tasarımının Geliştirilmesi” projesi ile Türkiye Birinciliğine ve Prof. Dr. Saadet Büyükalaca özel ödülüne layık görüldü

Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi öğrencilerinden Buse Özenç ve Yasemin Eda Üstün, öğretmenleri Seher Dalgıç danışmanlığında hazırlamış oldukları “Otizm Spektrum Bozukluğu Sosyolojisi: Ailelerin Sosyal İzolasyonu, Toplumla Yabancılaşması Ve "Otizm" Metaforlarının Belirlenmesi (Balıkesir Örneği)” projesi ile;

Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Onur Gök ve Esat Çetintaş, öğretmenleri Yunus Emre Avcu danışmanlığında hazırlamış oldukları “Öğrenenlerin Dijital Vatandaşlık Algısını Güçlendirmeye Yönelik Üç Boyutlu Dijital Öğrenme Deneyimi Tasarımı: Discity” projesi ile Türkiye Üçüncülüğünü elde etti.

Yarışmaya “Değerler Eğitimi” alanında katılan Karesi Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden İrem Berberoğlu ve Zeynep Tuzluk, öğretmenleri Harun İkiz danışmanlığında hazırlamış oldukları “Virbil Virüsler ve Bilgisayarların Savaşı Oyunu İle Çocukların İnterneti Güvenli Ve Etik Kullanımı” projesi ilet teşvik ödülü aldı

08-12 Nisan 2019’da Ankara’da gerçekleşen Final Yarışması, her alanda “Birincilik”, “İkincilik”, “Üçüncülük” ve “Teşvik Ödülleri” alan öğrencilere ve danışman öğretmenlerine para ödülü ve başarı belgeleri verilmesi ile sona erdi.

Ayrıca yarışmanın final aşamasında “Birincilik”, “İkincilik”, “Üçüncülük” ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacak.

Elde edilen büyük başarıyla ilgili görüşlerini açıklayan Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız: “Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz. 6 proje ile katıldığımız TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 birincilik, 2 üçüncülük, 1 tanesi teşvik ödülü, 1 özel ödül olmak üzere 5 derece ile rekor bir başarı elde ettik. Bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimizi; onları yetiştiren değerli öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; Valimiz Sayın Ersin Yazıcı Beyefendi başta olmak üzere bizlere sonsuz destek sunan kıymetli idarecilerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 13:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228