Alman devi Volkswagen'den Balıkesir'e 1.3 milyar avro!

Balıkesir'de yaşayanlara müjde gibi haber! Alman devi Balıkesir'e geliyor! Cumhurbaşkanlığı da devreye girdi. Otomotiv devi Volkswagen'in otomobil üretmek için Türkiye'ye fabrika yatırımı yapmayı planladığı öğrenildi. CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Alman devine çağrı yaptı. Balıkesir'i yönetenlere de seslenen Ahmet Akın "Tüm Balıkesir olarak iktidarı, muhalefeti birlik ve beraberlik içinde olarak bu yatırım için çaba harcamalıyız." dedi.

Alman devi Volkswagen'den Balıkesir'e 1.3 milyar avro!

Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu (VW) bu yılın başında Avrupa’daki emisyon sınırlamasına bağlı olarak Almanya’daki fabrikalarında elektrikli araç üreteceği için Doğu Avrupa’da yeni bir fabrika kurma kararı aldı.

ALMAN GAZETESİ DUYURDU

Handelsblatt gazetesi, Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW) yeni üretim tesisini muhtemelen Türkiye'de kuracağını öne sürdü. Haberde, VW yönetiminin Türkiye'yi tercih ettiği ancak kesin kararın henüz verilmediği vurgulandı.

Habere göre, Türkiye'nin tercih edilmesinin nedenleri arasında finansman bulunuyor. Handelsblatt'ın konuyu yakından takip eden çevrelere dayandırdığı bilgilere göre, yeni fabrikanın kurulması için Türk hükümetinin "üç basamaklı" milyonlarca euroluk teşvik verececeği iddia edildi. Böylelikle de yaklaşık 1 milyar 300 milyon euro tutarındaki yatırımın bir bölümünün karşılanacağı belirtildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI DEVREDE
Volkswagen fabrikası için Türkiye Cumhurbaşkanlığı da devrede.
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Alman FAZ gazetesine Türkiye’nin avantajlarını sıraladı.Volkswagen şirketinin Türkiye'yi sadece bir pazar olarak değil aynı zamanda üretim merkezi olarak görmesini umduklarını kaydeden Ermut, "Her Türk vatandaşı üretimin bizde yapılmasını istiyor. Diğer beş büyük buradaysa niye Volkswagen da gelmesin?" dedi.

Şirket, bazı önemli modellerinin benzin ve dizel motorlu modellerini bu fabrikada üreteceğini duyurmuştu. Bu yatırım yer için arayışta olan şirket yöneticilerinin Ankara’da hükümet yetkilileri ile görüştüğü biliniyor.

CHP'Lİ VEKİLDEN ÇAĞRI

CHP Balıkesir Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ahmet Akın, Alman otomotiv devinin yatırım yapacağı ülke olarak Türkiye’yi tercih etmesinin an meselesi olduğu söyledi. 
“İbre Türkiye’ye dönük” diyen Ahmet Akın, otomotiv devine Balıkesir’de yatırım yapması için çağrıda bulundu. 
Akın, Balıkesir’in yerel dinamiklerinin el birliği ile hareket edip yatırımı Balıkesir’e kazandırmasının hem Balıkesir’e hem Türkiye’ye hem de Alman firmasına büyük yararlar sağlayacağının altını çizdi.

BALIKESİR İHYA OLUR

Ahmet Akın şu açıklamalarda bulundu: 
“Alman devi, 48'inci tesisi için Türkiye'de yer arayışında. Bulgaristan yerine Türkiye'de karar kılması an meselesi. Ki bu yatırım için Türkiye diğer ülkelere göre daha cazip. 22 yıldır mevcut yabancı otomotiv şirketlerinin fabrika yatırımları dışında Türkiye’ye yeni hiçbir marka gelmedi

1.3 MİLYAR AVROLUK YATIRIM

Son 10-15 yıldır Türkiye’ye yatırımı tartışma konusu olan Alman devinin gelmesi Türk otomotiv sanayi için çok ama çok önemli. Yaklaşık 1.3 Milyar Euro’luk bir yatırımın Balıkesir’e katacağı çok şey var. Bunun için, Balıkesir milletvekilleri olarak bir araya gelip Ankara’da bu yatırımın Balıkesir’e kazandırılması için beraber çalışma yapmalıyız. Balıkesir’in yerel dinamikleri, belediye başkanlarımız, odalar, kurum ve kuruluşlarımız bu yatırımın Balıkesir’e kazandırılması için çok kısa zamanda harekete geçmeliyiz.

METROPOLLERİN KESİŞTİĞİ NOKTA

Balıkesir, İstanbul, Bursa ve İzmir gibi metropollerin kesişiminde, Marmara ile Ege Bölgesi'ni birleştiren bir noktada. Avrupa’ya yakın. Otomotiv sektörü yatırımına uygun geniş arazi varlığına sahip. Endüstriyel limanlara kolay erişim imkanı ve sanayi merkezlerine hızlı ulaşım olanaklarına sahip. Genç ve dinamik bir çalışan nüfus. Tüm bu koşulları yatırımcıya anlatabilmemiz ve yatırım için Balıkesir’in cazip olduğunu göstermemiz için Balıkesirliler olarak bir araya gelmeliyiz.”

KARAR KASIMDA

Bu arada, VW Denetleme Kurulu’nun yatırımın hangi ülkeye yapılacağına ilişkin kesin kararını Kasım ayında açıklaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 15:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228