banner312

banner315

banner308

banner313

banner310

banner307

Bismillah deyin dağa, taşa sebze meyve ekin

Jeotermal deşarj suyu kullanılarak doğa dostu bir şekilde işletilecek olan Sındırgı Sebze Meyve Kurutma Tesisinin temeline ilk harcı atan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bölge halkına "Bismillah deyin dağa, taşa sebze meyve ekin" tavsiyesinde bulundu.

EKONOMİ 03.09.2020, 17:05 08.09.2020, 15:15
Bismillah deyin dağa, taşa sebze meyve ekin

Şehir ekonomisine ve üreticiye büyük katkısı olacak tesisin hakkında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Tesisimiz 12 ay boyunca işleyecek. Ürünlerin yok pahasına satılması ya da derelere dökülmesi hikâyesi bu tesisle sona erecek.” dedi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında “Jeotermal ile Sağlıklı Gıda” isimli projesiyle desteklenmeye hak kazanan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı’da Jeotermal Sebze Meyve Kurutma Tesisi’nin temelini attı. Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Tarım Ürünleri AŞ, Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, SS Osmanlar Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Yaylabayır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında kurulacak tesisin temel atma törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yanı sıra; Balıkesir Milletvekilleri Adil çelik, Mustafa Canbey, Sındırgı Kaymakamı Zafer Oktay, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan İskender, ilçe belediye başkanları kooperatif yöneticileri ile üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

ÜRETİCİYE ALIM GARANTİSİ VERİLECEK
Yaklaşık 5 buçuk milyon liraya mal olan ve yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal deşarj suyu kullanılarak işletmeye alınacak tesisin, bölgeye birçok anlamda büyük katkısı olacak. Kooperatifleşmeye ve sözleşmeli üretime geçmeye teşvik eden projeyle üreticilere alım garantisi verilecek ve tesiste üretilen ürünler her aşamada kontrol edilerek “iyi tarım uygulaması” kapsamında üretilmiş olacak. Balıkesir’in her köşesinden gelecek ürünlerin kurutulacağı tesis sayesinde hem üretici katma değeri yüksek ürünlerle daha çok kazanacak hem de bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak. 

“BİSMİLLAH DEYİN DAĞA, TAŞA SEBZE VE MEYVE EKİN”
Jeotermalle tarımı buluşturmanın tüm dünya için büyük bir nimet olduğunu belirterek sözüne başlayan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Hayallerimize ortak olduğu için Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ı can-ı gönülden tebrik ediyor, işlerimizin Ankara’da takibini yapan milletvekillerimize de çok teşekkür ediyorum. Tesisin günlük üretim kapasitesi 10 ton olacak. Biz, bu meyve sebzeyi Sındırgı’dan temin etmek istiyoruz. Bismillah deyin dağa, taşa sebze ve meyve ekin. Bunu sadece kurutma tesisi olarak görmeyin, turizm destinasyonu gibi görün. Bu bölgeyi bir tur güzergâhı haline dönüştürmek istiyoruz. Doğal şehirler artık daha fazla önem kazanacak, insanlar sakin şehirlere gelecek.” dedi.  

KIRSAL ALANDA TEŞVİK EDİCİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK
Bu projenin çok güzel bir sinerjinin ürünü olduğunu dile getiren Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan İskender “Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere Sındırgı Belediyemiz, İl Tarım Müdürlüğümüz ve kooperatiflerimiz ile çok güzel bir projeye imza attık. Üreticilerimiz bu tesis sayesinde katma değeri yüksek ürünler elde ederek daha çok kazanacak. Kalkınma Ajansı olarak bizler de özellikle kırsal alanda teşvik edici çalışmalara ağırlık vereceğiz.” dedi. 

TESİS İSTİHDAM ALANI OLUŞTURACAK
Bu tür yatırımlara devam edilmesi gerektiğini söyleyen Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Örnek projeyi ve benzerlerini şehrin her tarafına yapalım. Bu proje istihdam alanı oluşturacak. İşsizliği çözebilmemiz için bu tür yatırımları yapmamız gerekiyor. İnşallah diğer ilçelerimizde de büyükşehir ile birlikte benzer yatırımlara öncülük edeceğiz. Önce bizim bu kıymeti bilmemiz değer vermemiz gerekiyor. Sonrasında bu değeri herkesin fark etmesini sağlamamız lazım. Bu şehir dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Yeterince tanınmıyor. Şehrimize yatırım almanın derdindeyiz. Türkiye gelişiyor, büyüyor. O zaman bizim önümüzdeki dönemde bu büyümeden pay alacak bir şehir hâline getirme sorumluluğumuz var. Bu güzel işte emeği geçen basta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere tüm kurumları tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu. 

12 AY BOYUNCA İŞLEYECEK, ÇİFTÇİ DAHA ÇOK KAZANACAK
Balıkesir’in mümkün olan her ilçesinde Termal Sebze Meyve Kurutma Tesisi kurmayı planladıklarını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Biz, bunu Havran için başlattık. Oradaki süreç devam ederken Sındırgı’da tüm şartlar oluştu. Bugün bu işin her detayı tamamlandı ve temelini atıyoruz. Emeği geçen Marmara Kalkınma Ajansı ve Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımıza ve Sındırgı Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş’a teşekkür ediyorum. Güzel ve çok önemli bir proje şehrimiz için. Tesisimizin, 12 ay boyunca sağlıklı bir şekilde; piyasayı dengeleme, sürekli istihdam, verimliliği artırma ve insanlarımızın cebine daha fazla para girebilmesini sağlamak için iyi bir planlama yapılması gerekiyor. Tarım Müdürlüklerimiz ve kooperatiflerimiz bu tür tesislerin ihtiyaç duyduğu ürünleri zamanında vererek ve piyasanın düşük olduğu anlarda bu ürünleri fabrikada işletilip katma değerinin yüksek olarak satılmasını sağlayarak çiftçiye daha çok kazandırması gerekiyor. Yani malı ucuzken alınmasından ziyade malının ortalama değerinin tespit edilip o fiyatlar üzerinden satılma sistemini kurmak için bu tesis yapılıyor. Ürünlerin yok pahasına satılması ya da derelere dökülmesi hikâyesi bu tesisle sona erecek.” dedi. 

 ÜRETİCİ ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALACAK
Bu tesisin kurulmasıyla kooperatifleşmeyi destekleyerek her türlü iş gücünün, alın terinin direkt üreticisine dönmesini sağlayacaklarını belirten Başkan Yılmaz “Balıkesir bir bütün ‘ben bu şehri seviyorum ve bu şehirde yaşamaktan gurur duyuyorum.’ diyen bireylerin sayısını artırmak istiyoruz. Türkiye’nin en sağlıklı, en doğal, en güvenilir şehri olsun ve vatandaşlarımız İstediğini kendi şehrinde ulaşsın diye her türlü çalışmayı; Valimiz, milletvekillerimiz ve tüm yerel kurumlarımızla birlikte yapıyoruz. Doğal şehir Sındırgı sloganı tuttu ve biz, burayı bir destinasyon olarak kabul ediyoruz. Balıkesir kadar güzel bir şehir yok diye bir iddiamız var. Türkiye’yi doyuran bir şehir iddiamız var, doğal şehir iddiamız var. Güzel şehrimizin her bir köşesini tanıtmamız lazım. Bu şehri kirletmeye ve değerlerini yok etmeye kimsenin hakkı yok. Bölge insanının tanıtımla ilgili çalışmalar yapabilmesi için cebine para girmesi lazım. Bu da ekonomiyle oluyor. Bu ekonomiyi bölgemizin potansiyeli olan çiftçilik ve hayvancılıktan sağlayabiliriz.”  

BU TESİS; İŞBİRLİĞİ VE GÜÇ BİRLİĞİNİN ORGANİZASYONU
Balıkesir’i, şiir gibi yöneterek herkesin cebine daha fazla para girmesi doğrultusunda çalışmalarına yön verdiklerini söyleyen Başkan Yılmaz “Bunu yapmak için bu şehre sahip çıkmamız, şehri geliştirmek için dertlenmemiz gerekiyor. Bu şehri bir yerlere taşımak için hep birlikte el birliğiyle hareket etmemiz lazım, önümüz açık. Balıkesir’de temelini attığımız bu tesis bir işbirliği ve güç birliğinin organizasyonu. Devlet kurumlarımız üstüne düşeni yaptı bundan sonra; kooperatiflerimizin, bölge insanımızın organize olup burayı sürekli olarak besleyip kendilerine katma değeri yüksek ürünlerle kazanç sağlaması lazım. Bu attığımız temel hayırlara vesile olsun. Ben vekillerimize teşekkür ediyorum gerçekten uyum içerisinde Balıkesirimizin ihtiyaç duyduğu her konuyu ilgili bakanlıklarla görüşerek bize yatırım getiriyorlar. Bizde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak 22 daire başkanlığımızla birlikte hiçbir alanı boş bırakmadan çalışıyoruz. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, herkese bu şehrin tüm varlıklarına değer katacak bir şekilde yaklaşarak belediyecilik anlayışımıza devam ediyoruz. Allah bu işleri yapan insanlara dirayet versin, güç versin kötü iftiralardan da korusun. Yapmaya çalıştığınız her işin bir anti propagandasını yapmaya çıkan oluyor. Ekrem Başkanım şu anda Sındırgı’nın en önemli işlerini halletmiş durumda. Bir zihinsel dönüşümün başlangıcını çok önceden başlattı ve leyleğiyle, doğal şehir sındırgısıyla, turizm bölgesi olacak, kaplıcası olacak. Ben burada çiftçimizin ürettiğini jeotermalle kurutacağım, burada seralar yapacağım diyor. Tarım il müdürlüğüyle, Büyükşehir’imizle yine bu işbirliğiyle alakalı kooperatiflerle ve Sındırgı Belediyemizle buraya birçok sera açılacağını göreceğiz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
-1°
kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:52
Güneş 08:20
Öğle 13:23
İkindi 15:54
Akşam 18:16
Yatsı 19:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Galatasaray 17 33
4. Gaziantep FK 17 31
5. Alanyaspor 18 30
6. Hatayspor 17 28
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 17 26
9. Antalyaspor 18 24
10. Konyaspor 17 22
11. Sivasspor 17 22
12. Başakşehir 17 22
13. Kasımpaşa 17 22
14. Malatyaspor 17 21
15. Rizespor 17 21
16. Göztepe 17 19
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 17 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 17 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Liverpool 17 33
3. Man City 16 32
4. Leicester City 17 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Southampton 17 29
8. Aston Villa 15 26
9. Chelsea 17 26
10. West Ham 17 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 17 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 18 22
15. Newcastle 17 19
16. Burnley 16 16
17. Brighton 18 14
18. Fulham 16 12
19. West Bromwich 17 8
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Günün Karikatürü Tümü