banner261

banner264

banner260

banner263

Dünya'da bir başka şehir yok 50 çeşit peynirli

50 Peynirli Şehir Balıkesir'in lansmanı, Sındırgı Kışla Müze Han Otel'deki görkemli etkinlikle gerçekleti.

EKONOMİ 10.11.2019, 17:58 11.11.2019, 20:11
Dünya'da bir başka şehir yok 50 çeşit peynirli

2016 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Neşe Biber Aksoy ve Berin Bal Onur’un kaleme aldığı dünyanın en iyisi ünvanına sahip olan “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının lansmanı Sındırgı Kışla Müze Han Otel’de görkemli bir şekilde gerçekleştirildi.

Gastronomi dünyasının en seçkin etkinliklerinden ‘Gourmand Cookbook Award’da peynir ve süt kategorisinde 12 finalist arasından birinci seçilerek alanında dünyanın en iyisi ünvanına sahip olan “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının lansmanı Sındırgı Kışla Müze Han Butik Otel’de gerçekleştirildi.

2016 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının katkılarıyla yazarlar Neşe Aksoy Biber ile Berrin Bal Onur’un kaleme aldığı kitabın lansmanına gastronomi dünyasından birçok isim katıldı. Balıkesir’in tanıtımı için oldukça önemli olan lansmana; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz ve diğer protokol üyeleriyle vatandaşlarda ilgi gösterdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti.

BALIKESİR’İN KÜLTÜREL ANLAMDA EN İYİ PROJESİ”

Balıkesir’in peynirinin güzelliğinin farkında olduklarını fakat böyle bir tanıtımın akıllarından geçmediğini belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Biz kendi kendimize yetiyoruz, satmada da sıkıntı çekmiyoruz. Satma derdiniz olmayınca reklam arayışında da olmuyorsunuz. Ama Edip Başkanım zamanında iki hanımefendi gelerek bizim farkına varamadığımız şeyleri bizlere gösterdiler. Neşe ve Berrin Hanımı kutluyorum, Sındırgı’da varmış biz bunu anladık yoksa her gün köylü pazarında satılan şeylerdi bunlar. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız çok iyi çalıştı. Balıkesir’in kültürel anlamda şimdiye kadar yapılmış en güzel projesi oldu bana göre. Böyle bir lansmanın Sındırgı’da yapılması bizim için ayrı bir onur kaynağı bundan dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a sonsuz teşekkürler ediyorum.” dedi.

BU DAHA BAŞLANGIÇ”

Lansmana tanıklık etmekten çok mutlu olduğunu ifade eden Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise şunları söyledi:

“Balıkesir’de güzel şeyler oluyor. Bu güzel şeyleri düşünen, tasarlayan, hayat bulduran herkese ama herkese teşekkür ediyorum.

Büyükşehir Belediyesi, şehrin değerleriyle yakinen ilgileniyor. Biz, tüm kurum ve kuruluşlarımızla hep birlikte Türkiye’yi doyuran şehrin özellikle gıdayla ilgili tim değerlerini Türkiye’ye tattırmanın gayreti içerisindeyiz.

Ülkenin tüm bölgelerinde çalıştım, Balıkesir’deki peynirin lezzetini başka hiçbir şehirde görmedim.

Büyükşehir Belediyemizin peynirleri tanıtmak için Berin ve Neşe Hanım ile yola çıkıp böyle güzel bir ürünü oluşturdular.

Hak ettikleri ödülü de aldılar. Bundan sonrası için de hep birlikte başta kurum ve kuruluşlar olmak üzere tüm dünyaya hep birlikte tanıtalım, tattıralım.

Bu şehrin güzel insanlarının ürettiği bu değerleri dünyaya sunacağız bu kitap bu işin başlangıcı.”

KADINLAR HER ŞEYİN EN İYİSİNİ YAPAR”

Kitapta yer alan peynirlerden küflü katık peyniri üreticisi Kepsut’un Bükdere Köyü’nden Emine Keskin de duygularını şu ifadelerle dile getirdi:

Ben Yörük kızıyım, köylü kadınıyım burada aranızdayım. Bu kıyafetimle, milletvekili karşıladım, belediye başkanı karşıladım.

İlkokul mezunuyum ama birkaç üniversite bitirdim. Üç tane kızım var, Türkiye’nin her bir yerinde var. Kadınları bırakın sadece bırakın. Onlar her şeyin en iyisini yapar inanın buna.

1979 mezunuyum ilkokul öğretmenimiz kadındı. Benim annem, ninem o zamana kadar hiç memur kadın görmemiş ki beni o kadar uğraştı okutayım diye yok saçını açar, yok bacağını açar diye.

Bizim saçımızı ne yapacaklar arkadaşlar, şunu söylemek istiyorum, kızlarınızı okutun. Benim eşim bana hiçbir engel koymuyor sen şunu yaparsın evet yapıyorum.

Bugün de yaptığım için burada karşınızdayım. Teşekkür ediyorum yazarlarımıza.

Onlar gecenin 1’inde şehre 50 kilometre uzaklıktaki benim köyümü Kepsut Belediye Başkanımız İsmail Cankul’un yönlendirmesiyle gelerek hiç tanımadıkları benimle beraber gece çimenlerden, tarlalardan buğday başaklarından çiğ topladık. Sütümüzde hazırdı zaten iki kavanoz yoğurt mayaladık.

Biri var yoğurdu biri yok yoğurdu ninelerimden duyduğum bir şeydi hiç yapmamıştım. Komşum Ayşe ablayı gecenin dördünde gittim kaldırdım, gelmem demedi demez zaten bizim kadınlarımız emekçidir, yoğurtlarımızı mayaladık.

Sabah kahvaltı ettik yazarlarımız döndüler İstanbul’a benden haber bekliyorlar. Aradım onları arkadaşlar maşallah yoğurtların ikisi de tutmuş.

Peynirimizi de hiçbir katkı maddesi kullanmadan usulüne uygun olarak yaptık sizlere sunduk, umarım beğenirsiniz.”

İKİ PEYNİRİMİZ DÜNYA MİRAS LİSTESİNDE

Kitabın yazarlarından Neşe Aksoy Biber kitapla ilgili yaptıkları çalışmalardan bahsederek “Ne mutlu bize sizlerin bu nadide ürünlerini, Balıkesir’in güler yüzlü hanımlarının, şahane üreticilerinin, köylerinde kasabalarında peynire hayat veren ustaların elinden bu özel lezzetleri önce tatma ardından sizlerle paylaşma ve şimdi dünyaya duyurma şansına sahip olduk. Tüm Balıkesirlilere çok teşekkür ediyoruz ama bize Balıkesir’in kapısını açan dönemin belediye başkanı Ahmet Edip Uğur’u anmadan geçemeyeceğim, kendisinin davetiyle bu kitap ortaya çıktı kendisine teşekkür ediyorum.

Şimdi de yeni Başkanımız Yücel Yılmaz’da kitaba çok iyi bir ev sahibi oldu çok güzel devraldı ve göreve geldiğinin 2. günü bizi aradı dedi ki çok güzel bir şey yapmışsınız ben bu kitapla başlamanın mutluluğunu yaşıyorum nasıl ilerlemek istiyorsanız biz, sizin arkanızdayız. Kendisine de ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyoruz.

Kitabı zaten bu dönemde yarışmaya gönderdik. Yarışmada bizimle heyecanımızı paylaşan Dursunbey Belediye Başkanımız ve Marmara Adalar Belediye Başkanımız onlara da çok teşekkür ediyorum.

Ülkemizin bayrağıyla o kürsüye çıkmak o ödülü almak bizim için onurdu çok teşekkür ediyoruz. Kitap dünya birinciliğini aldıktan hemen sonra gastronomi yazarı üstadımız Nedim Atilla Slow Food’un Türkiye temsilcisi kendisi.

Balıkesir’in iki nadide peynirini Art Of Taste’te ‘Dünya Miras Listesi’ne kayıt altına alınmasını sağladı. Bu da en az kitap kadar önemli bir başarı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

O peynirlerin üreticileri de aramızda zaten küflü katık peyniri Emine Hanımın peyniri bir diğeri Sındırgı’nın Eğridere Köyü’nde yapılan içi yünlü kısmına basılan tulum peyniri.

Bunlar nadide peynirler biz bunları tatma şansını elde ettik, kitabımızda kayıt altına aldık.” dedi.

KADİM GELENEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Kitabın bir diğer yazarı Berrin Bal Onur da Balıkesir’in; süt ürünleri ve peynir üretimi konusunda müthiş bir şehir olduğunu söyleyerek devamında şöyle konuştu:

Peynir üzerinden Balıkesir’in çok farklı yönlerini keşfettik. Sizin de keşfetmeniz bizim en büyük hayallerimizden biri bu gece buna çok güzel bir olanak sağladı. Katılan tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok güzel bir yansıma olacağını düşünüyoruz. Geçmişten geleceğe kadim geleneği bu güne taşıyan tüm üreticilerimize teşekkür ediyorum.

Bize hep soruyorlardı geçmiş gelecek mi diye evet kesinlikle geçmiş gelecek. Onu bilmezsek hiçbir yere gidemiyoruz, lütfen sahip çıkalım.

Bizim 20 yıldır yaptığımız şey de bu; peynir üzerinden kültürümüze insana coğrafyaya geleneğe sahip çıkmak. Bunun için hepimizin yapacağı şeyler var.

Üreticilerimize çok teşekkür ediyoruz, sektöre çok teşekkür ediyoruz, çok güzel insanlarla buluştuk yol üzerinde çok güzel ağırlandık bereket dolu sofralarda bir arada bulunduk. Peynir, toprağın ruhu, insanla yeryüzü arasındaki en güzel bağlardan biri bizce.

Bu ruhu bizimle paylaştığınız için bu ruhu hep birlikte geleceğe taşıyacağımız için burada olduğunuz için bize bu fırsatı verdiğiniz için çok çok teşekkür ederiz.

Bu gecenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve bizimle birlikte bu kitap için çaba harcayan kıymetli belediye personeli arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

50 PEYNİRLİ ŞEHİR BALIKESİR’ BU ŞEHRE ÇOK YAKIŞTI”

Konuşmasına, iki hanımefendinin yaptıkları çalışmaya değer verip bu çalışmayı başlatan kurucu büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur’a öngörüsünden dolayı teşekkür ederek başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Ondan sonraki süreçlerin içerisinde Karesi Belediye Başkanı olarak biz hep vardık. Bu projenin nasıl gittiğiyle alakalı zaten süreçleri takip ettik.

Emeğinize sağlık Neşe Hanım ve Berrin Hanıma çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten şimdiye kadar biriktirdikleri Know-How’ı Balıkesir’de zirveye ulaştırdılar ve dünyanın yarıştığı bir yerde bizim ürünlerimize verdikleri değerle ödül alarak bizleri de onurlandırdılar.

Balıkesir’in çeşitli gelgellere ihtiyacı var çünkü gerçekten büyük bir iliz, 20 ilçemiz var, her ilçemizin de kendine göre ayrı iddiası var. Her iddiası olan ilçemizin de tanıtıma ihtiyacı var. Bir marka altında bu şehri tanıtmamız çok kolay değil. Bu arada dün Antalya’da şu anda lansmanımız gerçekleştirdiğimiz Kışla Müze Han Butik Otel’den dolayı Tarihi Kentler Birliği’nden ödül aldı kendisini tebrik ediyorum. Aldığı ödüle vesile olan valimize çok teşekkür ediyoruz. Buranın restorasyon çalışmasına onayı kendisi verdi ve çalışmaları takip etti.

Değerlerimiz kaybetmeden sanayi devriminin getirdiği endüstriyel gıda ürünlerinden önceki lezzetlerimizi koruyup bunların üretim aşamalarını butik yerlerde koruyarak katma değeri yüksek bir şekilde dünya pazarına sunmanın yollarını arıyoruz.

Bu konuda en çok çalışmayı yapan Ekrem Başkanımız olduğundan dolayı bize de rehberlik ettiğinden dolayı bugün buradayız.

Tüm ilçelerimizde sırasıyla güzel çalışmalar yapacağız. Balıkesirliler olarak hepimizin ortak değeri olan ve övünç kaynağı olan peynirimizi çok güzel kaleme alıp çok latif ve güzel bir şekilde lanse eden yazarlarımıza tekrardan çok teşekkür ediyorum. ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ bu şehre çok yakıştı.”

Lansman sonunda kitabın yazarları Neşe Biber Aksoy ve Berrin Bal Onur’la bir araya gelen Balıkesir Milletvekilleri Belgin Gökçe Uygur ve Pakize Mutlu Aydemir bu gururu Balıkesir’e yaşatan yazarlara teşekkür ettiler.

Yorumlar (0)
13°
sisli
Günün Anketi Tümü
DÜĞÜN TAKILARINIZI NE YAPTINIZ?
DÜĞÜN TAKILARINIZI NE YAPTINIZ?
Namaz Vakti 14 Kasım 2019
İmsak 06:19
Güneş 07:45
Öğle 12:58
İkindi 15:37
Akşam 18:01
Yatsı 19:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü