Esnafın liderinden çifte teşekkür geldi

Hükümetin basit usuldeki esnafa vergi muafiyeti müjdesi Balıkesir’de de sevinçle karşılandı. BESOB Başkanı Erdem Balıkesir’de 16 bin esnafın yararlanacağını muafiyetin esnafa bayram yaptırdığını belirterek “BESOB olarak Ankara’da her gittiğimiz toplantıda bunları dile getirdik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimize esnaflarımız adına teşekkür ediyoruz” dedi

Esnafın liderinden çifte teşekkür geldi

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem Balıkesir’in ülke genelinde esnaf sayısı ve teşkilatı açısından en önemli illerden biri olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde hükümetin açıkladığı muafiyet ve indirim gibi müjdelerin mübarek Ramazan ayında esnaf camiasında büyük bir sevinç yarattığını vurguladı. Türkiye tarihinde ilk kez emeklilere bayram ikramiyesi verilmesinin de esnafta zaten memnuniyet yarattığını, emekli ikramiyelerinin bayram öncesi esnafa ve ekonomiye canlılık getireceğinin bilincinde olduklarını kaydeden Başkan Erdem son olarak da hükümetin 9 bin liranın altında kazancı olan basit usüldeki esnaftan vergi almayacağını açıklamasının esnafa can suyu olduğunu kaydetti. 

BALIKESİR'DE 16 BİN ESNAF
İÇİN YÜZ GÜLDÜREN KARAR

Başkan Erdem "Balıkesir’de 16 bin basit usulde vergilendiren esnaflarımız var. 2018'de 9 bin liraya kadar elde edeceği kazançtan vergi alınmayacak. 9 bin liranın altında kazancı varsa vergi ödemeyecek. Hükümetimiz esnafa yönelik KDV’den ÖTV’ye, yazar kasadan, yeniden yapılandırmaya kadar birçok konuda müjdeler verdi" dedi.

- 2010'dan beri istihdamda 8.5 milyon üzerinde artış, son 1 yılda 1.5 milyon artış yapıldı. Buradaki en önemli pay esnaflarımızındı. Yeni dönemde de esnafımızın istihdam teşviklerinden yararlanmasını önemsiyoruz. 2018'de bir esnaf bir çalışan aldığında, gelir vergisi ve sosyal güvenlik primini devlet ödeyecek. 2486 liranın 761 lirası sosyal güvenlik primi, 121 lirası gelir ve damga vergisi. 12 ay boyunca devlet ödeyecek.

Konuyla ilgili Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın açıklamaları şöyle:

KAZANCI 9 BİN LİRANIN
ALTINDAYSA VERGİ ÖDEMEYECEK

“Türkiye'de 750 bin basit usulde vergilendiren esnaflarımız var. 2018'de 9 bin liraya kadar elde edeceği kazançtan vergi almayacağız. 9 bin liranın altında kazancı varsa vergi ödemeyecek.

- 2018'de bir genç kardeşimiz işletmesini kurdu. 2018'de işletmesini kurdu bu senenin sonunda 75 bin lira kazanç elde etti. Bu kardeşimizden vergi almayacağız. Hem bu sene hem gelecek hem de ondan sonraki senede her yıl 75 bin liraya kadar olan kısımda vergi almayacağız.

- 2018'de üniversite ve liseden mezun olan kardeşimiz işletme kurdu, Bağ-Kur primi ödemesi gerekir. Yıllık Bağ-Kur 8400 lira. Hem gelir vergisi almayacağız, hem de 1 yıl süre ile Bağ-Kur primi almayacağız.

ÖTV TEŞVİKLERİ DEVAM EDİYOR

- Şoför esnafımıza dönük özel bir ÖTV teşviğimiz var. Taksici, minibüsçü, otobüsçü arkadaşlarımız arabalarını yenilemek isterse ÖTV teşviği getirdik. 2019 Haziran'a kadar devam edecek. Başladığımızdan beri 53.347 esnafımız aracını yenilemiş. 35.135 taksici esnafımız arabasını yenilemiş. 574 otobüsçü esnafımız arabasını yenilemiş. Uygulama devam ediyor. Vergi tutarı 1 milyar lirayı aşmış.

- Bir de özel halk otobüslerine ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi oldu. Bir tanesi KDV konusu. 'Sayın Bakanım yolcudan KDV'yi alıyoruz. Ama sistem karışık, ödeyebileceğimiz kadar vergi ödeyelim' diyorlardı. Özel halk otobüsü işletmesi yüzde 1.5 KDV öderse tek tek faturalara bakmayacağız.

- İkinci müjdemiz neydi, biliyorsunuz ücretsiz yolcu taşımaları halinde biz onlara destek veriyor. 650 olan ödemeyi 800, 800 olanı 1000 liraya, 1000 lira olan ödemeleri 1300 liraya çıkardık. Gelecek ay hesaplarına yatacak. Özel halk otobüslerinde destek ödemeleri böylelikle yüzde 33 artmış oldu.

YAZAR KASALARIN ÖMRÜ DOLANA
KADAR KULLANIMI DEVAM EDECEK

- Esnafımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi yazar kasalarının yenilenmesi meselesiydi. Ben esnaflarımızla bir araya gelince 'Sayın Bakanım haklısınız, değiştirelim ama kullandığımız kasayı ömrü bitene kadar kullanalım' dediler. Eski nesiller 2017 sonunda uygulamadan kalkacaktı. Ben bu talebi haklı gördüm bu uygulamayı değiştirdim. Yazar kasa iş görüyorsa, arkadaş sen bunu çöpe at demek israf, yaptığımız düzenlemeyle şu müjdeyi verdik, bu yazar kasa ne zaman ömrünü doldurursa o zaman değiştirin.

5 YILA KADAR TAKSİT

- Son yıllarda çok önemli düzenlemeler hayata geçirdik. Esnafımıza güveniyoruz. Ayrıca bu toplumun temel direği esnaflar. Burada esnafımızın kazanmak için ne kadar alın teri döktüğünü de biliyoruz. Vergi alacağız, alırken gönüllü ödemesini önemsiyoruz. Vatandaşımız artık basit usulde daha rahat ödeme yapacak, çağrı merkezleri kurduk. Artık önce vatandaşımıza soracağız. Burada ne var diye önce mükellefe soracağız. Bu anlamda devlete karşı sorumluluklarını yerine getirme konusunda uyum olduğuna inanıyorum.

- Önümüzdeki dönemde daha da arttıracağız. Vergi mükellefliğini yerine getirene kolaylık getireceğiz. Vergi ödemelerini iyi dönemde yapan vatandaşımız Allah korusun çeki dönmüş ödeyememiş, bunu değiştirdik, kolaylaştırılmış tecil diye bir nokta getirdik. Gitsin vergi dairesine önce el uzatan vergi dairesi olacak. 5 yıla kadar taksit imkanı var. Ödemesiz dönem var, teminatları düşürüyoruz, faiz oranlarını sıfıra kadar indiriyoruz.

771 BİN 346 BAŞVURU YAPILDI

- 2.5 milyon vergi ödeyen esnafımız var. Yeniden yapılandırma tarihi bir fırsat. 750 bin basit usul mükellefinin 400 binin değişik türde borçları var. Tüm borçlarını çok cazip bir şekilde yapılandırıyoruz. Geçmişten ödeyemediği borçlarını 36 ay taksitlendiriyoruz, davaları sonlandırıyoruz, işletme kayıtlarını düzeltiyoruz, geçmişe dahil vergi incelemesinde matrah arttırımı getiriyoruz. Bugün itibariyle 771.346 başvuru almışız.

FAİZDEN İNDİRİM YAPACAĞIZ

- Geçmişten gelen kesinleşmiş vergi borcunu ödeme imkanı getiriyor. Bir kısım alacaktan vazgeçeceğiz. Vergi aslını alacağız. Faizleri ve gecikme zamlarını sileceğiz. Bunun yerine yüzde 16.80'lik faizi almayacağız. Yıllık yüzde 3 ÜFE ödemeleri var onu alacağız. Örneğin 100 bin liralık borç, 172 bin TL olmuş, 57 ay ödememiş. Burada seçeneklerimiz var. Peşin ödeyeyim, 2 taksit ya da 6-9-18 ay ödeyeyim diyebilir. 72 bin TL'lik faizi sildik. Yurtiçi ÜFE faiz kaça düşüyor, 15 bin TL'ye düşüyor. Dedi ki tek kalemde ödeyeceğim, yine yüzde 90'ı siliyoruz, 1545 TL'ye düşürüyoruz. Ana parayı ödeyip çıkıyor.”

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 17:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228