Halk kredi kartını çok sevdi!

KREDİ kartı kullanım alışkanlıkları araştırması, Türk halkının harcamaların yarısına yakınını kredi kartıyla yaptığını gösteriyor. Kredi kartının en çok taksit ve puan biriktirme özellikleri tüketiciyi çekiyor.

Halk kredi kartını çok sevdi!

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) kredi kartı kullanım alışkanlıkları ‘Kart Monitör 2010’ araştırmasına göre, Türk halkı harcamalarının yarısına yakınını kredi kartıyla yapıyor. BKM araştırmasına göre, Türkiye’de kredi kartlarının en beğenilen özelliği taksitli alışveriş olurken, kart kullanıcılarının yüzde 85’i kredi kartlarını, taksit ve puan biriktirme özelliğinden dolayı tercih ediyor. Kredi kartı kullanıcılarının taksit özelliğini kullanım sıklığı yüzde 84’ü buluyor.

Taksit ortalaması 154 lira
TÜİK verilerine göre kredi kartlarıyla yapılan tüketim harcamalarının özel nihai tüketim harcamaları içindeki payı 33 olarak kaydedilirken, BKM Kart Monitör araştırması sonuçları da bu verilerle paralellik gösterdi. Raporda, 2010 yılı içerisinde kredi kartlarıyla yapılan minimum taksitlendirme tutarı ortalama 154 lira olarak kaydedilirken, kredi kartlarıyla yapılan harcamalardaki minimum tek ödeme tutarı ise ortalama 74 lira oldu.

Kart Monitör araştırması iş yerlerinin taksitle harcama yapmayı tercih eden müşteri sayısını artırmak için kredi kartı kabul ettiklerini de ortaya koydu. Araştırmaya göre, iş yerleri kredi kartıyla satın alma işlemlerini taksitle yapabiliyor ve harcamalarını öteleyerek iş yerlerinin devamlılığını sağlıyor. Araştırmada, taksitli alışveriş, kredi kartlarının en beğenilen özelliği olarak öne çıkıyor. Kredi kartlarıyla uygun koşullu ve erken alışveriş yapan kart kullanıcıları tatil fırsatlarından, özellikle kredi kartlarının taksitlendirme özelliğinden yararlanarak erken ödeme koşullarıyla tatillerini hem garantiye alıyor, hem de kâr ediyorlar.

Raporu değerlendiren BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, Türkiye’de tüketicilerin harcamalarının yarısına yakınını kredi kartlarıyla yaptığını söyledi. Kredi kartı kullanım oranının, sağladığı taksit, puan kazanma gibi imkânların yanı sıra, yanında nakit taşımayı gerektirmemesi nedeniyle de artış gösterdiğine dikkati çeken Özinal, kart kullanmayanların ise bir kredi kartına en çok taksit özelliği dolayısıyla sahip olmak istediğini kaydetti.

Kredi kartıyla yapılan harcamaların ötelenmesi sayesinde ihtiyaçların giderilmesi için beklenmesi gerekmediğini belirten Özinal, doğru zamanda alışveriş yapma imkânı bulan kredi kartı kullanıcılarının taksit sayesinde uzun vadede de tasarruf ettiğinin altını çizdi.

Sıra bayram harcamalarında
Tüketiciler, kredi kartlarının sağladığı taksit özelliği sayesinde, tatiller ve sezon indirimlerinde farklı fırsatlardan faydalanırken, bayram dönemlerinde de toplu harcamalarını taksitlendirerek ödemeyi tercih ediyor.

Kredi kartının en çok kullanıldığı dönemlerden biri olan Ramazan Bayramı’nın öncesinde hazırlıklar da ağırlıklı olarak kredi kartıyla yapılıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228