Noterlerde yeni dönem başlıyor

Noterlerdeki işlemlerin güvenliğinin daha da artırılmasını amaçlayan SMS Bilgilendirme Hizmeti, yarın devreye girecek

Noterlerde yeni dönem başlıyor
Noterlerdeki işlemlerin güvenliğinin daha da artırılmasını amaçlayan “SMS Bilgilendirme Hizmeti" 15 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleşen basın toplantısıyla Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar tarafından medyaya duyuruldu. ​

Basın toplantısında Birlik Başkanı Yunus Tutar sözlerine Noterlik kurumunu anlatarak başladı. Daha sonra Türkiye Noterler Birliği olarak gerçekleştirilen projelerden de söz eden Başkan Tutar, “Türkiye Noterler Birliği gösterdiği gelişme hamleleri ile işlemleri daha kolay, daha hızlı ve en önemlisi hukuki güvenlikten taviz vermeden yaparak vatandaşlara ciddi kolaylıklar sağlamaya devam ediyor." ifadelerine yer verdi.

“SMS Bilgilendirme Hizmeti" ile ilgili ise Başkan Yunus Tutar, “SMS Bilgilendirme Hizmeti" noterliklerde işlem güvenliği konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki düzenlemeler çerçevesinde Türkiye Noterler Birliği tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile görüşmeler yapıldı. Gelinen aşamada da proje 16 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla hayata geçiriliyor. Türkiye Noterler Birliğinin çalışmalar yaptığı Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone GSM operatörleri üzerinden ilgili T.C. kimlik numarasına ait tüm GSM numaralarına, SMS gönderimi sağlanacak…" dedi.

SMS Bilgilendirme Hizmeti'nin noterliklerde işlem güvenliği konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olacağını bildiren Tutar, şunları kaydetti:
“Vekaletname, Araç satış işlemleri,  imza sirküleri, imza beyannameleri, temlikname, taahhütname gibi noterliklerde kendi adına yapılan bazı işlemlerden işlem sahiplerinin SMS yoluyla bilgisi olacak. Noterliklerde kendi adına işlem yapan ilgiliye gönderilen bilgilendirme mesajı üzerine, eğer bu işlem ilgiliye ait değilse SMS'deki noterlik numarasını arayarak işleme müdahale edebilecek.“

Başkan Yunus Tutar, bilgilendirme hizmetinin, işlem sahiplerinin noterliklerdeki işlem güvenliğine katkı sağlayacağını da belirterek şunları söyledi:

“Eğer güven ile ilgili bir şüphe duyuyorlarsa güven duygularını arttıracak.  Buradaki önemli konu budur. Sanılmasın ki noterlerde çok sayıda böyle işlem gerçekleştiriliyor. Ama biz böyle bir düşüncesi olduğu için huzursuzluk hissi yaşayanlar varsa bu huzursuzluğa son veriyoruz.  Bu hizmet sayesinde yapılan herkes  işlemlerden anında bilgi sahibi olacaktır.  SMS Bilgilendirme Hizmeti'nin kapsamını ilerleyen dönemde daha da geliştirmeyi planlıyoruz."İşlem güvenliği ile birlikte iş gücü, para ve zaman tasarrufunun, yani verimliliğin tüm taraflar için büyük önem taşıdığı dijital bir çağda olduğumuzu belirten Başkan Tutar şöyle devam etti:

“Türkiye Noterler Birliği olarak dijital çağa ayak uydurmak ve vatandaşa daha fazla katkı sağlamak amacıyla çalışmalarımızı  sürdürüyoruz. Birlik olarak yıllardır elde ettiğimiz bilgi birikimimiz, deneyimlerimiz ve uzmanlık alanlarımız çerçevesinde çözüm üretmek adına işbirliklerine açığız. Türkiye Noterler Birliği olarak temel ilkelerimiz olan tarafsızlık, güvenilirlik, yenilikçilik, kurumsallık, etkili iletişim konularındaki projelerimizi daha da arttırmak, mevcut olanları da daha ileriye taşımak için çalışıyoruz.  Bugüne kadar Avrupa Birliğinin projeleri arasında noterlik için kabul edilen ilk ve tek örnek proje oluşturması bakımından son derece önemli olan “Türk Noterlik Siteminin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi" çalışmaları devam etmektedir."

Yeni hedefin Noterlik Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, taşınmazlara ilişkin devir işlemleri de dahil olmak üzere tüm akitlerin ve yargı yükünü hafifletecek çekişmesiz işlerin Avrupa ve bir çok Dünya ülkesinde olduğu gibi noterliklerde yapılmasını sağlamak olduğunu ifade eden Başkan Yunus Tutar, “Ayrıca, mesleğe giriş ve başlama şartları değişecek ve noter yardımcılığı sistemi ile hem yapı güçlendirilecek  hem de istihdama katkı sağlanacaktır" diye konuştu. 

“SMS Bilgilendirme Hizmeti" basın toplantısı, basın mensuplarının sorularının ardından son buldu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 15:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228