TÜRKİYE'NİN MARKA DEĞERİ YÜKSELİYOR

Prof. Öztürk: Türkiye'nin marka değeri son 10 yılda muhteşem bir şekilde arttı

TÜRKİYE'NİN MARKA DEĞERİ YÜKSELİYOR
 Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. İbrahim Öztürk, Türkiye'nin marka değerinin son 10 yılda muhteşem bir şekilde arttığını söyledi. Öztürk, "Türkiye, artık bölgesinde ve Avrupa'da markalaştı. Ama bize 'Bu halinizle AB'ye girmezsiniz' diyorlar. Çok önemli bir kıvama gelen ülkemizin marka olma süreci son derece önemlidir. Bu çabaların devam etmesi gerekiyor" dedi. Balıkesir İşadamları Derneği (BİAD) Sanayi ve Enerji Komisyonu tarafından düzenlenen "Ekonominin 2012 Yılı Yorumu ve 2013 Yılı Vizyonu" konulu seminer düzenlendi. Karesi AVM toplantı salonunda düzenlenen seminere Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Abdullah Soykan, İş-Kur İl Müdürü Nazım Balcı, TÜMSİAD Balıkesir Şube Başkanı Eşref Koçak, Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, dernek üyeleri, işadamları ve kalabalık bir topluluk katıldı.

"TÜRKİYE İÇİN EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE"
Seminerin açılış konuşmasını yapan BİAD Başkanı Dr. Mümin Temel, dernek olarak iş dünyasının ihtiyacı olan ekonomik veri ve beklentilerin bilinmesini istediklerini belirterek, 21. yüzyılın lider ülkesi Türkiye için el ele, gönül gönüle ve omuz omuza verilmesi gerektiğini söyledi. Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Bülent Ayman, Türkiye'deki ihracat, ticaret hacmi ve ekonomik büyümenin ciddi bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden Ayman, "2011 yılında cumhuriyet tarihinin en büyük ihracat rakamlarına ulaşıldı. Geçen yıl 150 milyar dolar mal, 50 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirildi. Balıkesir olarak ülke ihracatının yüzde 1'ne sahibiz. Büyükşehir olamaya hazırlandığımız şu günlerde Balıkesir ekonomisinin büyümesi ve Türkiye'deki ilk 10 ekonomi arasında yer alabilmesi için dışarıdan ilimize yerli ve yabancı yatırımcı çekmemiz gerekiyor" dedi.

"EN KÖTÜSÜ BELKİ GERİDE KALDI"
Daha sonra kürsüye çıkan Zaman Gazetesi Yazarı Prof. Dr. İbrahim Öztürk, 2008 yılının son çeyreğinde başlayan 2009 yılında da dibe vuran küresel krizin belli bir noktaya geldiğini bildirdi. Krizle ilgili olarak kat edilmesi gereken önemli bir mesafenin olduğunu aktaran Öztürk, "En kötüsü belki geride kaldı, türbülansın devam edeceği, hava boşluklarının önümüzdeki dönemde de yoğun olduğu bir takvim bizi bekliyor. Temkinli iyimserlik dediğimiz bu konumumuzu bir süre daha sürdürmemiz gerekiyor" dedi.

"ÜLKEMİZİN DÜNYADAKİ TEMSİL KABİLİYETİ ARTMALI"
Konuşmasında markalaşmanın önemine değinen Prof. İbrahim Öztürk, bir milletin marka olmadığı sürece o ülkenin şirketleri ve ürünlerinin dünyada asla marka olamayacağına dikkat çekti. Devletin ve şirketlerin markalaşmaya çok önem vermesi gerektiğine işaret eden Öztürk, "Dünyada Türk ve Türkiye dediğimiz zaman akla neyin geldiği çok önemli. 1998 yılında Japonya'da doktora çalışmamı yaparken araştırma yaptım. Japon gazetelerinde terör, trafik kazası, kurban bayramında kaçan kurbanlık haberleri çıkıyordu. Hatta Japon turistlere ülkemizin riskli olduğu söyleniyordu. Ancak Türkiye'nin marka değeri son 10 yılda muhteşem bir şekilde arttı. Türkiye, artık bölgesinde ve Avrupa'da markalaştı. Artık bize, 'Bu halinizle AB'ye girmezsiniz' diyorlar. Çok önemli bir kıvama gelen ülkemizin marka olma süreci son derece önemlidir. Bu çabaların devam etmesi gerekiyor. Türkiye'nin markalaşmasını marka insanların yapması lazım. Ülkemizin dünyada temsil kabiliyetinin artması gerekiyor." diye konuştu.

"TÜRKİYE, İSTİHDAM ŞAMPİYONU"
Türkiye'nin son iki yılda istihdam alanında yaptığı teşvikler, aldığı tedbirler ve yaptığı reformlarla dünyada istihdam şampiyonu olduğunu hatırlatan İbrahim Öztürk, "Dünyadaki ülkeler büyük bir dikkatle Türkiye'yi izliyor. 'Bunlar ne yaptı da korkunç bir krizin ortasında dünya rekoru kıran bir istihdam yarattı.' diye bizden söz ediyorlar. Önümüzdeki dönemde çocuklarımıza okutacağımız bir başarı öyküsü oldu" diye konuştu.

"EKONOMİK VERİLER ALKIŞ ALDI"
Türkiye ekonomisinin 2012 yılı için de değerlendirme bulunan Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. İbrahim Öztürk, şöyle devam etti: "Kesin olmayan rakamlara göre geçen yıl için en fazla yüzde 3'lük bir büyüme tahmin ediliyor. Bu kötü bir rakam. Ekonomi 2010 ve 2011 yılında yüzde 9 civarında büyüdü. Dünyada rekor kırdık, istihdam şampiyonu olduk. Türkiye bir anda dünyanın ilgisini çekti. Neden yolumuza aynı hızla devam edemedik? Çünkü bizim hız yaptığımız araba uzun süre bu hızda gitmeye müsait değil. Türkiye ekonomisi 10 sene boyunca aralıksız yüzde 8 büyüyemiyor. Bırakın 10 seneyi 2 sene bile büyüyemiyor. Arabanın motoru su kaynatmaya başlıyor. Bu yüzden bakanlar arasında gaz-fren tartışması başlıyor. Mesele ne gaz ne de fren. Mesele bu arabanın motoru. Bu arabaya yeni motor takılması gerekiyor. Araba değiştirilmeli." 2012 yılında dünyanın çok kötü bir dönemden geçtiği için Türkiye'nin ekonomik verilerinin alkış aldığının altını çizen Öztürk, "Yani yüzde 3 büyüme, enflasyon yüzde 6 ve cari açığı yüzde 7 olması tahmin edilen bir Türkiye var. Onun için 2012 yılı göreceli olarak kazanç hanesinde görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

"EKONOMİ 2013 YILINDA YÜZDE 5 BÜYÜMEYE MUKTEDİR"
2013 yılında ekonomik verilere ilişkin beklentilerini de paylaşan Prof. İbrahim Öztürk, bu yıl ekonominin yüzde 5 oranında büyümeye muktedir olduğu tahmininde bulundu. "Çünkü bu yıl seçim yılı. Hükümetler bu dönemlerde biraz kemerleri gevşetir" diyen Öztürk, "Devletin maliyesi ve hazinesi şuanda çok güçlü. ABD, AB ve Japonya'nın bütçe açığı yüzde 10 civarında. Bu oranla Türkiye 2001 krizine girdi. Türkiye'nin bütçe açığı ise 2.5. Dünyada böyle bir ülke arasanız bulamazsınız. Türkiye'yi ayakta tutan ise bu durum. ABD'nin borcunun milli gelire oranı yüzde 110, AB'nin yüzde 100, Japonya'nın yüzde 225 ile rekor seviyesinde. Türkiye'nin ise borcu yüzde 36 civarında. Bu konforla idare edilecek kadar düşük, risk yok. Hükümet bu yıl 50 milyar lira bütçe açığı verebilir. Bu parayla ekonomiye iyi gaz da verebilir. Ancak buna dahi gerek yok. Çünkü enflasyon ve cari açık düştüğü için 2013 yılında motor soğudu. Ekonomide gaza basma hakkı doğdu" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228