Badavut "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edildi

Balıkesir turizminin başkenti olarak bilinen Ayvalık'a 'dünya mirası' listesine doğru yol alıyor. Her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlayan Ayvalık'ta, Badavut bölgesi kumu ve deniz eko sistemi ve biyolojik çeşitlilik özellikleri dikkate alınarak "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan Resmi Gazetedeki kararnameyle  "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edilen Baduvut bölgesi Ayvalık'ın gizli cennetlerinden biri. 

Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi ve Cunda Adasına yakın konumdaki Badavut, plajlarındaki kumu, denizinin güzelliği yanında güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olarak da insanların ilgi odağı..

YAPI KESİNLİKLE YASAK

“Kesin korunacak hassas alanlar” kararına göre, bundan böyle Ayvalık Badavut'a her türlü yapı yasağı getirildi ve bu alanlarda bilimsel çalışmalar hariç tüm kullanımlar sınırlandırılmış oldu.

İşte Cumhurbaşkanlığı kararnamesi

AYVALIK BADAVUT NEREDE?

Badavut plajı, Ayvalık'ın plajıyla ünlü Sarımsaklı bölgesinde yer alıyor.

Badavut, doğal plajı sakin denizi ile yaz sezonunda yerli ve yabancı onbinlerce turistin ilgisini çekiyor.

Badavut Plajı, altın renkli kumları, Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi ve Cunda Adası gibi yerlere yakınlığıyla da dikkat çekiyor.

Badavut plajı ile Sarımsaklı arası beş, Ayvalık şehir merkezi arasındaki mesafe ise yaklaşık 11 kilometre.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2019, 15:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228