GAZETECİLER KONGRESİ (Rahmetlinin yazılarından derlemeler)

Balıkesir ilindeki  gazetecilerin bir bölümü, üç gün önce üyesi oldukları meslek örgütünün  genel kurulunda buluşmuşlardır.Artık yaşı 50 nci yıla yürüyen Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti’nin bir genel kurulunda, ikinci kez başka mesleki örgütlerin temsilcileri de konuk olarak yer almışlardır. Yaklaşık 25 yıl önce de, Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nden  bir  genel müdür yardımcısı, Çağdaş Gazeteciler Derneğinin Genel Başkanı bir genel kurul toplantısında konuşmuşlardır.
Balıkesir ilinde, mesleki örgütlenme,  il’in basın yaşamının epey yaşlılığına karşın, uzun yıllar gerçekleşmemiştir, mâlûm. Balıkesir ilinin ilk gazetesi, 18 mart 1886’da yayınlandığına ve ilk örgütsel çalışma da 1961 de yapıldığına göre, gecikme demeyi doğru saydığımız yıllar , Balıkesir Basını’na da bazı kayıplar yaşatmıştır.
Kuruluşundan itibaren, taa 80’lere kadar genel kurullarından kimilerini, Balıkesir kenti dışında, Edremit, Bandırma, Burhaniye, Erdek gibi merkezlerde de gerçekleştiren Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti,  12 eylül koşulları nedeniyle ilk tüzüğünü yenilemek durumuna getirilmiş, hatta kurucular listesi bile  yeniletilmiştir.
1982 yılının 9 mayıs günü bir genel kurul yapan Cemiyet’in kimi üyeleri, üstelik içinde kurucu isimler de bulunanlar, geçerli sayılabilecek bir gerekçe göstermeden, kongreden iki ay sonra yeni bir dernek  kurmuşlar, adına da Balıkesir Basın Mensupları ve Gazeteciler Derneği  demişlerdir. Böylece il’de iki meslek örgütü adeta yeni bir dönem başlatmışlardır. Hatta meslekle ilgileri olmayan kimi isimler, gazetelerde adları çıkıyor diye, dernek üyesi olabilmişlerdir.
Benzeri bir manzara, 2000’li yıllarda bir kez daha yaşanmıştır.  Bu kez de Bandırma Merkezli olarak, Güney Marmara Gazeteciler Cemiyeti oluşmuş, birkaç yıl geçince, yine Balıkesir merkezli olarak bir başka meslek kuruluşunun oluştuğu duyulmuştur. Balıkesir Gazeteciler Derneği diye.
80’lerde,  yaşı 20’ye varmış Cemiyet’te kalmayı uygun bulmayıp başkaca bir dernek oluşturan isimlerden bir saygın isim, sayın Sıtkı Şeremetli başkanlığındaki yeni dernek kurulduğunda da, bir anlamda  ne gerek vardı  demiştir.
Bunları neden söyler, neden hatırlatırız, elbette en basit nedeni , ilin basın yaşamına notlar düşmektir. Çünkü, bilinen, hatta yayınlanmış nice konu üzerine zaman zaman izlenen sözlü ya da yazılı bilgilendirmeler (!) bilinenleri tam yansıtmamıştır.
Üç gün önceki gazeteciler genel kurulunda, Sayın Şeremetli’ye teşekkür edilmesi, başında bulunduğu derneğin kapatıldığı bilgisini içermiştir. Bizce şimdi sıra, Bandırma merkezli Cemiyetin de benzeri bir kararı almasıdır.
Çünkü, güçler bölündükçe, bırakalım kimi hesapları, kamuoyundaki notlar azalmaktadır, mesleğin hemen tüm isimlerine dönük ağır eleştiriler başlamaktadır,  giderek meslek de yara almaktadır. Unutmamalıdır, 90’lı yıllarda bir gazete yayımcısının meslek kurallarına asla uymayan, yakışmayan tutumu, Cemiyet yönetiminin  hem kentte, hem ilçelerde  bazı açıklamalar yapmasını getirmiş, bir anlamda bizi öyle görmeyin mesajı verilmiştir.
Balıkesir İli Gazeteciler Cemiyeti’nin son genel kurulu, bize göre çeşitli yanlarıyla, eni konu göndermeler yapan bir çalışma olmuştur. Bunları görenlerimiz,  görmeğe niyetlenenlerimiz, o  göndermeleri tam değerlendirdiklerinde, yerel gazeteciliğin önündeki önemli sorunların aşılmasında da önemli adımların atılmasını sağlayacaktır. Zira, bir mesleğin geleceğini ciddi biçimde gölgelemekte olan  gelişmeler, öncelikle yerel basına elini uzatacaktır.
Uzanan el, ne acıdır meslek etiğini, meslek kurallarını, meslek yapısını, mesleğin yarınını biçimlendirmeğe kalkacaktır, zaten bunun ilk belirtileri de yaşanılmaktadır.
Yeniden göreve getirilen genç  kadro, kendi çevresinde oluşan resmi hemen görmelidir. Daha ilk günde bile , Cemiyetin kimi isimlerine AKP’li denilmeğe cesaret edilmiştir. Nice önemli girişimler de hatırlayalım, bu tür yakıştırmalarla, karalamalarla engellenmiş,  oluşan zararı ise, bir kent yaşamak zorunda kalmıştır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228