12 Eylül Paşalarına suç duyurusu

"30 yıldır bugüne bekliyordum" diyen ülkücü Ahmet Ulu, 12 Eylül Darbesi'ni yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

12 Eylül Paşalarına suç duyurusu

Balıkesir 'de 12 Eylül mağduru 13 kişi adına, dönemin Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları adına suç duyurusunda bulunuldu.
12 Eylül mağduru 13 kişi adına Balıkesir Adliye Sarayı önünde açıklama yapan Ahmet Ulu, 12 Eylül döneminde sağcısı ve solcusuyla 2 milyonun üzerinde genç insanı mağdur eden kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Ulu, şunları kaydetti:
''2 milyon insanın hakkının araması açısından bir adım atıldığından dolayı mutluluk duyuyoruz. En azından hiçbir şey olmamış olsa dahi, Anayasanın içinde kanserli bir yapı gibi duran geçici 15. maddenin kaldırılıp çöpe atılması, konusunda yüreklerimize su serpildi.''
12 Eylül ve sonrasındaki işkencelerin, hukuksuzluğun hesabını sormak için 30 yıldır bugünü beklediklerini ifade eden Ulu, ''Milyonlarca insanın işkencelerden ve mağdur edilmesinden bahsediyoruz. 30 yıl sonra önümüzü açan bu halk oylaması, bir daha ihtilallerin yapılamayacak şekle bürünmesine sebep oldu'' dedi.

- KENAN EVREN'E GÖNDERME -
Adliye önünde, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in referandum öncesinde yaptığı açıklamaları da değerlendiren Ahmet Ulu, şunları söyledi:
"Genelkurmay Başkanı, Konsey Başkanı, Cumhurbaşkanı, İhtilal Başkanı Kenan Evren demiş ki; ('Evet' denirse eğer başıma kurşun sıkarım) demiş. Şuanda evet denildiğinden dolayı biz bunun sorumluluğunun altına girmemek için Sayın Kenan Evren'in müşahade altına alınmasını, ellerinin arkadan bağlanarak kafasına kurşun sıkılmasının engellenmesini istiyoruz. O yüzden arkadaşlara da onu duyurmaya geldik. Bu vebal ile yaşayamayız. Kenan Evren kafasına kurşun sıkarsa yazık olur." Ulu, daha sonra avukat Birol Şahin ile birlikte 13 kişi adına hazırlanan suç duyurusunu Cumhuriyet Savcılığına verdi.

- DİLEKÇEDE UTANÇ VERİCİ İFADELER -
Mağdurlar adına Adli makamlara başvuruda bulunan Avukat Birol Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, "O günlerde yaşanan kötü muamelelerin kamuoyuna anlatılmayacak kadar özel ve utanç sebebi olması nedeniyle gerekçeyi paylaşamıyoruz. Yargıya sunduk. Gereğini yapmalarını istedik. Şimdi 13 Eylül günüdür ve hesap verme başlamıştır. 12 Eylül darbesini yapan ve buna katılan herkes için savunma ve hesap verme günüdür." dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228