'Arkadaşlarını gömdürdük, aynı çukurda öldürdük'

Balıkesir'de dört genci hunharca katledip define çukurlarına gömen katillerden tüyleri diken diken eden itiraflar..

Balıkesir'de geçen Ocak ayında öldürüldükten sonra iki ayrı çukura gömülen dört kişinin katil zanlısı tutuklu 5 kişinin yargılanmasına Trabzon'da başlandı. Güvenlik nedeniyle Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen davanın ilk duruşması nedeniyle çevik kuvvet ve Jandarma ekipleri Adliye çevresinde kuş uçurtmadı. Tutuklu 5 sanığın da hazır bulunduğu duruşmadaki ifadeler adeta dinleyenlerin kanını dondurdu. Sanıklardan Mustafa İnan, "Serkan Özmen'i öldürdüğümüz yere Samet Erkutoğlu ve Ercan Altuntaş'ı da götürdük. Samet ve Ercan önce Serkan'ın cesedini gömdü. Ardından ikisini bir çukura indirdik, ateş ederek öldürdük" dedi.

4 KİŞİNİN CELLATLARI HAKİM KARŞISINDA
Balıkesir'de geçen Ocak ayında meydana gelen olaylar kahvehane işleten 40 yaşındaki Mehmet Durna'nın kendisinden haraç isteyen kahvehane sahibi "Çarli" lakaplı Mehmet Erhan Çetin'i (25) darp etmesiyle başladı. Çetin ve arkadaşları Mehmet Durna'yı intikam almak için 5 Ocak tarihinde dağa kaldırıp öldürdükten sonra define için kazılan bir çukura gömdü.
İddialara göre aynı grup bu olaydan 4 gün sonra aralarında bir hesaplaşma olduğu belirtilen, "Arap" lakaplı Serkan Özmen'i (30) Vicdaniye Mahallesi'ndeki evinden kaçırdı ve öldürdü. Çete, olaya şahit oldukları öğrenilen Samet Erkutoğlu (17) ve Ercan Altuntaş'ı (20), Serkan Özmen'in öldürdükleri yere götürdü. Erkutoğlu ve Altuntaş'a Serkan Özmen'in cesedini, daha önce öldürdükleri Durna'nın cesedinin üzerine gömdüren çete, ardından ikisini de bir başka çukura indirerek öldürüp gömdü.
Olay sonrası başlatılan soruşturmanın ardından gözaltına alınan Mehmet Erhan Çetin, Serkan Fındık (31), Kamil Demir (24), Ferdi Duran (24) ve Mustafa İnan (32) tutuklanarak cezaevine gönderildi. Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi'nin isteği üzerine de dava güvenlik gerekçesiyle Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

KATİLLERE "VİP" KORUMA
Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada tutuklu sanıklar Mehmet Erhan Çetin, Serkan Fındık, Kamil Demir, Ferdi Duran ve Mustafa İnan hazır bulundu. Olayda kullanılan silahları satın aldıkları belirlenen ve tutuksuz yargılanan Nihat Akyol ile Gökhan Altay ise duruşmaya katılmadı. Katil zanlılarının Adliye'ye getirilmesi sırasında yoğun güvenlik önlemi alındı.

CANİLERİ SAVUNACAK AVUKAT BULUNAMAYINCA BARO TAHSİS ETTİ!
Cezaevi aracının çevresinde çember oluşturan Jandarma ve çevik kuvvet ekipleri kimseyi yaklaştırmadı. Yoğun güvenlik önlemleri Adliye çevresinde ve içinde de sürdü. Duruşma salonunda sanık sandalyelerinin etrafı jandarma tarafından adeta etten duvarla çevrilirken, duruşmayı izleyen maktul yakınlarının zanlılara yaklaşması engellendi. Duruşmada zanlıları Trabzon Barosu tarafından görevlendirilen 5 avukat savundu.

"DEFİNE İÇİN AÇILAN ÇUKURLARA GÖMDÜK"
Kimlik tespitinin ardından tutuklu sanık Mustafa İnan ilk savunmayı yaptı. İnan, kendisinin hiçbir öldürme olayına karışmadığını ifade ederek başladığı savunmasında, Mehmet Durna'nın öldürülmesini anlattı. İnan, "Serkan Fındık ve Mehmet Durna'nın içki içerek konuştuğu şehir dışında bir yere gittik. Bu sırada Erhan Çetin, 'Beni niye dağa kaldırıp dövdünüz' diyerek Mehmet Durna'ya saldırdı. Ben Erhan'ı sakinleştirmeye çalışırken Serkan Fındık, Mehmet Durna'nın kafasına tabanca ile vurdu ama bu sırada silah patladı. Durna kafasından vurularak yere düştü. Erhan, 'Olan oldu, bunu nereye atacağız? Buralarda boş çukur var mı?' dedi. Yanımızda bulunan Ferdi Duran'ın gösterdiği ve define aramak için açılan çukura Mehmet Durna'yı gömdük" dedi. Mustafa İnan'ın diğer üç cinayetin işlenmesini anlatırken kullandığı ifadeler ise büyük şaşkınlık yarattı.

"CESEDİ ÇALILARIN ARASINA ÇEKİP BIRAKTIK"
İlk olaydan 2 gün sonra Emniyet'e alınıp sorgulandığını belirten İnan, "Ertesi gün serbest bırakıldım. Serbest bırakılınca Erhan beni aradı ve olayla ilgili konuşmak istedi. Evden beni aldılar ve hep beraber Serkan Özmen'in kaldığı eve gittik. Orada içki ve esrar içildi. Bu sırada aralarında daha önceden husumet bulunan Erhan Çetin ve Serkan Özmen tartışmaya başladı. Daha sonra Serkan Özmen'i de alarak arabayla Mehmet Durna'nın öldürüldüğü yere gittik. Serkan Özmen burada Serkan Fındık'ın kafasına silah dayadı. Bu sırada Erhan Çetin de paltosunun altında taşıdığı kısa dipçikli tüfekle Serkan Özmen'i vurdu. Serkan'ın cesedini çalıların arasına çekip bıraktık.
Daha sonra Serkan'ın evine döndük ve Serkan'ı evden çıkarırken orada bulunan Ercan Altuntaş ve Samet Erkutoğlu'nu aldık. Onlara 'Serkan abinizin yanına gidiyoruz' dedik. Serkan'ın cesedinin olduğu yere gidince, 'Hani Serkan abinin yanına gidiyorduk. Bu dağ başında ne işimiz var?' diye sordular. Bu sırada Erhan Çetin, 'Gelin size Serkan abinizi göstereyim' diyerek onları Serkan Özmen'in cesedinin bulunduğu çalılığa götürdü. İki genç cesedi görünce hiçbir şey söylemedi. Şok olmuş gibiydiler. Erhan Çetin'in zorlaması üzerine Serkan Özmen'in cesedini taşıdılar ve Mehmet Durna'nın gömüldüğü çukura atarak üzerini kapattılar. Bu sırada biz de sigara içerek onları seyrettik" diye konuştu.

"ARKADAŞLARININ CESEDİNİ GÖMDÜRDÜK,
SONRA AYNI ÇUKURA SOKUP ONLARI DA ÖLDÜRDÜK"
Mustafa İnan, elinde tüfekle gezen Erhan Çetin'in, kendilerini bırakmasını isteyen gençlere, "Yukarıda bir ceset daha var. Onu da gömün, sonra serbestsiniz" dediğini ifade ederek tüyler ürpertici cinayeti şöyle anlattı:
"Ercan ve Samet'i su deposu olarak açılan başka bir çukura götürdük. Erhan ikisini aşağıya indirdi. Sonra yanımızda bulunan Kamil Demir'e elindeki tüfeği verdi ve 'Çukura ateş et' dedi. Kamil çukurun içindeki Ercan'a tek el ateş etti. Ercan yere düştü ama ölmedi. Bu sırada Samet çok korkmuş bir halde Ercan'ın yanında duruyordu. Kamil bir el daha ateş etmek istedi ama tüfek ateş almadı. Erhan elinden tüfeği aldı. Daha sonra bana ve Ferdi Duran'a dönerek, 'İkiniz de birer kişi öldüreceksiniz. Her şeyi gördünüz' dedi. Silahı alan Ferdi çukurda bulunan iki kişiye de birer el ateş etti. Çukurun içindeki küreği almak için indiğimde Samet Erkutoğlu yaşıyordu. Tam o anda bir el daha silah sesi duydum ve kurşun Samet'e isabet etti. Daha sonra Ferdi Duran ve Serkan Fındık cesetlerin üzerini kapattı. Cinayette kullanılan 3 silahı olayın ardından aracılığımla sattık."
Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.
HABERİN VİDEO GÖRÜNTÜSÜ İÇİN ALTTAKİ GÖRÜNTÜYE TIKLAYIN...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner151

banner215