BALGAZ'dan kritik uyarı

Balıkesir Gaz Dağıtım Anonim Şirketi (BALGAZ), zehirlenmelere karşı uyarılarda bulundu.

BALGAZ'dan kritik uyarı
 İstanbul'da kombi bacalarından ya da tesisattan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenme vakalarının son günlerde artması üzerine Balıkesir Gaz Dağıtım Anonim Şirketi (BALGAZ), zehirlenmelere karşı uyarılarda bulundu.
BALGAZ'ın açıklamasına göre havaların soğumasıyla ısınmada kullanılan odun, kömür, doğalgaz, gazyağı ve tüp gazının yapısındaki fosil yakıtların tam yanmamasından dolayı karbonmonoksit gazından zehirlenme vakaları meydana gelebiliyor.
Karbonmonoksit zehirlenmelerini, tatsız, renksiz ve kokusuz olması nedeniyle 'sessiz katil' olarak tanımlayan BALGAZ, "Ortamda yeteri miktarda hava olmaması durumunda kullanılan fosil yakıt tam yanmıyor ve baca gazı içinde zehirleyici etkiye sahip karbonmonoksit gazı oluşuyor. Baca sistemi yeterince iyi çalışmıyorsa bu karbonmonoksit yaşam alanına dolarak insanların hayatını tehdit ediyor" açıklamalarında bulundu.Renksiz ve kokusuz olan karbonmonoksit gazının hissedilmesinin çok zor olduğunu vurgulayan BALGAZ, uyku sırasında meydana gelen zehirlenmelerin ölümle sonuçlandığını belirtti. BALGAZ'dan yapılan açıklamada, "Özellikle bacalı cihazların bulunduğu mekanlar gaz açıldıktan sonra kullanım amacı değiştirilip yatılan ve uyunulan mekanlara dönüştürülmemeli ve menfezler her ne sebepten dolayı olursa olsun iptal edilmemeli veya işlevsiz hale getirilmemelidir. Sessiz katil karbonmonoksitten korunmak için zehirlenme belirtileri görüldüğünde hemen bulunulan mekanın havalandırılması, zehirlenen kişinin hızla ortamdan uzaklaştırılması ve acil yardım için 112'nin aranması büyük önem taşır. Zehirlenen kişi açık havaya çıkarıldığında eğer solunum yoksa suni teneffüs yapılarak temel yaşam desteğine başlanmalıdır" şeklinde uyarıda bulundu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228