Balıkesir'de Cezaevi Millet Bahçesine dönüşecek!

Haberi Balıkesir Altıeylül ilçesinin belediye başkanı Hasan Avcı verdi. 1943 yılında inşa edilen ve Kepsut'a yenisinin yapılması üzerine açığa dönüştürülen Balıkesir Cezaevi arazisinin kendilerine tahsis edilmesini talep eden Avcı, burayı Millet Bahçesi yapmayı planlandıklarını açıkladı.

Balıkesir'de Cezaevi Millet Bahçesine dönüşecek!

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, şehir merkezinde kalan  cezaevinin taşınması için Ankara’da girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

CEZAEVİNİN TARİHÇESİ - 1943 yılında inşaa edilen Balıkesir Cezaevi, kapalı bölümünün 14 Nisan 2010'de  Kepsut L Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumuna taşınmasının ardından 2012'de Açık Cezaevine dönüştürüldü.

Avcı, “Sütlüce Mahallesi’nde şehir merkezinde kalan cezaevinin taşınması konusunda Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile görüşme yaptık. Yeni bir yer tespit ettik, Milli Emlak Genel Müdürlüğü de talebimize sıcak bakıyor” dedi.


Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Ankara temasları sonrasında belediyenin internetten yayın yapan televizyonuna gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Avcı, Ankara ziyareti dönüşü yaptığı açıklamalarda şehir merkezinde kalan cezaevinin taşınması konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi. 

Hasan Avcı, Sütlüce Mahallesi’nde şehir merkezinde kalan cezaevinin taşınması konusunda yapmış olduğu görüşmeleri anlattı.

“Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden talep ettiğimiz birkaç yer var. Onlardan birisi de cezaevi. Geçmiş dönemde cezaevine bir yer bulmuştuk. Mutabakata varmıştık. Bulunan yer Organize Sanayi’nin gelişme alanında kaldığı için olumsuz olarak sonuçlandı. Şimdi yeni bir yer tespit ettik. Bununla ilgili olarak Ankara ziyaretimizde Milli Emlak ile görüştük, sağ olsunlar talebimize sıcak baktılar. Bir çalışma yapacağız, bu çalışma olumlu karşılanırsa hedefimize ulaşmaya çalışacağız.

Ayrıca belediyemiz için talep ettiğimiz yerler de var. Elbette hepsi olumlu olmayabilir, devletin de kendine ait yatırımları var. Önümüzdeki süreçte şehir merkezinde kalan cezaevinin taşınması konusunda önemli çalışmalarda bulunacağız. Her şey olumlu giderse 23 dönümlük bir alan üzerinde bulunan cezaevini taşıyıp orasını ilçemize Millet Bahçesi olarak kazandırmayı düşünüyoruz” dedi.

HASAN CAN KÜLTÜR MERKEZİ İNŞAATI DURDU

İlçe genelinde devam eden projeler hakkında bilgiler veren Avcı, geçmiş dönem Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın talimatıyla Ümraniye Belediyesi’nin ilçeye yapmış olduğu Kültür Merkezi inşaatının durduğunu ifade etti.

Avcı, “Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Şu an durmuş olan bir tek Hasan Can Kültür Merkezimiz var. Onu da Ümraniye Belediyesi ile bir noktaya varıp çözeceğiz. Onun haricinde ALGEM Hizmet Binası, Plevne Kapalı Pazar Yeri, Sultan Alparslan Kültür Evi’nden İsmail Akçay Parkı ve Millet Kıraathanesi’ne kadar yoğun olarak çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca hem kırsalda hem merkezde kilit parke taşı döşeme işlerimiz sürüyor. İnşallah Temmuz başında İsmail Akçay Parkı ve Millet Kıraathanesi’nin açılışını yapacağız. Diğer projelerimize de bu yıl sonunda özellikle Asuva Park yanındaki Mustafa Kemal Atatürk Spor Kompleksi çalışmamıza başlamak istiyoruz” dedi.

“PERSONELLERİMİZİ BİREBİR DİNLEDİK”

Avcı, “Altıeylül Belediyemizde vatandaşlarımızı düşünen, onlara iyi hizmet vermek için gayret eden personellerimiz var. Ayrıca tüm projelerimizi hazırlayan iyi bir Proje Etüt Birimimiz var.

Çalışan arkadaşlarımızla gurur duyuyorum. Personelimizin Altıeylül’e hizmet etmek için daha gayretli olduklarını biliyorum. Geçtiğimiz günlerde bütün personelimizi a’dan z’ye birebir dinledik.

Elimde personelimin taleplerine yönelik bilgiler var. Onların yorumlarını, taleplerini süzgeçten geçirip, bizim göremediğimiz, yanlış yaptığımız yerleri düzeltip, personelimizi nasıl verimli hale getirebilir diye çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

“KOKUNUN KAYNAĞI ŞEHİR ÇÖPLÜĞÜ”

Havaların ısınmasıyla şehrin bir kısmında ortaya çıkan çöplük kokusuyla ilgili de Altıeylül Belediyesi’ne gelen şikayetler hakkında açıklama yapan  Başkan Avcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımız artık ilçe belediyesi ile büyükşehir belediyesinin görev tanımlamasını öğrenmeleri gerekiyor. Şehir çöplüğü büyükşehir belediyesinin alanında. Çöplükle ilgili olarak Büyükşehir Belediyemiz ile istişare ettik. Aslında bir açıklama yapacaklardı ama gündemin yoğunluğu ile herhalde fırsat olmadı. Çöplüğü işleten firma elektrik çıkarmaya yönelik bir çalışma yapıyor bu sebeple akşamüzeri bir sondaj çalışması yapıyor. Bu durumda 30-40 yıllık çöpün metan gazı açığa çıkıyor. Dolayısıyla bizim Altıeylül bölgemizi etkiliyor. Firma kısa sürede bu çalışmayı bitireceklerini söyledi. Özellikle Balıkesir’in bütün çöpünün buraya gelmesine gerek yok. Büyükşehir Belediyemiz bu konu ile ilgili projeler hazırlıyor. Önümüzdeki süreçte koku sıkıntımızın kalmayacağına inanıyoruz.

“LOGOMUZU DEĞİŞTİRİDİK”

Değiştirilen logo tasarımı için herhangi bir bedel ödemedik. Yakın zamanda mevcut logo uygulama yerlerinden kaldırılacak. Bazı kişiler Zekai başkanın Altıeylül’deki izlerini sildiğimiz ile ilgili söylemleri var. Ben bu konu ile ilgili olarak Zekai başkan ile de istişare ettim. Maalesef mevcut logonun kullanım yönü zayıf, o yüzden onunla yola devam edemiyoruz. Kullanımı kolay bir logo arayışına girdik. Bunu meclis toplantılarımızda dile getirdik. Bu logo ile ilgili bir yarışma teklifinde bulunmadık. Logoyu çalışanlar gönüllü olarak tasarım yaptı. Oy birliği ile mecliste kabul edilen logo için Karesi Belediyesi’nin taklidi olduğumuz yorumları yapılıyor. Öncelikle; Karesi ve Altıeylül ilçeleri Karesi Beyliğinin hüküm sürdüğü topraklardan oluşuyor. Birbirimizden etkilenmemiz aynı motifleri kullanmamız kadar doğal bir şey yok. Altıeylül’süz Karesi, Karesi’siz Altıeylül olamaz.

Biz Karesi ile yarış yapmıyoruz, kol kola yürüyoruz. Karesi başarılı olup Altıeylül olmazsa, Altıeylül başarılı olup Karesi olmazsa hiçbir yere varamayız. Balıkesir gelişecekse iki ilçe beraber ayağa kalkmalıdır. Bu noktada da Karesi’nin doğru yaptığı her şeyi severek alırız. Bizim doğru yaptığımızı da Karesi alabilir. Burada anormal hiçbir şey yok.

“TABELAYA T.C. İBARESİ TALEBİ GELDİ”

Haziran ayı meclis toplantımızda belediye tabelasına T.C. konulması gündeme geldi. T.C. mevzusu sadece bu arkadaşlarımızın etkisi altında değil, Türkiye genelinde yaşanan bir hadise. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatları olmaktan bu ülkede yaşamaktan gururluyuz. Bu talep Büyükşehir Meclisinde de gündeme geldi, oylamaya sunuldu. Önümüzdeki süreçte netleşecek, o zaman gündeme alırız diye düşündük.” 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2019, 19:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner151