banner275

banner283

banner274

banner282

Balıkesir Kent Konseyi kuruldu

Balıkesir Kent Konseyi ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. #sehirbirlestirir ve #BalikesireDeğer sloganıyla toplanan Konseyin başkanlığına Mürsel Sabancı seçildi. Sabancı, Karesi Kent Konseyi ile çok sayıda önemli projeye imza atıp Balıkesir'in adından gururla söz ettirmişti.

GÜNCEL 27.11.2019, 10:43 30.11.2019, 15:30
Balıkesir Kent Konseyi kuruldu

Yaklaşık 300 üyenin katılımıyla gerçekleşen genel kurulda başkanlığa oy birliği ile Mürsel Sabancı seçildi. Genel kurulda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz "Bu şehrin kent konseyine çok ihtiyacı var, gündem konularını siz belirleyin, biz uygulayalım" dedi.  


KATILIM YOĞUNDU

Kent vizyonu, hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, demokratik katılım ve çözümde ortalık ilkelerinin hayata geçirilmesi amacıyla kurulan Balıkesir Kent Konseyi'nin Seçimli Genel kurulunu gerçekleştirildi.

Seçimlerde divanı; Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı, Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı-BALGÜÇ 2. Başkanı Mehmet Çalışkan ve Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Temsilcisi Jale Bayraktar yönetti.


                        Mürsel Sabancı

Yaklaşık 300 üyenin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı oy birliği ile Kent Konseyi Başkanı seçildi. Ardından yürütme kurulu üyeleri de belirlenerek oy çokluğuyla kabul edildi. 


                Hasan Soygüzel

Genel kurula, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın yanı sıra Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Hasan Soygüzel, Baro Başkanı Erol Kayabay, Sanayi  Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri katıldı.


 

KENT KONSEYİ GÖNÜL İŞİ

Bir insanın her şeyi bilebilmesi, kontrol altında tutulabilmesi, hâkimiyet sağlayabilmesinin mümkün olmadığını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şöyle konuştu: 

"Karesi Belediye Başkanlığı yaptığım süreç içerisinde 43 kırsal mahalleden, 27 tane de şehir merkezinde bulunan mahalleden mesuldüm. Şu anda 960 kırsal mahalle 300’e yakında şehir merkezinde bulunan mahalleden ve 20 ilçeden sorumlu bir belediye başkanıyım. Bu yük, bir insana ağır. Bu yükü tek başına kaldırmanın yolu görev paylaşımını iyi yapmak.

Bunu yaparken ki süreç içerisinde işte bizim bilen insanlara ihtiyacımız var. Bunu yaptıktan sonra oluşabilecek süreçle ilgili düşünen ekiplere ihtiyacımız var. Biz, danışma meclisi olarak kent konseyinin çok önemli fonksiyonu olduğunu düşüyoruz.

Mevzuların nezaket içerisinde gönüllülerle beraber enine boyuna tartışılmasını istiyoruz. Karar alırken sizin göreviniz koordinasyonu sağlamak ve yükü paylaşmak. Biz, ne kadar mücadele edersek edelim bu işler gönüllülerle oluyor. Bir şey yapılmadan önce bir bekleme ve demlenme süresi var. Bu süre hep aslında düşürülüyor. Bu anlamda bu şehrin kent konseyine çok ihtiyacı var. Nasıl olsa bizim yerimize akıl edenler vardır diyebileceğimiz bir süreç yaşıyoruz." dedi. 

"YETER Kİ SİYASALLAŞTIRMAYALIM"

Balıkesir Konseyi'nin kurulmasıyla şehirde bir eksikliğin tamamlandığını söyleyen Başkan Yılmaz devamında şöyle konuştu:

"Balıkesir Kent Konseyi’nde üyeler gönüllülük esasıyla şehir için sağlıklı kararlar alabilecekler. Burada çok nitelikli bir kalabalık var. Nezaketi kaybetmeden her türlü tartışmanın içinde herkesin olabileceğine inanıyorum. 20 ilçemizin birbirine ihtiyacı var. İstişare etmek aynı düşünen insanlarla değil farklı kesimlerle olduğunda güzeldir.

Bütün bakış açılarını toplarsanız bu şehirde beraber yaşıyoruz nimetlerini beraber kullanıyoruz, hepimizin ortak paydası çocuklarımız ileride bizim bıraktığımız şehirde yaşayacak bu nimetlerden hep beraber yararlanacağız. Bundan dolayı doğruyu bulmak çok zor değil yeter ki siyasallaştırmayalım objektif olarak işleri değerlendirelim. Gündemdeki konuları siz belirleyin, uygulayalım. Bu şehri hep beraber olması gerektiği gibi değerlendirelim." 

GÜÇLÜ BİR KATILIM MEKANİZMASI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın talebiyle yaklaşık iki ay önce Balıkesir Kent Konseyi'nin sekretarya çalışmalarına başladıklarını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve aynı zamanda Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Türkiye Kent Konseyleri Birliği, odalar ve sivil toplum kuruluşlarından gelen önerilerle yaptıkları değişikleri Kent Konseyi Genel Kurulu'na sunduklarını ifade etti.

Kent Konseylerinin güçlü bir katılım mekanizması olduğunu yineleyen Başkan Sabancı, şehir ile dertlenen gönüllü insanların oluşturduğu Balıkesir Kent Konseyi hem siyaset üstü bir danışma organı hem de sözün kıymet bulacağı bir kent konseyi olacağını vurguladı. 


 
YÜRÜTME KURULU'nda KİMLER VAR?

Balıkesir Kent Konseyi'nin ilk  Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu: 

Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı

Balıkesir Barosu Av. Mustafa Sertan Kurtdere

Balıkesir Ticaret Odası Ender Akça

Balıkesir Sanayi Odası Ali Bilcanlı

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Hasan Yıldız

Balıkesir Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Narlı

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Özcan Karahan

Memur-Sen Balıkesir Temsilciliği Ahmet Gür

Balıkesir Şoförler Odası Rıza Tekin

Balıkesir Mimarlar Odası Ali Özerk

Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası Gürkan Özcan

Balıkesir Tabip Odası Dr. Necdet Uçan

Balıkesir Ziraat Odası Yahya Bıçakçı

Anneler Derneği Balıkesir Şubesi Nursel Sever

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Ramazan Demir

İş Kadınları Derneği Nurbin Tüfekçioğlu

Ege İş Sağlığı Güvenliği Federasyonu Mahmut Çamlı

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Haydar Filiz

Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı-BALGÜÇ Mehmet Çalışkan

Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi Jale Bayraktar

Kamu-Sen Balıkesir Temsilciliği Musa Bilal

TÜGVA Balıkesir Temsilciliği Beşir Islak

KADEM Balıkesir Temsilciliği Zeliha Kahraman

Altıeylül Muhtarlar Derneği Nihat Emer

Karesi Muhtarlar Derneği Metin Durmaz.

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
Koronavirüs biyolojik bir silah mı, doğal bir hastalık mı?
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:45
Güneş 05:36
Öğle 13:11
İkindi 17:07
Akşam 20:37
Yatsı 22:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü