BALIKESİR SİMİTÇİSİNE DİKKAT!

Çin susamı ve ismi cismi belli olmayan yağlar kullanılıyor

BALIKESİR SİMİTÇİSİNE DİKKAT!
 Balıkesirli, gıda üretim ve satışında hijyenik koşullara özel gösterilmediğini ileri sürerek ekmek ve simitte ciddi denetim istedi. Özellikle simit üretimi ve satışındaki sağlıksız koşullara dikkat çekti.

Balıkesir'de ekmek ve simit üretiminde belirlenen sağlık kriterlerine özen gösterilmediği ileri sürülerek ciddi denetim yapılmasının kaçınılmazlığı gündeme getirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, açıkta satılan ekmeğin, "gıda ile temas edebilen" ambalaja konulmasından satış yerini sorumlu hale getirmesiyle ilgili düzenlemeye işaret eden Balıkesirliler, üretim ve satış noktalarında denetim yetersizliğine işaret etti.

YENİ GAZETEM'e konuşan bir vatandaş, adeta ihbar niteliğinde iddiaları gündeme taşıyıp yetkililerin dikkatini çekti.

Özellikle, simit üretimi yapan yerlerle ilgili olarak çarpıcı iddialar öne süren vatandaş, denetim yetkisini elinde bulunduran kurum ve kuruluşların bu yerlerle ilgili denetim görevini yerine getirmediğini savundu.

Kendisinin de uzun süre bu sektörde çalıştığını belirten vatandaşın iddiaları şöyle:

"Çatlak yumurtaları poğaça vb gıda maddelerinde kullanan fırıncılar, pastaneciler gıda teknisyenleri tarafından gerçek anlamda denetlensin. Kurallara uymayanlar hakkında caydırıcı cezalar verilsin. Geçici bir süre kapatılma cezaları verilsin.

Habersiz yapılan denetlemeler sonucunda bir çok pastane ve simit fırını kapatma cezası alacaktır. Kesinlikle eminim. Çünkü insan sağlığı ile oynuyorlar. Maliyet ucuz olsun diye Çin susamı ve ismi cismi belli olmayan merdiven altı nebati yağlarla üretim yapıyorlar. Lütfen gerçek anlamda denetimler yapılsın, ama gizli yapılsın ve haklı olduğumu göreceksiniz."

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2013, 19:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228