Balıkesirliler Atatürk'ü karşıladı

Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e ilk kez gelişinin 90. yılı İstasyon'da düzenlenen temsili karşılama töreniyle kutlandı.

Balıkesirliler Atatürk'ü karşıladı

 Mustafa Kemal Atatürk'ün, Balıkesir'e gelişinin 90. yılı kutlandı.

Tren garı önünde yapılan tören, temsili olarak Türk Bayrağı'na sarılı trenin istasyona gelişiyle başladı. Balıkesir Gaziler Derneği Başkanı Hulusi Karakuz, trenden inerek elindeki Türk Bayrağı'nı öpüp, Vali Ahmet Turhan'a teslim etti. Ardından, İstiklal Marşı okundu.
Belediye Başkanı İsmail Ok, törende yaptığı konuşmada, Atatürk Balıkesir'i 7 kez ziyaret ettiğini, bunlardan ilkinin 6 Şubat 1923'te gerçekleştiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
''Atatürk'ün Balıkesir'e geliş nedeni, o dönemde kamuoyunu meşgul eden konularda halkla istişarelerde bulunmak, iç ve dış gelişmeler hakkında açıklamalar yapmak, yeni kurmakta olduğu devletin temel politikalarını vatandaşlarla yüz yüze konuşmaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Soma'dan hareket ederek Balıkesir'e gelmiştir. Yanında eşi Latife Hanım, Kazım Karabekir Paşa ve diğer zevat bulunuyordu. Kuvay-ı Milli'ye ateşini yakıp, düşmana ilk kurşunu atan, sonra da göğüsünü siper ederek, işgalci düşmanları bu topraklardan söküp çıkaran Balıkesir'in kahraman evlatları onu sevgi ve coşkuyla karşıladılar.'' 
Ok, Atatürk'ün kente gelişinin ikinci günü, Balıkesirlilere Zağnos Paşa Camisi'nde, ''kahraman ve dindar'' diye hitap etmesinin Atatürk'ün Balıkesir ve Balıkesirlilere olan sevgi ve takdirlerini gösterdiğini kaydetti.
Konuşmanın ardında, tren garından Atatürk Anıtı'na kadar ''saygı yürüyüşü'' yapıldı.
Tören, anıta çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.
Törene, Garnizon ve Okullar Komutanı Tümgeneral Fahri Kır, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 21:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228