BAYDEMİR'E KONUK OLDULAR

Çözüm sürecine destek gezileri kapsamında Balıkesir'den Diyarbakır ve Batman'a giden 12 gazeteci, il yöneticileri, basın mensupları, esnaf ve vatandaşlarla görüştü etti.

BAYDEMİR'E KONUK OLDULAR

Çözüm sürecine destek gezileri kapsamında Balıkesir'den Diyarbakır ve Batman'a giden 12 gazeteci, il yöneticileri, basın mensupları, esnaf ve vatandaşlarla görüştü etti.

Balıkesir’in yerel basın ve yayın kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan 13 kişilik gazeteci grubu bölge gezisi kapsamında Diyarbakır’ı da ziyaret etti. Gazeteci grup, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Valilik Turizm Bürosu rehberleri eşliğinde kentin tarihi ve kültürel mekanları ile ilgili gezi yaptı.

PEYGAMBERLER

ŞEHRİ: DİYARBAKIR

Balıkesirli gazeteciler daha sonra Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Diyarbakır’da büyük bir misafirperverlik gördüklerini ve sıcak karşılama için teşekkür etti. Demir, 33 medeniyete ev sahipliği yapan, sahabeler ve peygamberler şehri Diyarbakır’ın aynı zamanda Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi’ne sahip olduğunu, 4 ayaklı minaresiyle, Ulucami’siyle tam anlamıyla bir inanç ve turizm kenti olduğunu söyledi.

BAYDEMİR, GAZETECİLERİ

ÇİÇEKLERLE KARŞILADI

Konuklarını çiçeklerle karşılayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bazı kentlerin saklı hazineleri vardır. Diyarbakır’ın tamamı saklı bir hazinedir” dedi.

Diyarbakır merkezde olduğu gibi her bir ilçesinin de “harikalar diyarı” olduğunu belirten Baydemir, “Bırkleyn Mağaraları İskender’in ordularını saklayan bir mağaradır. Silvan Hasuni Mağaraları, Eğil kral mezarları, Ergani Çayönü gibi pek çok doğal, tarihi ve kültürel hazine bulunuyor” dedi.

Son 10 yılda hem Diyarbakır içinde hem de Diyarbakır dışında kente dair bir farkındalık oluşturduklarını belirten Baydemir, “Son 30-40 çatışma ortamından kaynaklı karşılıklı haksız bir önyargı oluştu. Bu geliş ve gidişlerle haksız önyargı ortadan kalkacaktır” dedi. Bütün STK ve meslek odalarına çağrı yapan Baydemir, pek çok toplantının Diyarbakır’da yapılmasıyla oluşan yabancılaşmanın önüne geçilebileceğini belirtti.

"HERKES BARIŞA DESTEK VERMELİDİR"

Bu ülkenin Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi, bütün etnik ve inançsal farklılıkları ile birlikte tarihi bir dönemi yaşadığına işaret eden Baydemir, “İnşallah bu süreç onurlu bir barışa evrilir. Bir daha nüksetmeden nihayete erer” dedi.

Baydemir, “Eşitlik, özgürlük, kardeşlik hukuku temelinde kucaklaşma ve helalleşme gerçekleşir. Yeni bir sayfa açılır” dedi. Süreç için çaba sarf eden herkese teşekkür eden Baydemir, “Yaptıklarımızdan olduğu kadar yapmadıklarımızdan da mesulüz” dedi. Baydemir, sürece karşı çıkanlara da şu çağrıyı yaptı: “Bu coğrafya yeteri miktarda acıya, trajediye, kardeş kanının dökülmesine doymadı mı? Bu yüzyıl savaş çığırtkanlığı yapma yüzyılı değildir. Mutlaka herkes barışa destek vermelidir.”

BAŞKAN OK'A SELAM GÖNDERDİ,

DİYARBAKIR'A DAVET ETTİ

Baydemir, Diyarbakır sokaklarının dolaşılması halinde halkın yüzde 99’unun barışa destek verdiğinin görüleceğini ifade etti ve “Barış için çaba göstermemek de bir mesuliyettir” dedi.

Baydemir, Balıkesir Belediye Başkanı’na da selam göndererek kente davet etti. Baydemir, davetleri olması durumunda Diyarbakır’ın STK’ları ile birlikte Balıkesir’e de gitmeye hazır olduklarını söyledi.

Balıkesir Cemiyet Başkanı Demir, Baydemir’e Balıkesir’in dünyaca ünlü zeytinyağını, lokum ve kolanyasını armağan etti. Baydemir de Demir’e Diyarbakır’ı sembolize eden cam bir tablo hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2013, 10:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228