'Bereketli topraklar' daha da bereketli olacak

Manyas Ovası Sağ Sahil Sulaması projesinin temel atma töreni Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katılımıyla yapıldı.

'Bereketli topraklar' daha da bereketli olacak

(AJANS10) Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Manyas Ovası Sağ Sahil Sulaması projesinin temel atma törenine katıldı. Bakan Eroğlu aynı anda Çanakkale'nin Yenice ilçesi Merkezi Köy Mezarlık ve Uzunsu Dereleri Taşkın Koruma Tesisi ile Çanakkale-Gelibolu Süleymaniye Köyü Taşkın Koruma Tesisi'nin temelini de attı. Törende Balıkesir Merkez Ortaca Göleti Sulaması projesi de hizmete açıldı. 
Manyas'ta düzenlenen törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, AK Parti milletvekili Cemal Öztaylan, Vali Yılmaz Arslan, belediye başkanları, kaymakamlar, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
MANYAS TOPRAKLARI BEREKETLENECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Akif Özkaldı, Manyas Ovası Sağ Sahil Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte toplam 10 bin 821 hektarlık tarım alanının sulanacağını belirterek, dekar başına yılda 403 lira toplamda ise yılda 43 milyon lira gelir artışı elde edilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Özkaldı, açılışı yapılan Ortaca Göleti Sulaması Projesi'nin 7 milyon 300 bin lira mal olduğunu, proje sayesinde 108 bin hektarlık tarım arazisinin suya kavuşacağını ifade etti. 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur,  Manyas topraklarının berekete kavuşacağını söyledi. Manyaslıların yıllardır baraj projesi ile yatıp kalktığına dikkat çeken Uğur, "İnşallah bu projelerle çiftçimizin yüzü gülecek. İnsanımızın yıllardır özlemini kurduğu bir hayali gerçekleşecek" dedi. 
"BALIKESİR ŞANSLI BİR DÖNEM GEÇİRİYOR"
Vali Yılmaz Arslan, Balıkesir'in şanslı bir dönem geçirdiğini vurgularken, sözlerini şöyle sürdürdü:
" Geçen hafta Maliye Bakanımız Körfez'deydi. Avrupa’nın en büyük termal tesisinin temelini attık. Bugün Çevre ve Orman Bakanımız aramızda, çok önemli bir sulama projesinin temelini atıyoruz. İnşallah ayın 23’ ünde Başbakanımız teşrif edecekler ve Türkiye’nin en büyük doğalgaz dönüşüm santrallerinden birinin açılışını Bandırma'da yapacağız. Demek ki İlimiz bu tür hizmetleri alıyor .Bu hizmetleri alıyor olmaktan da ben başta Balıkesir Valisi olarak memnuniyetimizi her yerde dile getiriyoruz. Bu tesislerin Manyas ve Manyaslı çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını, bol kazanç getirmesini diliyorum” 
"BALIKESİR'DE DESTAN YAZDIK"
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, artık göstermelik 'temel at, unut' mantığının tarih olduğunu söyledi. 2003–2010 yılları arasında DSİ tarafından tamamlanan ve bugün açılışı yapılan Merkez Ortaca Göleti Sulaması ile toplam 791 tesisi halkın hizmetine sunmanın gururunu yaşadıklarına dikkat çekti.
Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, bakanlık olarak Balıkesir'e yaptıkları baraj, gölet ve sulama projeleriyle il merkezine yılda 53 milyon metreküp sağlıklı içme suyu sağladıklarını söyledi. Günlük 220 bin metreküp kapasiteli Balıkesir içme suyu arıtma tesisi ve Pompa İstasyonları'nın işletmeye açıldığını ifade eden Bakan Eroğlu, "Balıkesirimizin içmesuyu meselesini 2050 yılına kadar çözüme kavuşturduk. Bu projelerimizle Balıkesir'de destan yazdık." dedi.

Manyas'taki törende konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, Vali Arslan ve Milletvekili Uğur butona basarak ilk harcı temele döktü.   


                      

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228