Hemen kaçın! Deprem var!

Batı Anadolu Fay Hatları Tırı Balıkesir'e geldi. Öğrenciler tırda 6 büyüklüğünde depremi yaşamak için birbiriyle yarıştı.

Hemen kaçın! Deprem var!
Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun(DASK) 10’ncu kuruluş yıldönümünde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle oluşturduğu Batı Anadolu Fay Hatları Tırı Bursa’dan sonra Balıkesir’in konuğu oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nden jeofizik mühendisi Yavuz Güneş, Salih Tozan Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla öğrencileri deprem ve zorunlu deprem sigortası konusunda bilgilendirdi. Semineri Sivil Savunma İl Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarının müdür ve yöneticileri ile sivil savunma uzmanları da izledi. Seminerle ilgili üç soruyu doğru bilen iki öğrenciye ise deprem çantası hediye edildi.
DEPREM ANINI YAŞADILAR
Öğrenciler seminer sonrası tırı gezerek, tırın ev gibi düzenlenmiş bir köşesinde 6 şiddetindeki bir deprem anını yaşadı ve depremde nasıl davranmaları gerektiğini uygulamalı olarak öğrendi. Tırı ziyaret edenlere “deprem geçecek, hayat devam edecek” temalı depreme hazırlık eğitim seti dağıtıldı.
Projeyle ilgili bilgi veren Yavuz Güneş, “54 günde Batı Anadolu Bölgesi’ndeki 10 il, 14 ilçeyi dolaşıp, deprem ve deprem sigortası konusunda bilgi vereceğiz. Tırımızda Elazığ’da olan 6 büyüklüğündeki depremi yaşatıyoruz. 50 bin kişiyi hedefliyoruz” dedi.

KONUTLARIN YÜZDE 25’NİN
SİGORTA POLİÇESİ VAR
Türkiye’de deprem bilincini geliştirmek için yola çıkan Batı Anadolu Fay Hatları Tırı Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konuttan 3.3 milyonunun yani yüzde 25’inin poliçesi bulunuyor. Bu çalışma ile poliçe sahibi konut sayısının 5.5 milyona çıkarılması hedefleniyor.Bu sigorta konutları doğrudan deprem kaynaklı hasarlara karşı teminat altına alıyor..
ÜSTÜN DÖKMEN DE DEPREM TIRINDA
"DASK Gönüllüsü"  uzman psikolog Üstün Dökmen da  bu etkinliğe katıldı ve Salih Tozan Merkezi’nde  erteleme psikolojisinin deprem tehdidi altındaki bir ülkede yaratacağı kaotik sonuçları ve bunun önüne geçme yöntemlerini esprili bir dille  anlatttı.Batı Anadolu Fay Hatları Tırının turu, fay hattı üzerindeki ilçe ve illerle sürecek. Tırın güzergahında Bergama, İzmir, Manisa, Akhisar, Salihli, Simav, Afyon, Dinar, Burdur, Denizli, Nazilli, Aydın, Kuşadası, Milas, Bodrum, Muğla, Marmaris, Fethiye yeralıyor. Batı Anadolu Fay Hatları turu 12 Kasım’da İstanbul’da sona erecek.  
 
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228