MHP'li Ok her türlü bedeli göze aldı

Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, ‘yol harcamalarına katılım payı’ adı altında vatandaşlardan alınan asfalt parasının bundan sonra alınmayacağını açıkladı. Başkan Ok, “Asfalt parası tarihe karıştı. Şu andan itibaren bu konuyla ilgili her türlü idari, hukuki, maddi-manevi bir bedel ödenecekse bunu Belediye Başkanı olarak ben ödeyeceğim” diye konuştu.

MHP'li Ok her türlü bedeli göze aldı
Balıkesir’in MHP’li Belediye Başkanı İsmail Ok bugün Belediye Meclisi salonunda başkan yardımcıları Yusuf Özenç, Argun Atıcı ve Tuna Aktürk’le basın toplantısı düzenlerken, asfalt parası olarak bilinen ‘yol harcamalarına katılım payı’ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
6 Eylül 2010’da Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne asfalt paraları ile ilgili bir emir gönderdiğini belirten Başkan Ok, şunları söyledi:
 “Bundan sonra halkımızdan ‘asfalt parası’ diye bir ücret talep edilmeyecektir. ‘Asfalt parası’ tarihe karışmıştır. Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderdiğim emirle birlikte, vatandaşlarımız adına 2006, 2007, 2008 ve 2009 yılları arasında ‘yol harcamalarına katılım payı’ adı altında yapılan tahakkuklar iptal edildi. Bizden önce ki dönemde tahakkuk edilmiş binlerce evrak vardı. Vatandaşlara 29 Mart 2009 seçimlerinden sonra gönderilecekti. Bu tahakkuklar iptal edildi. Zaten bir bölümü tahsil edilememişti”
Yol harcamalarına katılım paylarını ödeyen vatandaşların belediyeden alacaklı durumuna geldiğini vurgulayan Ok, “. Bu vatandaşlarımızın alacaklarını tahsil için belediyeye yazılı olarak başvurması gerekiyor. Vatandaşlarımız eğer emlak vergisi mükellefi ise, ödediği para emlak vergilerinden mahsup edilecek. Emlak vergisi mükellefi değilse alacağı çevre temizlik vergisi ve su tüketim bedellerinden düşülecek. Yani bu parayı nakit olarak ödemeyeceğiz” dedi.
BALIKESİR BELEDİYESİ 7.1 MİLYON LİRALIK GELİRDEN VAZGEÇTİ
Balıkesir’de 4 yıl boyunca “yol harcamalarına katılım payı” olarak 14 milyon 884 bin lira tahakkuk ettirildiği, bunun 7 milyon 181 bin lirasının tahsil edildiği açıklandı. Bu uygulama ile Balıkesir’de 7.1 milyon liralık tahsilat, emlak vergilerinden, çevre temizlik vergisi ve su faturalarından düşülecek. Başkan Ok, belediyenin gelirlerini azaltacak bu uygulamanın hizmetleri olumsuz etkilemeyeceğini öne sürdü.
“BU DONKİŞOTLUK DEĞİL,
TÜM BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIM”
Bazı kesimlerin “vatandaşlardan asfalt parası alınmıyor” diye üzüldüğünü öne süren Başkan Ok şunları söyledi:
 “Bu kişiler kamuoyunda bilgi kirliliği yaratarak vatandaşın kafasını karıştırıyor. Önce ‘asfalt parasını iptal edemez, almak zorunda’ diyorlardı. Şimdi, ‘vatandaş faiziyle birlikte daha çok ceza ödeyecek’ gibi dedikodular üretiyorlar. Şu andan itibaren bu konuyla ilgili her türlü idari, hukuki, maddi-manevi bir bedel ödenecekse bunu Belediye Başkanı olarak ben ödeyeceğim. ‘Balıkesir’de asfalt parası ödenmedi’ diye bir bedel ödenecekse bu bedelin sorumluluğu benim olacak. Ben Balıkesir halkına verdiğim sözün arkasında duruyorum. Bu Don Kişotluk değildir. Artık halkımız bu konuyu Balıkesir’in gündeminde görmek istemiyor” Coşkun YAMAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228