HEPİMİZ 'AKİL'İZ

Ülkemizde uzun zamandır ilk defa bu kadar çözüme yakın olduğumuzu görüyoruz. Türkiye 30 yıldır çok acı çekti. Gencecik evlatlarımızı daha hayatlarının baharında şehit verdik. Şehitlerimizden geriye gözü yaşlı eşler, yüreği yanık anne - babalar, belki bir yetim kaldı, belki de şehitlerimizin 20 yıllık yaşamlarında daha bir çocuk sahibi olmaya bile vakitleri olmamıştı.
Çekilen acıların yanında, olayın birde maddi boyutu var. Terörle mücadele için alınan silahlar, yakılan yıkılan yerler, boşaltılan köyler, ekilemeyen tarlalar, güdülemeyen hayvanlar ne kadar maliyet getirdi. Terör korkusu ve bölgeye yapılamayan yatırımlar, yaratılamayan iş alanları nedeniyle doğdukları topraklardan göçe mecbur kalan insanlar. Paramparça olan hayatlar. Evlatlarını terör örgütünün eline kaptıran yöre insanları.  Hepsi ayrı bir dram, ayrı bir acı.
Teröre harcanan paralar ülkenin imarına, eğitim ve sağlık hizmetlerine harcansa, yatırıma dönüşse ekonomimiz şimdi uçuşa geçerdi. 
Geriye dönüp baktığımızda yitip giden canların telafisi yok. Onlara çok şey borçluyuz. Şehitlerimiz sayesinde bizler evlerimizde rahat ve huzurlu yaşayabiliyoruz. Şehit yakınları ve Gazilerimiz bizim her daim baş tacımız. Hepsine şükranlarımızı sunuyoruz.
Şimdi en güzel yönetim şekli olan demokrasi’nin zaten gerekleri olan iyileştirmeler aşama aşama yapılıyor. Bu topraklarda doğan yaşayan herkes etnik ayrım olmadan, kendi gelenek göreneğini korkmadan yaşayabilecek, anasından duyduğu dilini öğrenip konuşabilecek, kültürünü öğrenip gelecek kuşaklarına aktarabilecek.  Bunlar ülkemizin renkleri, zenginlikleri. Kimse renginden, ırkından, etnik kökeninden dolayı bir başkasını ötekileştirmeyecek. Doğarken kimsenin bunları seçme şansı yok. Bu nedenlerle kimse birbirinden üstün veya düşük olamaz. Kürt, Türk,Laz,Çerkez,Abaza… her neysek hepimiz kardeşçe ve barış içinde yaşayıp gideceğiz. Zaten  bin yıldır böyle yaşamadık mı? Ne oldu da 30 yıldır birbirimize düşman olduk.
Gelelim Akıl insanlar konusuna. 7 bölgeye 7 heyet kuruldu. Her heyette 9’ar kişi olmak üzere toplam 63 kişi Bir başkan, başkan vekili, sekreter ve üyelerden oluşuyor. Heyette iş, sanat, akademisyen, medya ve stk temsilcilerinden tanınan, sevilen yaptıklarıyla başarılı olmuş isimler var. Bu heyet bir nevi toplum gönüllüsü olacak. Yapacakları etkinliklerle halka 30 yıldır yaşananları, barışı ve birlik ve beraberliğimizin önemini anlatacaklar, çözüm sürecine halkın katılımını sağlamaya çalışacaklar, artık terör konusunun gündemden düşmesi için halkla iç içe sivil bir çalışma olacak. 
Bölgemizdeki heyette: 
1.Başkan: Deniz Ülke Arıboğan
2. Başkan Vekili: Mithat Sancar
3. Sekreter: Levent Korkut
4. Mustafa Armağan
5. Ali Bayramoğlu
6. Ahmet Gündoğdu
7. Hayrettin Karaman
8. Hülya Koçyiğit
9. Yücel Sayman 
bulunmakta. Ama bizlerde bu amaçlar için  çalışabiliriz, bu sürece katılmalıyız.  Bizlerinde yapacak çok şeyimiz var, daha fazla demokrasi, barış ve huzurlu günler için, ülkenin kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak, daha fazla üretmek, doğu- batı farkı olmayan gelişmiş bir Türkiye için hepimiz bir olmalıyız, birlik olmalıyız.
Gözümü kapatıp böyle bir Türkiye hayal ettiğimde, içim kıpır kıpır oldu, benliğimi bir acelecilik kapladı. Hadi hadi çabuk olalım diye düşündüm. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228