Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

banner319

banner307

İBRAHİM GÜMÜŞ
İBRAHİM GÜMÜŞ

                Balıkesir İli Kepsut İlçesi Servet Köy’ünde 06.12.1949 tarihinde doğdu. Çiftçilik ile uğraşan bir ailenin çocuğu olan Gümüş’ün babası Hasan Tahsin, annesi Necibe Gümüş’dür. Babasını erken yaşta kaybetmiştir. Maddi sebeplerden dolayı eğitim hayatına devam edememiş olup İlkokulu kendi köyündeki Servet İlkokulu’nda okumuştur.

            Çocukluk yaşlarından itibaren çevresindeki arkadaşları ile güreş tutan Gümüş, yapılan güreşlerin çoğunda galip gelirdi. Büyüklerinin tavsiyesiyle 1966 yılında güreşe başladı. Kepsut Panayır Güreşleri’nde ilk güreşini yağlı olarak yaptı. Bu güreşlerde finale kadar yükseldi. Bu güreşleri izleyen ünlü başpehlivanlardan Mehmet Ali Yağcı ve diğer usta pehlivanlar Beden Terbiyesi Spor İl Müdürlüğüne kendisini tavsiye etmişlerdir. Bu tavsiyeler sonucunda kendisi 1967 yılında Balıkesir Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğünde güreş sporcusu olarak başladı. Beden terbiyesindeki ilk hocası Türkiye Şampiyonu Avşarlı Kara Ahmet’tir.

            Kırkpınar Yağlı Güreşlerine ilk defa 1969 yılında katıldı. İlk defa katıldığı Küçük Orta Küçük Boyunda birincilik kürsüsüne çıktı. 1969 yılında askere gitti.1972 yılında askerden döndü. 1974 yılında Kırkpınar’da direkt başaltına çıktı. Kırkpınar Başaltı Boyunda birinci oldu. Sonraki yıllarda Başpehlivanlıkta güreşti.

            Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan Boyunda 1980 yılında altıncı olmuştur. 1983 yılında ikincilik,1985 yılında üçüncülük kürsüsüne çıktı. Magirüs lakabıyla anılan İbrahim Gümüş, 1986 yılında Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin en büyük ödülü olan Altın Kemeri kuşandı. 1987 yılında da üçüncülüğü Recep Gürbüz ile paylaştı. 1993 yılında da yaş sınırından güreşi bıraktı. Daha sonraki yıllarda da hakem olarak görev almaya başladı.

            Halen gözlemci hakem olarak güreşin içindedir. Balıkesir Merkez de yaşamaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Günün Anketi Tümü
YÜCEL YILMAZ'ın BÜYÜKŞEHİR'DE GEÇEN 2 YILINA HANGİ NOTU VERİRSİN?
YÜCEL YILMAZ'ın BÜYÜKŞEHİR'DE GEÇEN 2 YILINA HANGİ NOTU VERİRSİN?
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:43
Güneş 06:14
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 20:00
Yatsı 21:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@