Ayvalık'ta tarihi eser operasyonu

Balıkesir polisi Ayvalık'taki operasyonda çeşitli dönemlere ait çok sayıda tarihi eser ele geçirdi

Ayvalık'ta tarihi eser operasyonu
Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele(KOM) Şube Müdürlüğü, Ayvalık KOM Grup Amirliği Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirdi.
Bir ihbarı değerlindiren polis ekipleri, A.Y.O. adlı şüphelinin Ayvalık’ta 150 Evler Mahallesi ve Ali Çetinkaya Mahallesi’ndeki evinde arama yapmak üzere mahkemeden karar çıkarttı. Yapılan aramalarda; Roma dönemine ait kulplu toprak testi, Roma dönemine ait kulplu toprak matara, 29 adet üzerinde Arapça harfler bulunan sikke, 13 adet Bizans dönemine ait sikke, 7 adet İslami döneme ait sikke, 32 adet Helenistik döneme ait sikke, Bizans dönemine ait metal haç, 1 adet Roma, 5 adet Osmanlı dönemine ait pipo, Bizans dönemine ait üzerinde resim ve hac sembolleri olan metal levha, 2 adet topraktan yapılmış Roma Dönemine ait kadın başı, Roma dönemine ait insan figürlü topraktan yapılmış kandil, Roma dönemine ait topraktan yapılmış figür, 1 adet Roma dönemine ait kulplu testi ele geçirildi.
2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında ki tarihi eserlerin dönemlerinin sosyo ekonomik, sanatsal özelliklerini yansıttıkları için taşınması, bulundurulması, yurt içinde ve dışında satışı da yasaklandı. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner151

banner215