Dünya'nın 'en çevreci' barajı açıldı

Önce yarasalar doğal yaşama döndürüldü, ardından Körfez'e hayat verecek su birikti ve dualarla hizmete sunuldu.

Dünya'nın 'en çevreci' barajı açıldı

Balıkesir'de yapımı tamamlanan Havran Barajı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanlıurfa'dan yaptığı toplu açılışlar kapsamında açıldı.

Başbakan Erdoğan, Balıkesir'in Havran Barajının da içerisinde bulunduğu 10 tesisin toplu açılışını Şanlıurfa'dan yaptı.

Başbakan tarafından açılışı yapılan 10 tesisten Harran Ovası 6. Kısım Sulaması, Balıkesir Havran Barajı, K.Maraş İçme Suyu Arıtma Tesisi, Kayseri Zamantı Derivasyon Tüneli ve Regülatörü ile Zonguldak İçme Suyu Derivasyon Tüneli ve Regülatörü olmak üzere 5 tesisten canlı bağlantı yaptı.

Balıkesir'in Havran ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) 25. Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve 1995 yılında 19. dönem milletvekili merhum Melih Pabuçcuoğlu'nun girişimleri ile başlayan Havran Barajı'nda Havran, Edremit ve Burhaniye ovalarını sulu tarıma kavuşturacak olan Havran Barajı Havran'ın 9 kilometre doğusunda Havran Çayı üzerindeki Boğaz Ağzı mevkiinde inşa edildi.

YARASALARA YENİ 'EV' YAPILDI!

Daha önce doğal mağarasındaki yarasalarıyla gündemde olan Havran Barajı'nda başarılı bir proje gerçekleştiren Çevre ve Orman Bakanlığı barajda faaliyeti engellemeyecek şekilde teşkil ettiği yapay mağara ile yarasaları kurtarıp onlara yeni yaşam alanına kavuşturdu. 1995 yılında başlayan Sulama ve Taşkın amaçlı Havran Barajı 14 yılda tamamlandı, inşa çalışması 2009 yılında sona erdi.

Yarasalar sebebiyle barajın hizmete verilmesi bir süre ertelendi. Kil çekirdekli kaya dolgu kullanılan Havran Barajı'nın 3 bin 60 hektarlık sulama alanına sahip olduğu bildirildi. Su tutulmaya başlanacak olan Havran Barajı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Şanlıurfa'da yapılacak toplu açılış töreni kapsamında canlı bağlantı ile hizmete verildi. Başbakan'ın Şanlıurfa'dan yaptığı açılışta Havran Barajı'ndaki törende Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, DSİ 25. Bölge Müdürü Yakup Başoğlu, ilçe kaymakamı ve belediye başkanı ile DSİ teşkilatı hazır bulundu.

Açılışta Başbakana hitap eden Balıkesir Milletvekili A. Edip Uğur, yapımına 1995 yılında başlanan Havran, Edremit ve Burhaniye ilçelerimizin topraklarını bereketlendirecek ve 3.060 ha alanın sulanmasını sağlayacak olan Havran Barajının bugün açılışını yapıyoruz. Zeytin çiftçimiz bu barajdan çok büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda Havran Barajımız çevreci bir barajdır. Baraj geçtiğimiz yıl tamamlanmış olmasına rağmen Yarasaların yaşam alanlarının sular altında kalacak olması nedeni ile yeni mağara yapımının tamamlanması için su tutulmamıştı. Buradan bütün Balıkesirliler adına teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz” dedi.

Gövdesi 1,05 hm3, göl hacmi 66,5 hm3 olan 3,15 km2 göl alanına sahip Havran Barajı'nın sulama alanı ise 3 bin 60 hektar. Olan Havran Barajı açılışına saatler öncesinde gelen başta Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan ile DSİ Balıkesir 25. Bölge Müdürü Yakup Başoğlu, AK Parti Balıkesir Milletvekillerinden Edip Uğur, Ali Osman Sali, İsmail Özgün katılırken İlçe kaymakamlarından Havran Kaymakamı Orhan Balcı, Edremit Kaymakamı Osman Tunç, Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Balıkesir İl Jandarma komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesinde Havran barajı'nda adeta bir bayram havası yaşanırken halk Oyunları ekibinin gösterileri de açılışa renk kattı.

Baraj açılışına katılan vatandaşlara ve konuklara etli pilav ve ayran ikram edildi.

Devlet Su İşleri tarafından yapılan ve açılışı gerçekleştiren bu tesislerle 93 bin hektar alan sulu tarıma açıldı. Yılda 36 milyon metreküp içme, kullanma suyu temin edilecek ve 18 milyon kWh/yıl hidroelektrik enerji üretimi yapılacak. Açılışı yapılan tesislerden 3'ü baraj, 5'i sulama, 2 tanesi ise içme suyu tesisi oldu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228