banner304

banner303

Kim demiş Bandırma üvey evlat diye!

Bandırma'ya hizmet götürülmediğine ilişkin oluşturulmaya çalışılan algı, yatırım ve projelerle çürütüldü. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Bandırma bizim için önemli. Biz Bandırma’yı Türkiye’nin vizyonu bir şehir yapmak istiyoruz." dedi.

İLÇELER 15.11.2016, 16:13 15.11.2016, 19:23
Kim demiş Bandırma üvey evlat diye!
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından yapılacak olan Bandırma Güney Mahalleleri İçmesuyu Temini İnşaatı ve Bandırma İçme Suyu İletim Hattı İnşaatı temel atma törenleri yapıldı.
İlk olarak Bandırma’nın Aksakal Mahallesi’nde düzenlenen temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, kurumun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’da bir konuşma yaparak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a ilçeye yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Mirza, Büyükşehir Belediyesi’nden beklentilerini konuşmasında anlattı. Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel’de bir konuşma yaparak Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının ilçeye vizyon kattığını ifade etti. Son olarak ise Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da katılımcılara hitap ederek Büyükşehir çalışmalarını anlattı.


BANDIRMA’YA HİZMET YAĞMURU

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm Balıkesir’e, 20 ilçesi ve 1130 mahallesine hizmet götürdüklerini ifade eden Başkan Uğur şöyle konuştu:
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak insana hizmet felsefesini her şeyin üzerinde tutarak şehrimizin çözüm bekleyen birçok alt yapı sorununu çözmek için irade gösteriyoruz.
Bu bağlamda Bandırma'da yine BASKİ tarafından kırsal mahallelerde 12 km atık su ve 40 km içme suyu olmak üzere toplamda 52 km altyapı çalışması yapılmıştır. Yine içme suyu temini için; Şirinçavuş, Yeniyenice, Hıdır ve Musakça Mahalleleri olmak üzere toplam 1949 m içme suyu sondaj çalışması yapılmıştır. İnşallah Ulaştırma Daire Başkanlığımız önümüzdeki dönemde kırsal mahallelerdeki tüm durakları yenileme çalışmalarını başlatacaktır. Ayrıca Bandırma Bölgemizde 157 adet trafik işaret levhası, 50 Adet Kırsal Mahalle yön bilgi levhası ve 631 adet yol kenar dikmesi yapılmıştır. Aynı şekilde Büyükşehir olmadan önce, Bandırma ilçesinin içme suyunun temin edildiği Gönen İçme Suyu İletim Hattı ve Arıtma Tesisi yapımına yönelik Bandırma Belediyesi'nin hazineye olan 82 Milyon TL’lik borcu yapılandırılarak, Büyükşehir Belediyesi'ne aktarılmıştır. Büyükşehir Belediyemiz kurulduğu andan itibaren 2016 yılı Ekim sonu itibariyle bu borcun 35 Milyon TL’sını ödemiştir. Her ay düzenli olarak, yaklaşık 3 Milyon TL, Büyükşehir Belediyesi hazine payından kesinti yapılarak, bu borcu da ödemeye devam etmektedir.


BAŞKAN UĞUR: “BANDIRMA TÜRKİYE’NİN VİZYON ŞEHRİ OLACAK”

Bandırma Gar Oteli olarak bilinen binanın Büyükşehir Belediyesi tarafından alındığını ve restore edileceğini belirten Başkan Uğur, buranın 50-60 yıl önce olduğu gibi otel olarak hizmet vereceğini söyledi. Bandırma’nın Balıkesir ve Büyükşehir için önemli olduğunu belirten Uğur, “Bandırma bizim için önemli. Biz Bandırma’yı Türkiye’nin vizyonu bir şehir yapmak istiyoruz. Türkiye’nin yalnız Balıkesir’in değil. Sayın Dursun Mirza konuşmasında size bir müjde veriyorum dedi. Ana Metal Sanayi Organize Sitesi. Biz onun iznini bir yıl önce verdik Sayın Mirza siz hala bekletiyorsunuz. Bizim düşündüğümüz Port Of Bandırma. Hala bunun için uğraşıyorum. Bandırma yatırım istiyor, Bandırma iş, aş, üretim, ihracat istiyor. Biz Bandırma’yı vizyon projeler ile istihdamın, ihracatın merkezi yapmak istiyoruz. Türkiye’nin vizyon projelerini Bandırma’da yapmak istiyoruz. İnşallah Bandırma’da limanı ile organize sanayi bölgesi ile bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Bandırma Limanı projesi Türkiye’nin vizyonu olacak. Son olarak Bilim ve Teknoloji Bakanımız Balıkesir’e geldiğinde projenin önemli olduğunu söyledi. Ufak tefek projeler ile yatırım olmuyor. Bize randevu verdi. Temaslarımız devam ediyor. Ayın 22’sinde tekrar gidip görüşeceğiz” diye konuştu.

BANDIRMA’YA YAPILACAK TEMATİK PARK İÇİN DÜNYA ÇAPINDA YARIŞMA

Bandırma’ya yapılacak olan Mimarlık Temalı Park hakkında da bilgiler veren Başkan Uğur, yapılacak olan parkında Dünya’da bir ilk ve örnek olacağını söyledi. Tematik Park için uluslararası bir yarışma açacaklarını belirten Başkan Uğur, “Bandırma ne istiyor. Rekreasyon alanı, yeşil alan istiyor.  Bandırmalılar güzel vakit geçirsin istiyor. İşte bizde bunu yapıyoruz. Tematik Park yeşil alandan farklı değil ki. Bu proje için uluslararası yarışma açıyoruz. TOKİ’den 202 dönüm yeri aldım. Bandırma’yı Dünyanın en güzel tematik parkına kavuşturacağız. Tematik Park Dünya Yarışması. Amerika’dan, Kanada’dan, Japonya’dan, Avrupa ülkelerinden her taraftan peyzaj mimarları bu yarışmaya katılacak. Jüride kimler var? Emre Arolat, ulusal mimarlık ödülleri alan Türkiye’nin en ünlü mimarı. Kim var? Martin Canon, Brezilyalı Harward Üniversitesi’nde ders veren bir peyzaj mimarı. Junter Work peyzaj mimarı. Luis Backham, Danimarkalı mimar. Bunlar Avrupa Üniversitelerinde, Dünyanın en büyük üniversitelerinde mimarlık, peyzajlık dersi veren hocalar. Bunları jüri yaptık. Bu jüri önümüzdeki günlerde Bandırma’yı gezecek. Türkiye’deki 80 üniversitenin mimarlık fakültesine de yarışmamızdan haberdar ettik. Bu park dünyaya örnek olacak sadece Türkiye’ye değil. Sizin de görüşleriniz neyse gelin bildirin. İcabında mimarlarınız, mühendisleriniz, peyzaj mimarlarınız bu yarışmaya katılsın dedik. Hepsi bütün mimarlar, dünya mimarları maketleri ile beraber bu yarışmaya katılacaklar. Önümüzdeki 15 gün içinde heyet Bandırma’ya gelip gezecek. Daha sonra bu maketleri CANNES şehri MIPIM Fuarında teşhir edeceğiz. Sırf Bandırma’daki tema parkın projelerini. Birinciyi de orada ilan edip ödülünü vereceğiz. Bakın Bandırma’yı Dünya’ya tanıtıyorum Dünya’ya” dedi.


BALIKESİR PROJELERİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR

Bazı çevrelerin Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma’ya kötülük yaptıkları iddiasında bulunduğunu ifade eden Başkan Uğur, Bandırma’yı sevdiklerini söyledi. Uğur, Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinin Türkiye’nin birçok iline örnek olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bandırma’ya düşmanlık yaptığımızı söylüyorlar. Ne demek? Biz Bandırma’yı seviyoruz. Bandırma bizim için, Türkiye için önemli. Kardeşim, çarşı herşeye karşı olmaz. Böyle bir şey yok. Kavgadan yana değilim ama kavgada ederim. Ama biz Balıkesir’i marka bir şehir yapmak istiyoruz. Balıkesir’de bir Çocuk Köyü yaptık. Bir yılı doldu 250 bin ziyaretçisi var. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı torunlarını eğlenmeye Balıkesir’e getiriyor. Bursa’dan, İzmir’den, Çanakkale’den Soma’dan Kemalpaşa’dan otobüs otobüs Çocuk Köyü’ne geliyorlar. İnsanlar vizyon proje olursa geliyor. Birde fırın yaptık. Yaptığımız fırın ekşi maya ekmek yapıyor. 40 yıllık İstanbul Halk Ekmek ziyaretimize geldi. Genel müdürü, imalat müdürü, kalite kontrol müdürü gelip fırınımızı gezdiler. Siz bunu nasıl yapıyorsunuz bizde yapalım dediler. Bundan 4-5 ay önce Sebze Meyve Halinin temelini attık. Bu yıl açılacak. Manisa geldi sebze meyve halini ziyaret etti. Robotik Otopark yaptık, İstanbul Belediyesi geçen aradı bir fuara katılıyoruz maketi varmış bu maketi bizde gösterelim dediler. Yaptığımız otopark, fırın, çocuk köyü örnek oluyor. Kocaeli geldi mezbahaları görelim dedi. 10 ilçede mezbaha yaptık. Dışa kesim yapamayan kendi etini karşılayan her yere mezbaha yaptık. Burada etler veteriner kontrolünde yapılıyor. İnşallah Bandırma’nın limanı da, organize sanayisi de, tematik parkı da dünyaya örnek olacak projeler. Biz bunun için çalışıyoruz. Bandırma merak etmesin bizi takip edin hizmetlerimizi görün. İnşallah Bandırma’ya daha fazla hizmet edeceğiz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi çalışıyor. Önümüzdeki yıllar daha güzel bir Balıkesir, daha güzel bir Bandırma olacak.

Konuşmaların ardından Başkan Uğur ve davetliler temel atma törenini gerçekleştirdi. Başkan Uğur daha sonra Bandırma İletim Hattı İnşaatı Yapım İşi temel atma törenine katılarak burada yaptığı kısa konuşmada yeni yatırımın Bandırma’ya hayırlı olmasını diledi.

Açılış törenlerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Milletvekili Cemal Öztaylan, Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Sizce Balıkesir'in neyi meşhur?
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:28
Öğle 12:57
İkindi 15:49
Akşam 18:17
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Tottenham 6 11
6. Leeds United 6 10
7. Southampton 6 10
8. Crystal Palace 6 10
9. Wolverhampton 6 10
10. Chelsea 6 9
11. Arsenal 6 9
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 5 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Celta de Vigo 7 6
18. Huesca 7 5
19. Levante 6 4
20. Real Valladolid 7 3
Günün Karikatürü Tümü