Ayvalık'ın dünya markası plajlarına 11 mavi bayrak

Yüz akı tesisleri, doğa harikası coğrafyası ve plajlarıyla ilimiz turizminin 'başkenti' konumundaki Ayvalık, Balıkesir sahillerine layık görülen mavi bayrakların yarısını tek başına topladı

Ayvalık'ın dünya markası plajlarına 11 mavi bayrak

BALIKESİR'in Ayvalık ilçesinde 7 plaj, 3 yat ve 1 marina Mavi Bayrak almaya hak kazandı. 


Balıkesir'de toplam 22 noktaya verilen Mavi Bayrak'tan 11'i Ayvalık'a geldi. Çevre eğitimi ve bilgilendirme konusunda 6, yüzme suyu kalitesinde 5, çevre yönetiminde 15, can güvenliği ve hizmetler konusunda 7 olmak üzere toplam 33 kriteri yerine getiren plajlara Mavi Bayrakları verilmeye başlandı. Ayvalık'ta 7 plaj, 3 yat ve 1 marina, Mavi Bayrak almaya hak kazandı.


Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, Balıkesir'de geçen yıl 23 olan Mavi Bayrak sayısının 22'ye düştüğünü söyledi. Karataş, "Ayvalık'ta 1 Mavi Bayrak eksildi. Bu kriterlerin en önemlisi gönüllülük esasına bağlı. Bu nedenle bayrağın kaybedilme sebepleri çok farklı olabilir. Bunu açıklamıyoruz, ama şunu söyleyebilirim ki; kirlilik nedeniyle kayıp yaşanmadı" dedi.


Ayvalık'ta Mavi Bayrak almaya hak kazanan 7 plajda sezon öncesi ön hazırlık denetimi yapıldı. Hazır olan plajlara, Mavi Bayrakları teslim edildi.

MAVİ BAYRAK NASIL VERİLİYOR?

Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Bu ödül;

·        Deniz suyunun temizliğini,

·        Çevre yönetimine önem verildiğini

·        Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını

·        Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini

garanti etmektedir. Bu nedenle bir marka veya “Eko-Label” özelliğini taşımaktadır.

            Mavi Bayrak Ödülü konusunda plajlar için 33 ve marinalar için 25 kriter bulunmaktadır. Bu kriterler kapsamında deniz suyunun kontrolü amacı ile plajlardan 15 gün ara ile sezon süresince deniz suyu numunesi alınmakta, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılmaktadır. Bu analizler “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri” kapsamında değerlendirilmektedir. Marinalar için deniz suyu analizi istenmemekte sadece deniz suyunun fiziksel görüntüsü değerlendirilmektedir. Söz konusu numune alma ve analiz işlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da bir kısmı finanse edilmektedir.

            Mavi Bayrak çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar, Uluslararası Turizm pazarında da büyük öneme sahiptir. Çünkü tatil yöreleri için tıpkı tesislerdeki yıldız sayısı gibi güvenli bir standart içermektedir. (Üstelikte uluslararası bir standart.)

            İşte bu özellikleri dikkate alınarak,  Mavi Bayrak Programı ülkemizde 1993 yılında Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılmıştır. Programın Uluslararası koordinasyonu, merkezi Kopenhag’da olan, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı(Fee) tarafından yürütmektedir. Bu kuruluş Mavi Bayrak Projesini yürütmek isteyen ülkelerin, sivil toplum kuruluşları ile temsil edilmelerini istemektedir. Bu nedenle ülkemizde Mavi Bayrak Projesi 1993 yılından bu yana, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2019, 18:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228