Asartepe’den tarih fışkırdı

Kepsut’un Kalburcu köyünde Asartepe mevkiinde ki höyükte yapılan kazılarda Tunç çağı ile Helenistik döneme ait eserler bulundu.

Asartepe’den tarih fışkırdı
Coşkun YAMAN(AJANS 10)
Kepsut’un Kalburcu köyünde Asartepe mevkiinde ki höyükte yapılan kazılarda Tunç çağı ile Helenistik döneme ait eserler bulundu.   
Köy muhtarlığının girişimleri sonucu Mayıs ayında müze araştırmacısı Aytekin Yılmaz başkanlığındaki ekibin Asartepe’de yürüttüğü çalışmalarda Tunç çağına ait olduğu düşünülen ok ve mızrak uçları ile Helenistik döneme ait sur kalıntısı, lahit mezar, toprak kap ve seramik parçaları bulundu.. Lahit mezarın içinden ise  iskelet kalıntıları, bir kırılmamış cam koku kabı, bir gözyaşı şişesi, çeşitli seramik kaplar ve Bergama Krallığı'na ait üzerinde sağlık tanrısı Asklepion figürü bulunan bronz bir sikke çıktı.
M.Ö. 3 BİN YIL ÖNCESİNE GİDİYOR
Müze araştırmacısı Aytekin Yılmaz, elde edilen ilk bulgulara göre bölgenin erken Tunç çağından Helenistik dönemlere kadar uzanan önemli bir yerleşim birimi olduğunu söyledi. Yılmaz, “Bölgenin Milattan Önce (M.Ö) 3 bin yılından günümüze dek yaşamsal alan olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Bölge suya yakın, ovaya hakim bir noktada.  Kazı çalışmaları sürdükçe daha ilginç bulgulara ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.  
Öte yandan kazı bölgesi tel örgüyle çevrilirken, Özel İdare Müdürlüğü kazı alanına rahat ulaşım için yol yaptı. Jandarma ekipleri, bölgeyi definecilerden ve maceracılardan korumak için sürekli devriye gezmeye başladı.Kültür Bakanlığı 20 bin liralık ödenek daha çıkarırken, kazıların önümüzdeki günlerde yeniden başlayacağı bildirildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228