banner363

banner307

banner364

banner319

Balıkesir kahvaltıyla 365 gün turist çekecek

Bu kez gastronomiyi önceliğine alarak "Marka Şehir" olmayı amaçlayan Balıkesir, bu idealini yereldeki ve ulusaldaki ünlü şeflerle birlikte tasarladığı kahvaltısıyla da zenginleştirdi. Kentin her yöresine 365 gün turist getirmeyi yeni dönemdeki ajandasına alan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Hava atmak için nereye giderseniz gidin ama hava almak için Balıkesir’e gelin diyoruz.” ifadesini kullandı.

KÜLTÜR-SANAT 21.02.2022, 15:24 23.02.2022, 22:34
Balıkesir kahvaltıyla 365 gün turist çekecek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Basın Biriminden "Balıkesir Kahvaltısı marka olacak" başlığı altında yayın kuruluşlarına gönderilen haber bülteni şöyle:

Balıkesir’in gastronomi alanında “Marka Şehir” olabilmesi amacıyla Balıkesir Valiliği öncülüğünde; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Borsası, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası iş birliğinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar her geçen gün meyvesini veriyor. Gerçekleştirilen koordineli çalışmalar sonucunda UNESCO Yaratıcı Şehirler arasında yer alarak Ulusal Gastronomi Şehri ünvanı kazanan Balıkesir’in kahvaltısı da marka olacak. 2-5 Haziran tarihleri arasında 4 gün boyunca; firmaların, üreticilerin, işletmelerin ve şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivalinin lansmanı, Avlu Kongre Merkezi’nde yapıldı. Görkemli bir şekilde 30 çeşit ürünle donatılan masalarda, Balıkesir Kahvaltısı tadımı gerçekleştirilerek katılımcılara tanıtımı yapıldı. Uluslararası tanına şefler tarafından oldukça beğenilen Balıkesir Kahvaltısı, şehrin gastronomi değerini öne çıkararak turizmine katkı sağlayacak.

FİRMALAR ULUSLARARASI MECRADA TANITILACAK

Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası adına konuşmasını gerçekleştiren Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, 2-5 Haziran arasında gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’nde, gıda üretim sektöründe faaliyet gösteren firmaların ürünlerinin uluslararası düzeyde tanıtımına vesile olunacağını söyledi. Erdoğmuş, şehrin sahip olduğu; tarımsal ürün çeşitliliği, yeme-içme kültürü ve zengin mutfağının gastronomi turizmi aracılığıyla öne çıkacağının altını çizerek birlikten kuvvet doğar şiarıyla çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

“ULUSLARARASI PAZARDAN PAYIMIZI ALALIM”

Dünyada kahvaltılık ürün satış pazarının yaklaşık 400 milyar dolar olduğunu söyleyen Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç “Kahvaltı konusunda çok güçlüyüz. 2030 yılında yaklaşık 700 milyar dolar olacağı ön görülüyor. Bizde gittikçe büyüyen bu pastadan payımızı alalım. Sadece ülke sınırları içerisinde değil, uluslararası alanda Balıkesir Kahvaltımızı tanıtacağız.” dedi.

 “BALIKESİR’İN ANLATACAK ÇOK HİKÂYESİ VAR”

Balıkesir’in; dağlarından bal akan, ovalarından yağ akan bir şehir olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Hava atmak için nereye giderseniz gidin ama hava almak için Balıkesir’e gelin diyoruz.” ifadelerini kullanarak “Balıkesirliler; örtünmek için giyinmez, doymak için yemez. Zevk sahibidir, lezzet sahibidir. Her ikisini de mükemmel yapar. Kahvaltımız da, Balıkesir Pullumuz da bunun göstergesi. Zevk ve damak lezzeti gerektiren her şeyin Balıkesir’de mevcut olduğunu dünyaya ilan ediyoruz. Balıkesir çok güçlü bir şehir. Sadece yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla değil, beşeri kaynağıyla da çok güçlü. Mübadelelerle, Türkiye’de en zenginleşmiş şehir Balıkesir. Şehrimize göçen insanlarımız; Balıkesir’i içselleştirmişler, Balıkesirli çatısı altında toplanmışlar ve geleneklerini de anonimleştirmişler. Bu kimin malı diye sorduğunuzda Balıkesir malı denir. Kadim devlet olmanın özelliklerini taşıyor. Bir imparatorluğun paydaşları olarak hepsi bir çatı altında bu bölgede toplanmış. Balıkesir’in anlatacak çok hikâyesi var.” dedi.

“BALIKESİR’E YEMEK VE HAVA ALMAK İÇİN GELİNİR”

Şehrin 20 ilçesinin her birinde birçok gastronomik değer olduğunu belirten Başkan Yücel Yılmaz, Balıkesir’in tanıtımına kahvaltı ile başladıklarını söyleyerek şöyle devam etti:

“İstanbul’un 3 katı büyüklüğündeyiz. 290 kilometre sahil şeridimiz var, 54 adamızın 22’ si gezmeye, görmeye değer. Yüzde 48’i orman olan bir şehirden bahsediyoruz. Dünya UNESCO şehirlerine tarihi miras olarak aktarılacak değerlerimiz var. Geçişten bugüne şehrimizde hem soyut hem somut birçok kültürel miras var. Balıkesir bölgesinde et yemekleri en az 12 saat haşlama ve demleme şeklinde fırınlarda ya da kuyularda yapılır. Bu yemekler, sanayiye uygun değil, hızlı olmuyor. Bu yemekler bize özel, her yerde yapılamıyor. Açacağımız yerel mutfaklarda önceden rezervasyonlarla gelen misafirlerimize hem ücretli yerlerimiz hem de ikram eden yerlerimiz olacak. Yolumuz uzun. Balıkesir’e yemek ve hava almak için gelinir. Geldiğinizde; kışlığınızı, yazlığınızı, peynirinizi, zeytinyağınızı, baklagillerini alabileceğiniz bir yer. Bu kahvaltı doymak için değil, lezzet almak için.”

“GASTRONOMİ ŞEHRİ OLMAK EN ÇOK BALIKESİR’E YAKIŞIR”

Emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Bizim şehrimiz, güzel ovaları, her türlü ürünü olan bereketli bir şehir. Her yönüyle ülkemize değer katan bir şehir. Gastronomi şehri olmak en çok Balıkesir’e yakışır. Yapılan işlere, üretilen ürünlere baktığımızda bunu ne kadar hak ettiğini görüyoruz. Sadece sabahları değil, üç öğün kahvaltı yapabilen şehrin çocuklarız. Birbirinden kıymetli 30 çeşit ürün bulunan Balıkesir Kahvaltımızı dünyaya tanıtalım. Şehrimizin değerlerini ön plana çıkarmak için destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

BALIKESİR KAHVALTISI BELGRAD YOLCUSU

Balıkesirlilerin, çok kıymetli ve bereketli toprakların insanları olduğu için biraz gurme olduklarını söyleyen AK Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir “Kendi içimizde sahip olduğumuz değerleri tanıtmakta biraz geri kalmıştık. Toplumsal bir örgütlülükle yankı uyandırarak değerlerimizi tanıtacağız. Tüm dinamiklerimiz bu konuda dertlenerek marka şehir konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Coğrafi İşaret çalışmalarımıza önem veriyoruz. Çok yeni Manyas Kelle Peyniri ve Balıkesir Pullusu için Coğrafi İşaret aldık. 12 ürünümüz daha var bekleyen 20 ilçemizin değerlerini bu yolla tanıtacağız. Balıkesir Pullusu’nun tanıtımı için Belgrad’da bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Oraya da Balıkesir kahvaltımızı götürerek tanıtımını yapacağız. Kahvaltımızın dünyaya tanıtılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ; BİZ DE VARIZ”

Haziran ayında gerçekleştirilecek ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ kapsamında çalışma gerçekleştiren tüm kurumlar, işletmeler ve şeflere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak; güzel işlerin tesadüf değil, çalışmalar sonucu ortaya çıktığını söyledi. Hedeflerinin turizm açısından Balıkesir’i geliştirmek ve aldığı payı yükseltmek olduğunu belirten Vali Şıldak “Bu konuda gastronomiye en başta yer veriyoruz. 2-5 Haziran günleri arasında yapacağımız ‘Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ bunun ilk somut örneği olacak. Bu çalışmaları şehir olarak birlikte yapıyoruz. GMKA, bunu ortak çalışma kültürü olarak adlandırdı. Bütün kurumlarımız, meslek kuruluşlarımız ve STK’larla birlikte hareket ediyoruz. Şehir olarak gastronomi konusunda kararlılıkla çalışmalarımızı yapıyoruz. Şehrimiz, turizm konusunda özgüven kazanmış durumda, bu konuda sağlam adımlar atıyoruz. Marka değerlerimizin arkasında güçlü bir şekilde duracağız. Bu kadar zenginliğe sahip olup, sesi çıkmayan bir Balıkesir’den sıyrılıp, sesimizi yükseltiyoruz; biz de varız diyoruz. Bu etkinlik ve girişimler de bunun sonucu.”

“BALIKESİR’İN KABUĞU KIRILACAK”

Balıkesir’in; zeytinyağları, peyniri ve her türlü doğal zenginliğiyle çok güçlü olduğunu söyleyen Vali Hasan Şıldak “Türkiye ve dünyanın bunları bilmesi çok önemli, çabamız bu yönde. Tattığımız ürünlerin hepsinin, Balıkesir’in ürünü olması ve doğal olması çok önemli. Kamu ve özel sektör olarak hep birlikte gücümüzü ortaya koyuyoruz.  El birliğiyle yenilikçi girişimlerimizle Balıkesir’in kabuğu kırılacak. Koordinasyon ve uyum içinde hareket etmeye devam edeceğiz. Moralimizi yüksek tutalım, Balıkesir olarak iyiyiz, güçlüyüz. Çok daha iyi olmamamız için hiçbir sebep yok. Balıkesir, bir huzur ve uyum şehridir. Burada kahvaltı da yapılır, yemekte yenilir, gezilir de, denize de girilir, dağa da çıkılır her şey yapılabilir.” diye konuştu.

BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Uluslararası Balıkesir Kahvaltısı Lansmanına; Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BAÜN Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, BANÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Onursal Başkanı Mahmut Dolmacı, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Birliği Balıkesir Temsilcisi Levent Kaynak, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile ulusal ve uluslararası tanınan şefler katıldı.

Yorumlar (2)
Mehmet Ali 3 ay önce
Ya MasAllah iyisiniz Sellametsiniz indsllah Mardin den.....
Mehmet Ali 3 ay önce
Ya MasAllah iyisiniz Sellametsiniz indsllah
Günün Anketi Tümü
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
SENCE BALIKESİR'in EN ÖNCELİKLİ SORUNU NEDİR?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 74
3. Atletico Madrid 38 69
4. Sevilla 38 68
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 63
7. Villarreal 38 57
8. Athletic Bilbao 38 56
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@