ÖDÜLLERİN EN GÜZELİ PEYGAMBER SEVGİSİ

Geceye katılan Balıkesirliler okunan ilahilere eşlik edip binlerce salat-ü selam getirildi.

ÖDÜLLERİN EN GÜZELİ PEYGAMBER SEVGİSİ
 Balıkesir'de geçtiğimiz hafta "Efendimizin Nurlu Hayatı" ve "Peygamberimizin Hayatı Mekke Dönemi" isimli kitaplardan sınava girip başarılı olan ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri için ödül töreni düzenlendi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Geceye katılan Balıkesirliler okunan ilahilere eşlik edip binlerce salat-ü selam getirildi.

 

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Balıkesir'de düzenlenen geceye binlerce vatandaş katıldı. NT Mağazaları, Balıkesir Eğitim ve Sevgi Derneği (BESDER) ve Güçlü Yarınlar Platformu tarafından Kurtdereli Spor Salonu'nda tertip edilen organizasyonda 24 bin öğrencinin katıldığı sınavda dereceye girenler ödüllendirildi.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Nafiz Duman tarafından Kuran-ı Kerim okundu. Ardından Güçlü Yarınlar Platformu Başkanı Ali Miraç Güner, açılış konuşması yaptı. Gençliğin dünden bugüne defaatle ele alındığını belirten Güner, "Fakat bunların hiç biri onunun dertlerine derman olamadı. Gençliğin bütün problemlerine reçeteler sunan Hz.Muhammed (SAV)'dir. Gençliğin bugün, dünden daha ziyade O'nu tanımaya, bilmeye, örnek hayatını öğrenmeye ihtiyacı vardır" dedi.

"İNSAN SEVDİĞİNİ VE ÖZLEDİĞİNİ ANAR"

Balıkesir Müftüsü Turgut Açari ise konuşmasında Kutlu Doğum haftası hakkında bilgi verdi. "İnsan sevdiğini ve özlediğini çok anar" diyen Açari, "Son yıllarda sevgili Peygamberimizi her vesileyle anmaya başladık. Bu Peygamberimizi çok sevdiğimizi ve özlediğimizin belirtisidir. Peygamberimizi tanıdıkça onu daha çok anlayacağız, anladıkça daha çok seveceğiz. Sevdikçe de onun yolunda ve izinde olmaya daha çok gayret edeceğiz. Binlerce gencimiz hem okumuş hem de Peygamberimizi daha çok tanımak için onun hayatını okudular, sınavdan geçtiler. Herkese Peygamberimizi biraz daha tanıma ve tanıtma konusunda daha çok çalışmamamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum" diye konuştu.

Programda sunucu Asım Yıldırım'ın okuduğu naatlar ile ses sanatçısı Gökmen'in seslendirdiği ilahiler beğeni topladı.

GÖRME ENGELLİ FATMA NUR'A ÖZEL ÖDÜL

Gecede dereceye giren ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Annesinin okuduğu kitabı dinleyerek sınava katılan görme engelli öğrenci Fatma Nur Aldemir'e özel ödül verildi. Ödülünü almaya annesi ile birlikte Fatma Nur Aldemir'e ödülünü Balıkesir Körfez Dershaneleri Genel Müdürü Mahmut Şahin verdi.

Fatma Nur Aldemir, kitap sayesinde Peygamber'in hayatına ilişkin bilmediği çok şeyi öğrendiğini söyledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan Aslan, "Çok özel bir geceyi birlikte yaşıyoruz. Çocuklarımız bir şeyler öğrenmek için emek verip, kitap okudular, yarıştılar. 24 bin öğrencinin okuduğu kitaptan sınava girmesi Balıkesir'de için bugüne kadar yaşanmamış bir olay. Yavrularımızı ve ailelerini tebrik ediyorum" dedi.

Öğrencilere ödül vermek için sahneye çıkan BAÜ Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan'ın Necip Fazıl Kısakürek'in "Zindandan Mehmed'e Mektup" isimli şiirini okuması büyük alkış aldı. Çok güzel bir ortam olduğunu belirten Alkan, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

"ASIM'IN NESLİ BU OLSA GEREK"

Şelale Eğitim Kurumları Genel Müdürü Bilir, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Bilir, "Efendimize olan sevgi, bizi burada topladı. Bu toplanmanın neticesinin daima içimizde hissetme ve bulundurma dileğiyle."

Gecede birincilere ödül veren Vali Ahmet Turhan, başarılarından dolayı öğrencileri kutladı. Vali Turhan, "Bu gerçekten çok güzel bir akşam. Duygulandık, heyecanlandık. Dereceye giren öğrencileri ve sınava katılan 24 bin öğrenciyi kutuluyorum. Okumak gerçekten çok güzel. Hele doğruyu ve Peygamberimizi okumak daha da güzel. Bu güzel organizasyonu düzenleyenlere gönülden teşekkür ediyorum. Akif'in söylediği 'Asımın Nesil' bu çocuklarımız. Hepsiyle gurur duyarken, bu çocukları yetiştiren öğretmenleri, anne ve babalarına da gönülden teşekkür ediyorum. Emeğinize ve ellerinize sağlık. Emeklerinizin sonucunu aldığınızı görüyoruz" dedi.

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Gecede ilköğretim kategorisinde Balıkesir Özel Fırat Ortaokulu öğrencisi Beyzanur Dündar birinci, Gönen Hafız Hüseyin Ortaokulu öğrencisi Zülal Kobak ikinci, Balıkesir Özel Fırat Ortaokulu öğrencisi Saniyenur Koyuncu ise üçüncü oldu. Lise kategorisinde Balıkesir Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Abdurrahman Ağnir birinci, Bandırma Ayyıldız Anadolu Lisesi öğrencisi Ümit Budak ikinci, Balıkesir Özel Fırat Lisesi öğrencisi Talha Aslan ise üçüncü oldu. Üniversite kategorisinde Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Ümmügülsüm Kavut birinci, Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Hacer Sahra Ata ikinci, Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Esengül Kenan ise üçüncü oldu.

Dereceye giren öğrencilere akıllı telefon, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, dijital fotoğraf makinesi, kol saati ve hediye çekleri verildi. Ayrıca üç kategoride toplam 300 öğrenciye de çeşitli ödüller verildi.

GECEYE KİMLER KATILDI?

Geceye Vali Ahmet Turhan, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Cavit Erdem, Savaştepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahir Alkan, Balıkesir Müftüsü Turgut Açari, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Yalım, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan Aslan, Balıkesir Defterdarı Yakup Yıldırım, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Canseven, Şelale Eğitim Kurumları Genel Müdürü İzzet Bilir, okul müdürleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2013, 20:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228