Sabahattin Ali ödülleri açıklandı

Edremit Belediyesi'nin düzenlediği Sabahattin Ali Şiir ve Öykü Yarışması sonuçlandı.

Sabahattin Ali ödülleri açıklandı
Edremit Belediyesi'nin düzenlediği Sabahattin Ali Şiir ve Öykü Yarışması sonuçlandı. Sonuçları Sabahattin Ali'nin kızı Prof. Filiz Ali açıkladı. 750 kişinin toplam 4 bin 500 eserle katıldığı yarışmada şiir dalında Serkan Uçar birinci, Ramazan Teknikel ve Etem Sedat Özveren ikinci oldu.
Servet Bilgin, Kader Küçükçakır ve Mustafa Atış mansiyon ödülü aldı. Hikâye dalında Uğur Sencer Aydın birinci, Murat Taş ikinci, Anıl Yavuz üçüncü oldu. Mehmet Emin Pürselim, Gülçin Manka ve Özen Kıraç da mansiyon ödüllerinin sahipleri oldu.
SABAHATTİN ALİ KİMDİR?
25 Şubat 1907 tarihinde, bugün Bulgaristan sınırları içindeki Gümülcine kazası Eğridere köyünde doğdu, 2 Nisan 1948 tarihinde Bulgaristan sınırında öldürüldü. Babası piyade yüzbaşısı Ali Sabahattin Bey’in görev yerlerinin sık sık değişmesi dolayısiyle, ilköğrenimini İstanbul, Çanakkale ve Edremit’in çeşitli okullarında tamamlamıştır (1921) Edremit’e göçtüklerinde bölge Yunan işgalinde olduğu için emekli olan babası aylığını alamamış ve aile çok zor günler geçirmiştir. İlkokulu bitirdikten sonra parasız yatılı olarak Balıkesir Öğretmen Okulu‘na giren Sabahattin Ali, beş yıl burada okumuş, daha sonra İstanbul Öğretmen Okulu’nda mezun olmuştur (1926). Bir yıl kadar Yozgat’ta ilkokul öğretmenliği yapmış, Millî Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak Almanya‘ya giderek iki yıl orada okumuştur (1928 – 1930). Almanya’da Postdam ve Berlin’de öğrenim gördü. Yurda döndükten sonra Aydın ve Konya ortaokullarında Almanca öğretmenliği ve  Devlet Konservatuvarı’nda dramaturgluk yaptı.1931 yılında bölücü propaganda yaptığı ihbarı üzerine üç ay tutuklu kaldı, kovuşturma sonunda aklandı.
Konya’da bulunduğu sırada, bir arkadaş toplantısında Atatürk‘ü yeren bir şiir okuduğu iddiasıyla tutuklanmış (1932), bir yıla mahkum olarak Konya ve Sinop cezaevlerinde yatmış, Cumhuriyetin onuncu yıldönümü dolayısıyla çıkarılan af yasasıyla özgürlüğüne kavuşmuştur .

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228