Tülü tabaklar sergiyi bastı !

Balıkesir'in işgali sırasında giydikleri kostümlerle düşmanı korkutup püskürten ve 6 Eylül Kurtuluş günlerinin sembolü haline gelen Tülütabaklar, fotoğraflarından oluşan serginin açılışına renk kattı.

Tülü tabaklar sergiyi bastı !

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 88’inci yıldönümü törenlerine renk katan tülü tabaklar kendi fotoğraflarının yer aldığı sergide şaşkına uğradı.

Fotoğraf sanatçısı Can Akın’ın objektifi ile görüntülenen deri işçileri, kurtuluş törenlerinden sonra Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılan sergideki fotoğraflarda kendilerini aradı. Tülü tabaklar davul zurna işleğinde Balıkesir’in cadde ve sokaklarında davul zurna eşliğinde üzerlerine giydikleri kuzu keçi ve koyun postları ile danslar etti. Oyunlar oynadı 88 yıl önceki kurtuluş coşkusunu anımsattı.

Kuvva-yi Milliye’nin başlangıç noktası Balıkesir’de Türk istihbaratı şehri işgal eden düşman kuvvetlerinin gece devriyesine çıktıklarında tabakhanede çalışan işçilerden korktuklarını tespit ederler. Bunun üzerine Balıkesir Kuvva-yi Milliyesi gizli toplantılar yapar ve tabakhane işçilerinden düşman devriyelerini korkutmasını ister. Tülü tabakların Balıkesir’in kurtuluşunda önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228