NE OLACAK BU BELEDİYELERİN HALİ ?

Mahalli seçimlerin yapılmasının üzerinden henüz yıl değil, kısa bir zaman dilimi geçmiş olmasına rağmen belediyelerde kendinden önceki yönetimin işe aldıklarını gözünün yaşına bakmadan atmalar, kovmalar ve daha doğru bir tabirle işten çıkarmalar gün geçmiyor ki, yaygın basında ve özellikle il ve ilçelerimizin mahalli gazetelerinde manşetlerde yer almasın.

Seçimler öncesinde partilerin dikkatlerini çekmek için ‘’belediye başkanlıklarına talip olanlara, belediye meclis üyelikleri için adı geçenlere dikkat edilsin, yamuk insanlar sıraya dizilmiş’’ dedik ama maalesef anlatamamışız. Hani hep deriz ya ‘’adam olmuşsa sağır, sen istediğin kadar bağır.’’ Gerek iktidar partisi adaylıkları ve gerekse muhalefet partileri adaylıkları konusunda uyarılarımıza kulak asmamışlar ki, işten atmaların yanı sıra yolsuzluk yaygaraları da, daha şimdiden ayyuka çıkmış durumda.

Belediyelerin bir diğer garip icraatları ise, işe göre adam değil, adama göre iş imkânı oluşturmalarıdır. Genelde belediyeler pek çok fırıldak işlerin döndüğü yer olarak bilinir halk arasında. Abiler, ablalar, baldızlar, yeğenler, dayılar, bacanaklar hâsılı kelâm, yakın akrabalar hep belediye kadrolarında özellikle değerlendirilirler, özel ve has kabiliyetlere sahip olduklarından dolayı.(!)

Hem muhalefet ve hem de İktidar partisi belediyelerinde ne iş yaptığını bilmeden dolaşanlar kıyamet gibi.(!) Yolsuzluk ve adam kayırıcılık iddiası ile çalkalanan il ve ilçelerin mahalli gazetelerindeki iddialar yenilir yutulur cinsten değil. Parti yönetiminin üst kadrolarında bir zamanlar sözü dinlenir birilerinin çantasını taşıyarak ve yalakalığının mükâfatı olarak belediye meclis üyeliğine seçilen pek çok uyanıklara şahit olmuştur insanımız.

Yıllarca babadan kalma külüstür bir kamyonla taşımacılık yapanların, belediyeye adım attıktan kısa bir zaman sonra külüstür kamyonunu tır yaptığı ve hatta tır filosuna sahip olduğu halk arasında konuşuluyorsa, özellikle dikkat edilmelidir. Hele hele bu tür iddialar gazete manşetlerine yansımışsa iki defa (!) dikkat edilmeli ve bu tür şahıslar mutlaka ‘’nereden buldun’’ diye hesaba çekilmelidir.

‘’Kamyonlarını ve tırlarını mensup oldukları belediyelere kiraladılar ve fakat aylarca kontak anahtarını çevirmeden kazanç sağladılar’’ şeklindeki iddiaların yanı sıra, belediyelerde kolay yollarla işyeri edindikleri iddia edilen meclis üyeleri de en kısa zamanda sigaya çekilmezlerse gelecek günler hem muhalefet ve hem de iktidar partisi için hiç de iyi olmayacaktır. Bu arada belediyelerdeki yanlışlıkları(!) araştırmaları için il ve ilçe belediyelerine gönderilen müfettişlere de dikkat edilmelidir. belediyelerdeki gizli yolsuzlukları yukarıya bilmiyoruz ne kadar doğru yansıtıyorlar.?

Yakın arkadaş çevrelerine ; ‘’falan ilçe belediye başkanı belediyeyi gırtlağına kadar gayri kanuni borca batırmış. Hesap vermesi mümkün değil, mutlaka hapse girecek’’ yollu konuşmalar yaptıkları halde, acaba bu konuşmalarını parti genel merkezine bilmiyoruz ne kadar doğru şekilde yansıtıyorlar.? Partiler ve özellikle iktidar partisi Balıkesir mahalli basınında günlerdir yankılanan yolsuzluk iddialarının üzerine gidip sağlıklı bir açıklama yapamazlarsa her halde ilk seçimde halk gerekeni yapacaktır..!

En büyük meziyetleri birbirlerine borç devretmek olan İktidar ve muhalefet belediyeleri mutlaka hizaya getirilmelidir. Gırtlağına kadar borç içinde olduklarını en yetkili ağızlardan dinlediğimiz belediyeler en mutaassıp köy panayırlarına 150 - 200 milyon lira vererek şarkıcı türkücü getiriyorlar. Tıpkı 1950 li 1960 lı yıllarda şehir panayırlarına dansöz çadırı kurup halkın ahlakını bozmaya çalışan organizatörler gibi..(!) Halktan aldıkları vergileri, su paralarını sorumsuzca şarkıcılara türkücülere ve ahlak düşkünü tiyatroculara harcayan bu belediye başkanlarının en önemli projeleri, her halde har vurup harman savurmak ve ara sıra da şarkıcı-türkücü getirmek veya pehlivan güreşlerine sponsorluk yapmak, olmadı; deve güreşi tertip etmek mi? demeden edemiyor insan..!

Balıkesir yerel gazetelerinde günlerdir belediye haberlerinin manşeti; İktidar ve muhalefet belediyelerindeki yolsuzluk, adam kayırma ve haksız işten çıkarmalar ve özellikle hısım-akraba, yeğen-bacanak, yenge ve ablaların belediyelerin bir yerlerine yerleştirilmeleri. Meşhur bir söz vardır; ‘’Kişiliğini bulunduğu makamdan alanlar, o makamdan sonra kişiliksiz kalırlar’’ Muhalefet belediyeleri kayırmacılıkta her zaman olduğu gibi yine ön saflarda, bu bilinen bir gerçek. Bizim sözümüz İktidar partisine: Bizim anlayabildiğimiz kadarıyla Ak Parti üst yönetimi maalesef bu tür konuların üzerine zamanında ve anında gitmiyor veya gidemiyor. Bad-e harab-ül Basra olmadan teşkilatlara ve belediye yönetimlerine mutlaka bir neşter vurulmalıdır.

Sözün burasında bir hatırlatmada bulunayım:

Ak Partinin kuruluşunda görev alan ve daha sonra partinin çok önemli yerlerinde değerlendirilen(!) bilâhare belediye başkanlığına getirilen ve daha sonra belediye başkanlığından alınınca AK Partiden ağlayarak ve çeşitli ithamlarda bulunarak istifa eden bir şahsın bu günlerde yine Ak Parti aleyhinde ithamlarda bulunarak ‘’Yeni oluşum’’ diye bilinen siyasi kanatta yer aldığını ilan etmesi oldukça manidardır.

Çünkü bu şahsın Balıkesir Belediyelerinde, İl ve ilçe teşkilâtlarında etkin olduğu de bilinen bir gerçektir.

Mutlaka buralardaki adamlarını veya etkileyebileceğine inandığı kişileri yönlendirecektir.

Bu hususta şimdiden dikkatli olunmalıdır.

Çünkü intikam ateşinin gözü kördür (!) ferman dinlemez…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228