Piyasada fiyat krizi!

İnternetdeki ilanlarda araç fiyatlarının değerinden yüksek yazıldığını savunan ikinci el oto komisyoncuları, alıp satacak vasıta bulamamaktan şikayetçi. Komisyoncular internetin farklı fiyatına isyan ediyor.

Piyasada fiyat krizi!

Oto Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Ali Akçam,yaptığı açıklamada, internet üzerinden oto alım satımının yapıldığı sitelerde ciddi anlamda denetimsizlik olduğunu söyledi.
Bu sitelerde verilen ilanlarda herkesin yeni fiyatlar belirlediğini ve bu nedenle piyasalarda dalgalanmalar olduğunu ifade eden Akçam, şöyle konuştu:
''Örneğin arabanın değeri 15 bin TL, ancak satan arkadaş arabasına 18 bin TL yazıyor, benzer başka bir aracın sahibi bu fiyatı görüp 18 bin ile 18 bin 500 TL dolaylarında fiyat yazıyor. Böylelikle hem yüksek fiyatı yazan kişi aracını satamıyor hem de piyasada ikinci el araba kıtlığına sebep oluyor.
Galericiler, oto komisyoncuları internetteki sıkıntıdan dolayı alıp satacak vasıta bulamıyor. Herkesin internette araba alıp satmak hakkıdır, ancak bu tür akıl karıştırıcı fiyatlar, piyasayı bulandırmakta. Herkes 300-500 TL fazla fiyata araç satmak istemekte, bu nedenle de sıkıntılar yaşanmaktadır.''
Akçam, bu gibi internet sitelerinde yer alan uçuk fiyatların piyasada fiyat dengesizliğinin ortaya çıkmasına yol açtığını iddia ederek, ''Ben bu sitelerin yöneticisi olsam, ilan koymak isteyenlerden ekspertiz raporu da eklemelerini talep ederim. Eksiklik buradan da kaynaklanmaktadır. Bu sistemle, siteye 15 bin TL'lik arabaya 20 bin TL yazdırtmam. Çünkü her malın bir değeri vardır. Kimse internetteki sanal fiyatlara rağbet etmesin, piyasalar bu şekilde bulandırılıyor'' dedi.
SIFIRI 21 BİN, İKİNCİ ELİ 18 BİN 500 TL...
İnternet ilanlarının insanlara cazip geldiğini dile getiren Akçam, buralara ilan verenlerden, araçları için fahiş fiyatlar belirlememelerini istedi.
Akçam, örneğin internet sitesinde ilanı yer alan 2008 model bir aracın fiyatının 18 bin 500 TL olarak belirtildiğini, ancak aynı aracın 2010 model sıfır kilometre fiyatının 21 bin TL olduğunu ifade ederek, ''Şimdi normal olarak bakıldığında 2 yaş büyük ve kullanılmış bir araç almak yerine, aklına araba satın almayı koyan bir kişi çok az daha fark vererek hiç kullanılmamış olanı alır. İkinci el olan bu aracın en makul olan satış fiyatı 15 bin TL'dir'' diye konuştu.
İNSANLARI KANDIRIYORLAR!
İnternette yer alan bu ilanlardan dolayı, en çok satış yapmaları gereken bir dönemde iş yapamaz hale geldiklerini anlatan Akçam, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Altının fiyatını nasıl borsa ve sarraf belirliyorsa, biz de ikinci el araç piyasasının borsasıyız, sarrafıyız. Bu fiyatları en makul ve eder şekliyle biz belirleriz. Halkı kandırmadan, fiyatları şişirmeden ancak biz dengeleriz. Bizler sattığımız araç içinde 500 ile azami bin TL para kazanırız. Bunun üstüne çıkarsak halkı kandırmış oluruz, bunu yapmayız. Tabii ki internetin çok iyi yanları da var ama insanlar bu şekilde kandırmamalı ve kandırılmamalıdır.''

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228