Balıkesir Parlatılmamış Pırlanta Gibi...

24 Haziran seçimlerine 1 gün kala Ak Parti Balıkesir milletvekili adayı Mustafa Canbey’e neden aday olduğunu ve TBMM’de neler yapmayı hedeflediğini sorduk. "Yarınlara güvenle bakan bir Türkiye kendisini milletine adayan gençlerle mümkündür" görüşünü paylaşan Canbey, Ege ve Marmara'nın en güzel coğrafyasına sahip Balıkesir için "Parlatılmamış Pırlanta" benzetmesi yaptı.

Balıkesir Parlatılmamış Pırlanta Gibi...

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevinden istifa ederek Ak Parti’den Balıkesir adayı olarak gösterilen Mustafa Canbey aktif siyasete girme nedenini “Siyaseti her zaman ülkeye hizmetin önemli bir mecrası olarak gördüm. İnançlı insanların amacını yine inancı belirler” sözleriyle açıklarken vekil seçilememesi durumunda yaşayacağı hissi “. Çalışacağız, çabalayacağız, takdir Allah’tandır diyeceğiz.” diyerek açıkladı.

Birçok insanın yerinizde olmak isteyeceği makamınız, işiniz vardı. Şimdi nereden çıktı aktif siyasete girmek?


Bizler insanımıza fayda sağlamayı, memleketimize değer katan çalışmalar yapmayı ulvi vazife biliyoruz. Bunun da en etkili yolu siyasettir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle “Bizim için siyaset bir amaç değil bir araçtır. Siyaset makam ve mevki kapısı değil millete hizmet etmenin ve ülkeyi layık olduğu seviyelere taşıma kapısıdır.” O nedenle aktif siyasete girmeye karar verdik. Aday adaylık sürecinden sonra Balıkesir’den 5. Sıradan adayız.

“GÖNÜLLER KAZANARAK YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

Artık kaba deyimle “Bir cakası kalmadı vekilliğin” bu dönemde aday olmanın sebebi nedir?

Seçilmeniz durumunda hedefiniz nedir? Siyaseti; milletimizin ve Balıkesirli hemşehirlilerimin geleceği için çalışacağım değerli bir sorumluluk alanı olarak görüyorum. Bu sorumluluk gece gündüz koşturmayı, gayret göstermeyi ve alın teri akıtmayı gerektiriyor. Bilgi, erdem ve cesaretle yürümeyi gerektiriyor. Ülkemizin menfaatine, halkımızın faydasına olan her konunun takipçisi olmayı ilke edinmişiz. Zaman mefhümü gözetmeden gece gündüz gayret göstereceğiz. AK Parti’nin adayı olmayı bir iftihar meselesi olarak görüyorum.


Türkiye’ye geleceğe taşıyacak kişiler; özü, sözü ve işi doğru olan siyasetçilerdir. Siyaset sadece söylem değildir. Hayata geçirdiğiniz projeler, yaptıklarınız ve davranışlarınız sizi ifade eder. AK Lider’in izinden yürüyenler olarak bizler; doğru, dürüst ve ilkeli siyasetin temsilcileriyiz. Halkımızın güvenini asla kaybetmeden, gönüller kazanarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.

Seçilemezseniz ne olacak?

Çalışacağız, çabalayacağız, takdir Allah’tandır diyeceğiz.


Gençlere siyaset anlamında tavsiyeleriniz neler?

Genç kardeşlerime AK siyasette yer almalarını öneriyorum. Yüzmeyi öğrenmek için suya girmelisiniz. Sizi geleceğe hazırlayan tecrübeyi siyasetle kazanacaksınız. Birikiminizi siyasetle yoğuracaksınız. Yarınlara güvenle bakan bir Türkiye ancak kendisini ülkesine ve milletini adamış gençlerle mümkündür. İnançla, bilgiyle ve kararlılıkla yol alan gençler, milletimizin en önemli sermayesidir. 15 Temmuz, bu gençleri bize göstermiştir. 24 Haziran’da, gençlerimizin muhalefetin süslü laflarına kanmadan ülkesinin AK geleceği için oy vereceğine yürekten inanıyorum.

Balıkesir ile olan bağınız nedir? Ne kadar Balıkesirlisiniz desek belki daha doğru olur?

“BALIKESİR PARLATILMAMIŞ BİR PIRLANTA GİBİ”


Siyaset çok önemli bir hizmet alanı. Biz yıllardır toplumumuz için hizmet ediyoruz, bürokraside de hizmet etmeye devam ediyorduk. Siyaseten de bir geçmişimiz, tecrübemiz var. Bu tecrübemizi Balıkesir’de değerlendirmek, Balıkesir halkına, doğduğumuz topraklara hizmet etmek için Balıkesir’den 7 Haziran öncesi aday adayı oldum. Sağ olsunlar hem teşkilatımız, hem halkımız hem de Genel Merkezimiz bize teveccüh gösterdiler ve bizi Balıkesir’de milletvekili adayı olarak gösterdiler. Çalışmalarımızı yaptık. Seçim sonucu Türkiye’de yeni bir iktidarın oluşması noktasında AK Parti’ye tek başına iktidar imkanı tanımadığı gibi her hangi bir koalisyon imkanı da oluşmadı.

Gündeme gelen tekrar seçimde biz Genel Müdür Yardımcılığı görevimizden ayrılarak Balıkesir’den yeniden aday adayı olduk. Partimiz yine teşkilatımızın teveccühü ile bizi Milletvekili adayı olarak gösterdi. Tekrar kollarımızı sıvayarak ‘Haydi Bismillah’, ‘Vira Bismillah’ dedik ve Balıkesir’de çalışıyoruz. Seçim çalışmaları başladığı günden bu yana, halkımızla buluşmaya, kucaklaşmaya gayret ediyoruz. Soframızda herkese yer var, soframızdaki insanların sayısını artırmaya gayret ediyoruz. Balıkesir parlatılmamış bir pırlanta gibi. Bu zamana dek vekillerimiz gayret gösterdiler. Şimdi bayrak taşıma sırası bizde ve daha fazla tanınması için, daha fazla yatırım için Balıkesirli olarak çalışacağım.

“AK PARTİ YENİDEN İKTİDAR İNŞALLAH”


Eklemek istediğiniz konu varsa buyurun?

Bu topraklara sahip çıkmamız lazım. Bu ülkenin huzur ve barışı için mücadeleye devam. Önümüzdeki dönem Büyük Türkiye güçlü Türkiye 24 Haziranda sizlerden alacağı destekle oylarla o büyük yürüyüşüne devam edecek. Oylarımızı önce Cumhur ittifakına sonra da Ak Parti’ye atıyoruz. Çünkü Cumhurbaşkanımızı mecliste güçlü kılmak için. Bizim gördüğümüz manzara AK Parti tekrar iktidar, Cumhurbaşkanımız Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı, AK Parti mecliste güçlü bir şekilde geliyor. Daha güçlü Türkiye için TBMM’de güçlü bir AK Parti şart.

MUSTAFA CANBEY KİMDİR?


1975 yılında Balıkesir’in İvrindi ilçesinde doğan Canbey, 1993 yılında Balıkesir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Aynı Üniversitenin Halkla İlişkiler Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamladı. Siyasal İletişim üzerine okumalar yapan Canbey, “Liderlerin Markalaşması Üzerine Bir Analiz” konulu tez çalışması yaptı. Canbey, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde doktorasını tamamladı. 15 yıllık gazetecilik tecrübesi bulunan Canbey, Türkiye Çocuk Dergisi, Kanal 7, Milli Gazete, Yeni Şafak gazetelerinde Muhabir, İstihbarat Müdürü ve Yazar olarak çalıştı. Bir süre Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un basın Danışmanlığını yapan Canbey, son olarak, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu.

Mülakat: Hüseyin Akkaş/Diriliş Postası

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 23:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner152

banner215

banner151

banner206

banner214