Bir film seyretti, kedi köyü kurdu

İşte olay budur dedirten ve hayvan severlerin gönüllerini fetheden ilginç haber şöyle: İstanbul'da yaşarken 'Mandıra Filozofu' filmini izleyen ve orada anlatılan yaşamdan etkilenen Mehmet ve Müjgan Orhan çifti, 1974 model klasik araçlarını satarak İstanbul'u terk etti, Antalya'ya yerleşip burada kediler için köy kurdu.

Bir film seyretti, kedi köyü kurdu
Kediler için köy kurmaya karar veren çift, Konyaaltı ilçesinden 15 kilometre uzaklıktaki Doyran Köyü'nden 2 dönüm alanı kiraladı. Orhan çifti, başka hayvanseverlerle birlikte Antalya Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'ni (ASKODER) kurarak, diğer gönüllerle birlikte sokak hayvanlarını  iyi şartlarda yaşatmak için 2 dönümlük alanda çalışma başlattı. Birkaç günde tarlayı taşlardan temizleyen ve düz zemin oluşturan hayvanseverler, sokak kedileri için içersinde küçük evler, barınaklar, oyun grupları, hamak ve bankların bulunduğu 'kedi köyü'nü kurdu.

Hayvanseverler, Antalya merkezde bakıma muhtaç sokak kedilerini 100 kedinin yaşadığı kedi köyüne taşıyor. Türkiye'de ilk olduğu iddia edilen kedi köyünde, sokak hayvanları yakılan sobanın etrafındaki sandalyelerin üzerinde ısınmaya çalışıyor. Hayvanseverler, haftanın belirli günlerinde kediler için mangal yaparak, et pişirip besliyor. Köyde kedilerin yanı sıra köpekler de yaşıyor.
MANDIRA FİLOZOFU HAYATLARINI ETKİLEDİ


ASKODER Başkanı Mehmet Orhan, Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım çalışmalarını sürdürdüğü Kepez ve Santral mahallelerinden çok sayıda kediyi köye taşıdığını söyledi. Dış mekan şartlarına dayanıklı kulübeler yaptıklarını aktaran Orhan, kedi köyünün ihtiyaçları için sosyal medyada duyuru yaptıklarını söyledi. Para yardımını kabul etmediklerini dile getiren Orhan, şöyle devam etti:

“İstanbul'da yaşarken 'Mandıra Filozofu' filmini izledik. Bu film hayatımızı değiştirdi. Filmin ardından Antalya'ya yerleşme kararı aldık. Bir süre sokakta hayvanları besledik. Ardından hayalimiz olan kedi köyünü kurmak için dernek kurduk. Hayalimizi gerçekleştirmek için 1974 model bir aracım vardı, onu satıp bu alanı kiraladık. Hayvanseverlerle bu alanı temizledik ve küçük kulübüler yaptık."


SIRADA KEDİ ŞEHRİ VAR

Kedi köyünde 15 küçük ev, villa tarzı 4 büyük kulübe yaptıklarını belirten Orhan, kedilerin tamamını sokaktan topladıklarını kaydetti. Mehmet Orhan, “Şimdiki hedeflerimiz kedi şehri kurmak. Zor durumda kalan her kediyi bu şehre taşımak. Kedilerin özgür  

gezdiği, her istediklerinde yemek bulduğu bir şehir kuracağız" dedi.

PARA GEÇMİYOR

Zor durumda kalan köpekleri de buraya taşıdıklarını belirten Orhan, bu hayvanlara da duyarsız kalamadıklarını söyledi. Kedi ve köpeklerin burada geçindiklerini anlatan Mehmet Orhan, hayatlarını hayvanlara adadıklarını söyledi. Orhan, ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşıladıklarını belirterek, “Sosyal medya üzerinden duyuru yaparak hayvanların ihtiyaçlarını bildiriyoruz. Onlar da bize getiriyorlar. Para göndermek isteyenlere 'hayır' diyoruz. Burada para geçmiyor. Malzemeleri alalım, ödemesini siz yapın diyoruz" diye konuştu. (Kaynak : DHA)


Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 16:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228