Çölyak’ın farkında mısınız

Balıkesir Sağlık Müdürlüğü Çölyak hastalığına dikkat çekmek için bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Çölyak’ın farkında mısınız

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Balıkesir Çölyakla Yaşam Derneği ile gerçekleştirdiği “Çölyak Farkındalığını Arttırma ve Erken Tanı Protokolü” kapsamında Bin 761 öğretmene, Balıkesir Üniversitesi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Sezin Akman tarafından “Çölyak Hastalığı” konusunda eğitim verildi. Merkez ilçelerdeki öğretmenlere yönelik eğitimler tamamlandıktan sonra, Balıkesir’in diğer ilçelerinde de eğitimlere sürdürülecek.

Balıkesir Sağlık Müdürlüğü, Çölyak hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla toplu taşıma merkezinde, mobil stand açıp, broşür dağıttı. Halkı bilgilendirmek amacıyla Çölyak kamu spotu afişler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesince toplu taşıma araçlarında halkı bilgilendirme amacıyla yayınlandı.

 

Çölyak nedir ?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, Gluten’e (bir çeşit protein) karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisidir. Gluten, Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllarda bulunur. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve Villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülür. Böylece bağırsak gittikçe küçülür, zayıflar ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 12:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner151

banner215