Kale komutanlarına 'sağlık'lı bilgi

Balıkesir sağlığının yeni ve dinamik müdürü Yılmaz, mahalle muhtarlarına alile hekimliği uygulamasını anlattı.

Kale komutanlarına 'sağlık'lı bilgi

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Hasan Yılmaz, 11 Ekim 2010'da başlayan aile hekimliği uygulaması kapsamında muhtarlara bilgi verdi. Sağlıkta dönüşüm programının yanında 18 yaş altı evlilikler, aile hekimlerinin sayısı ve çalışma saatleri gibi konularda bilgi verildi.
Atatürk Devlet Hastanesi salonunda düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Yılmaz, Aile ve Toplum Sağlığı Şube Müdürü Dr. Mustafa Murat Aksoy, merkez ve köylerden 140 muhtar katıldı. İl Sağlık Müdürü Yılmaz, aile hekimliği uygulamasıyla birinci basamakta tedavi edilebilecek hastaların, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarına gitmeden teşhis, tedavi, takip ve eğitimlerinin daha hızlı ve ucuz yapılacağını söyledi.

Aile hekimliğinin halen birçok ülkede uygulandığını belirten Yılmaz, şeklininse her ülkenin idari ve mali yapısına göre değişiklik gösterdiğini kaydetti.
Katlanarak artan tıbbi bilgi, ileri uzmanlık alanları ve koordinasyon eksikliği sebebiyle aile hekimliğine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık hizmetleri yeniden gözden geçirildi.

Programın önemli unsurlarından birisi de aile hekimliğiyle birlikte birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve yeniden düzenlenmesidir. Vatandaşların kolayca ulaşabileceği, sağlıklarıyla ilgili her türlü konuyu danışabileceği bir aile hekimliği modeli amaçlanmıştır." dedi.

Uygulamayla doktorların sorumluluğunun netleştiğini, başta gebe, bebek, aşı ve çocukların takibinin yapılacağını vurgulayan İl Sağlık Müdürü Yardımcısı Yılmaz, bu sayede kronik hastalıkların erken teşhisiyle yaşam süresi ve kalitesinin artacağını kaydetti.

Aile hekimliğiyle oluşturulan ortak format sayesinde bütün vatandaşların sağlık kayıtlarının en doğru biçimde tutularak tek merkezde toplanmasının amaçlandığını vurgulayan Yılmaz, "Böylece ülkemizin önemli sorunlarından olan sağlıklı ve doğru veri toplanması amacına ulaşılacaktır. İlimizde aile hekimi olmak isteyen tüm hekimlerin birinci aşama uyum eğitimleri, 11 Şubat 2009 tarihinde tamamlanarak ilk aşamaya geçmeleri sağlandı. Eylül ayında ise aile hekimliği yerleştirme işlemleri tamamlandı." diye konuştu.
Toplantının sonunda Aile ve Toplum Sağlığı Şube Müdürü Dr. Aksoy, muhtarların sorularını cevaplandırdı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228