Şehr-i Medeniyet Balıkesir'de

Şehr-i Medeniyet Kültür Etkinlikleri serisinin yeni durağı olan Balıkesir’de 19 Kasım Perşembe gerçekleştirilecek Şehr-i Medeniyet Balıkesir’in tanıtım toplantısı dün akşam Balıkesir’de yapıldı.

Şehr-i Medeniyet Balıkesir'de

Türkiye’nin farklı illerinde organize edilen Şehr-i Medeniyet etkinlikleri serisinin sonuncusu olan Şehr-i Medeniyet Balıkesir’in ev sahipliğini üstlenen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Edip Uğur, Yapımcı Savaş Uğurlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz basın mensuplarının sorularını cevapladı.

BAŞKAN UĞUR: “PROJE İLİMİZİN ÖNEMLİ DEĞERLERİNİN ULUSLARARASI PLATFORMLARDA TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK”

Şehr-i Medeniyet Balıkesir’in ev sahipliğini üstlenmekten dolayı mutluluğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Balıkesir’imizin ve ülkemizin kültürü, tarihi değerleri, geleneksel uygulamaları, motifleri ve sanata kadar uzanan farklı kolları sayesinde hayatımız birçok alanda zenginleşmektedir. Bu bağlamda kültürel miras ve kültürel çeşitlilik kavramları, toplumlar için bir yakınlaşma, diyalog, uyum ve kimlik kaynağını oluşturmaktadır. Şehr-i Medeniyet Balıkesir Kültür Defilesi ilimizin önemli değerlerini uluslararası platformlarda tanıtımına büyük katkı sağlayacak bir projedir. İlimizin önemli değerlerinin tanıtımını ulusal ve uluslararası platformda sağlamış olacağız. Bu vesile ile başta yöresel kıyafetler üzerine araştırma yapan Karesi Belediyemiz ve halk oyunları öğretmenlerimiz olmak üzere, Medya Doktoru Yapım Firması temsilcilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Şehr-i Medeniyet’in Kültür defilesinin organizasyonunu üstlenen yapımcı Savaş Uğurlu ise ülke tanıtımına büyük katkı sağlayan ve ülkemizin gücünü Keşfetmesi adına birçok projeler yaptıklarını belirterek, ‘’Gerek, Başbakanlık, gerekse TBMM, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı resmi destekleri ile önemli projelere imza atmaya devam ediyoruz. Şehr-i Medeniyet Balıkesir projemizi önemli mirasları topraklarında barındıran Balıkesir ilimizde yapmamak olmazdı. Toplumların hafızalarını tazelemek, tarihi hasretlerimizi gidermek amacıyla ülkemizin medeniyetlerini, kültürünü, Balıkesir bölgemizin bölgesel gelenekleri, kıyafetleri ile bütünleştirerek günümüz diliyle görücüye çıkaracağız. Balıkesir dışında 2016 ilk ayından itibaren birçok ilde ve ülkede projeyi yapmaya aralıksız devam edeceğiz” dedi.


ÜNLÜ MODEL 100 YILLIK GELİNLİK GİYDİ

Balıkesir'de Balkonuk Center'da 19 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek defilede Sema Şimsek ve Vatan Şaşmaz ile aynı podyumda Balıkesir’in tarihi geçmişini anlatan kıyafetleri sergileyecek olan ünlü model Tuğçe Sarıkaya, bir sürprize imza atarak 100 yıllık gelinlik ile objektiflere poz verdi. Tarihi gelinliği giyme fırsatı bulduğu için heyecanlı ve bir o kadar da mutlu olduğunu belirten Sarıkaya “Çok özel bir gelinlik. 100 yıllık bir geçmişi ve hikayesi var. İşlemelerinden tüm detaylarına kadar en ince işçilikle işlenmiş. Giydiğim en özel kıyafetlerden biri oldu” şeklinde konuştu. 

Şehr-i Medeniyet Balıkesir Kültür Projesi'nde Timuçin Denizmen tarafından tasarlanan 25 ayrı özel kıyafetin tanıtılacağı defilede ayrıca ülkemizin alanında tek önemli korolarından olan ve dünyanın birçok ülkesinde medeniyetlerimizi müziklerimiz ile bütünleştirerek anlatan ‘Ottoman Korosu’ da dev bir konser verecek. 
Projenin koreagrafını Asil Çağıl, sunuculuğunu ise Vatan Şaşmaz yapacak

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 22:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228