Asparagas çileden çıkardı

Eski belediye Başkan Sabri Uğur, 17 ay sonra sessizliğini bozarak dönemini savundu.

Asparagas çileden çıkardı

2009 yerel seçiminde sürpriz bir şekilde seçimi kaybederek nöbeti MHP’li belediye başkanı İsmail Ok’a devreden Sabri Uğur, Yeni Balıkesir Gazetesinde çıkan bir haberde döneminde yapılan bazı iş ve ihalelerle belediyenin (yıllık 11.8 milyon) zarara uğratıldığı iddiası üzerine çileden çıktı!

Uğur, söz konusu haberlerin "kulaktan duyma beyanlar esas alınarak ve gerçekler araştırılmaksızın" yapıldığını açıkladı.

Eski başkan Uğur, üst üste gelen karalayıcı haberler üzerine sessizliğini bozarak şu açıklamayı yaptı:

SONUNDA ÇİLEDEN ÇIKTI

Arıtma ve Bilgi İşlem ile ilgili işlerin çok daha ucuza yaptırıldığı, aradaki farkın sadece şirketlere değil aradaki başkaca kişilere verildiği iddia edilmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak her türlü hukuki hakkım saklı kalmak kaydıyla kamuoyunu aydınlatacak bazı açıklamalar yapmak gerekmiştir
Öncelikle, sadece ihaleyi yapan birim isimleri yazılmak suretiyle bir karşılaştırma yapmak yerine ihale konusu edilerek ihale kapsamında yaptırılan işlerin ayrıntılı olarak karşılaştırılması gerekmektedir. Zira, Bilgi İşlem ile ilgili şu anda yaptırılan işlerin alt yapısı (donanım, yazılım, saha bilgilerinin toplanması, verilerin güncellenmesi, verilerin bilgisayar ortamına aktarımı, elektronik ortamda vatandaşlara hizmet sunulması, vs.), dönemimde yapılan ihale ile oluşturulmuştur.

Önceki ihale kapsamında kentli servisi işletilmesi, çağrı merkezi kurulumu, çağrı merkezi işletilmesi, saha bilgilerinin güncellenmesi, motorize saha ekibi, donanım temini, vb. işler bulunmakta iken şu anki ihale kapsamında bu işler bulunmamaktadır. Söz konusu ihale kapsamında alt yapı çalışmasının yapılabilmesi için 33 personel istihdam edilmekte iken şu an sadece kurulan sistemin işletimi için 2 personel istihdam edilmekte olup bakım ve destek hizmetleri için çalıştırılan personel sayısı 3’ten 2’ye düşürülmüştür.

HALKI YANILTMAYA YÖNELİK
Görüldüğü üzere, sistemin alt yapısının oluşturulması için yapılan işler şu anda sadece sistemin işletilmesi için yapılan işlerden çok daha kapsamlı olduğu gibi maliyeti de yüksektir. Kaldı ki, kapsam dışında ihale bedelini etkileyen başkaca alınan mal veya hizmetin kalitesi, verimliliği, süresi, vs. unsurlar da bulunmaktadır. Aynı hususlar, arıtma tesisi ile ilgili de geçerli olup ihale konusu edilen işlerin kapsamı ve niteliği belirtilmeksizin ihale bedelleri ile ilgili karşılaştırma yapılması yanlış kanıların oluşmasına sebep olmaktadır.

HESAP KİTAP BİLMİYORLAR!
Ayrıca haberde “Sadece bu iki kalemde yıllık zararın 11.8 milyon-TL.” olduğu belirtilmiştir. Taraflı davranarak vatandaşı yanlış bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış işbu haberde ihale süreleri nazara alınmadan sözde bir zarar miktarı belirlenmiştir. Yukarıda açıklanan sebeplerle, herhangi bir zarar söz konusu olmamakla birlikte; bilgi işlem işleri için belirtilen 1.350,00-TL.(ki gerçek rakam 1.300,00-TL.dir) yıllık ihale bedelidir.

YALAN HABER YAPANLARI KINADI

Haberde, belirtilen rakam ‘aylık ihale bedeli imiş’ gibi birtakım matematiksel hesaplamalar yapılarak vatandaşın yöneticilere olan güvenini sarsacak ve şahsımı karalayacak bir infial ortamı yaratılmaktadır. Ayrıca, bahsi geçen ihaleler olağan Sayıştay teftişleri esnasında incelenmiş olmasına rağmen herhangi bir usulsüzlük, fazla ödeme ve kamu zararı tespit edilmemiştir. Bu gerçekler nazara alındığında doğru ve tarafsız haber yapmakla yükümlü bir yerel gazete ve gazetecinin gerçekleri araştırma gereği bile duymadan şahsımla ilgili yanlış ve taraflı haber yayınlamasını esefle kınıyorum."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228