Balıkesir bürokrasisinde yaprak dökümü!

Balıkesir'deki görevine başladığında "heyecanını yitirmiş kamu görevlileriyle devam etmek istemiyorum" diyen Vali Yılmaz Arslan ile birlikte bürokraside yeniden yapılanma dönemi başladı. Emniyet, Özel İdare, İş-Kur, Sivil Sivil Savunma, Tarım ile başlayan değişim, Sağlık Müdürlüğüyle sürdü. Sırada uzun yıllardır müdürlük koltuğunda oturmalarına karşın ciddi anlamda proje üretemedikleri için hem yönettikleri kurumlara, hem de ilimize gözle görülür herhangi bir katkısı bulunmayan bürokratlar var. Bunların başında ise Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Köksal geliyor. Köksal döneminde, Balıkesir'in eğitimdeki başarı oranı geriledi. Balıkesirliler'de kamudaki değişime destek veriyor.

Balıkesir bürokrasisinde yaprak dökümü!
BALIKESİR heyecanını yitiren kamu görevlileriyle yollarını ayırırken, bürokrasi yeniden yapılanmaya başladı. Çok sayıdaki kurumun üst düzey yöneticileri değişti. Emniyet, Özel İdare, İş-Kur, Tarım ve Sivil Savunma ile başlayan  ve Sağlık Müdürlüğüyle devamdeğişim sürecinin şimdi hangi kurumla devam edeceği merakla beklenirken, yeni müdürlerin Vali Yılmaz Arslan'ın hızı ve heyecanına ayak uydurmaları ilimiz potansiyelinin harekete geçirilmesi noktasında da umut ışığı oldu.
Olaylara ve konulara karşı sıradışı yaklaşımları yanında pratik çözüm önerileriyle dikkatleri çekip, bir döneme "sıradışı vali" olarak damgasını vurup iz bırakan rahmetli Recep Yazıcıoğlu'na benzetilen Yılmaz Arslan, Balıkesir Valisi olarak göreve başlamasının ardından bürokrasideki "hantal yapı"dan yakınarak; "Heyecanını yitirmiş kamu görevlileriyle devam etmek istemiyorum" mesajını vermişti.
Vali Arslan'ın bu söylemi bürokratları rahatsız ederken, kamuoyunda heyecan yaratıp destek bulmuştu. Aradan geçen kısa süreç, Vali Arslan'ın haklılığını ortaya sergiledi. Uzun yıllardır müdürlük koltuğunda bulunmalarına karşın rutin iş ve işlemler dışında herhangi bir çabalarına tanık olunmayan ve projeler üretemeyen bürokratlarla yollar ayrılmaya başlandı.
Kaynaklarını harekete geçirmek istediği Balıkesir'i hakettiği noktalara taşımayı ve bunun da iyi bir ekiple gerçekleştirilebileceğine inanan Vali Yılmaz Arslan'a yeni bir "A Takımı" oluşturulması yolunda bürokrasideki "hantal" yapının yıkılması için yeniden yapılanma hareketinin düğmesine basıldı.
BALIKESİR'İN YENİ "A TAKIMI" OLUŞUYOR
Balıkesir'deki ilk değişim Emniyet Müdürlüğü'nde yaşandı. Arslan'ın, İçişleri Bakanlığı'ndaki görevi sırasında tanıdığı ve güvendiği bir polis şefi olan Ömer Aydın, Balıkesir Emniyet Teşkilatı'nın başına getirildi. Aydın, kısa sürede gerçekleştirdiği işler ve polis-vatandaş arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi yolundaki projeleriyle dikkatleri çekmeyi başardı.
İkinci değişim, 14 bin kilometrelik bir alana yayılan Balıkesir'de önemli işlev üstlenen İl Özel İdare'de gerçekleşti. Uzun yıllar bu teşkilatın başında bulunan Metin Özgür görevden alınarak yerine aynı zamanda Arslan'ın üniversiteden arkadaşı olan Vali Yardımcısı Günay Özdemir getirildi. Ardından birim müdürleri arasında da önemli değişiklikler gerçekleştirildi. Bu arada, genel sekreter iken başka bir göreve atanan Metin Özgür, yürütmenin durdurulması için İdare Mahkemesi'ne başvurdu, ancak "iptal kararı" alamadı.
Bürokrasideki değişim eski adı Sivil Savunma, şimdiki adı Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile devam etti. İl Müdürü Hüseyin Zafer görevden alınarak yerine Bekir Bahar atandı.
SAĞLIK MÜDÜRÜ DE GİTTİ!
Belli aralıklarla 10 yıldır Sağlık Müdürlüğü makamında oturmasına karşın, gözle görülür icraatı bulunmayan Mehmet Çalışkan, nihayet görevden alındı. Daha önce de 2 kez alındığı göreve mahkeme kararıyla dönen Çalışkan'a bu kez yargıya gitme yolu da kapandı. Çünkü, yerine Nevşehir'den atanan yeni sağlık müdürü Hasan Yılmaz, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Sağlık Bakanı'nın imzalarını taşıyan üçlü kararname ile geldi. Böylece, Balıkesirli olmasına karşın sağlık yatırımları alanında Balıkesir'e pek katkısı gözlenmeyen Dr. Mehmet Çalışkan,  yerini genç ve dinamik bir isme bırakarak Halk Sağlığı Labarovutarının yolunu tuttu.
İNANILAN, GÜVENİLEN VE "İŞBİTİRİCİ" İSİMLERE GÖREV
Değişim, son yıllarda işlevi önemli derecede artan ve büyük projelerin koordinatörlüğünü üstlenen İş-Kur'a da yansıdı. Uzun yıllar kurumun yönetimini üstlenmesine rağmen iz bırakacak çalışmasına tanık olunmayan Faruk Arpacı ile yıllar ayrıldı. Yerine, Milli Eğitim'deki müdür yardımcılığı dönemindeki başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken ve Vali Arslan'ın eğitimle ilgili konularda bilgisine önem verdiği Balıkesirli eğitimci İlhan Aslan atandı. Aslan, bu görevi üstlenir üstlenmez İş-Kur'u yeniden yapılandırmanın adımını attı.
Balıkesir bürokrasisindeki en önemli değişimlerden biri ve sonuncusu ise, tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin lideri konumunda bulunmamıza karşın, bir türlü istikrarlı yapıya kavuşamadığı için kaynakların yeterince kullanılamadığı İl Tarım Müdürlüğü'nde yaşandı.
Atanan müdürlerin bulundukları yerleri içlerine sindirememeleri üzerine karşılıklı davalar açması sonucu uzun süreli dönemler boş kalan Tarım İl Müdürlüğü koltuğu bu kez "sağlam" bir bürokrat gördü. Ruknettin Ceyhun ikinci kez Ankara'ya atanırken, boşalan göreve Kastamonu İl Müdür Yardımcısı Engin Sancı getirildi. Edinilen bilgiye göre, Sancı, Vali Arslan'ın çalışmalarını yakından bildiği ve çok güvendiği isimlerden biri.
HEYECANINI YİTİREN GİDİYOR
Bilindiği üzere, Vali Yılmaz Arslan, Balıkesir'deki görevine başlamasının ardından verdiği mesajlarda sürekli olarak uzun yıllardın aynı makamlarda bulunan kamu görevlilerinin heyecanlarını yitirdiklerine dikkat çekerek, bürokrasinin "hantal yapı" nedeniyle ağır işlediğine, kurum müdürlerinin gerekli çabayı göstermediklerine işaret edip uyarılarda bulunmuştu.
İlimizdeki medya kuruluşlarının sahip ve yöneticileriyle biraraya geldiği bir toplantıda Vali Arslan, bürokrasideki durumu şu sözleriyle kamuoyunun dikkatine sunmuştu:
"Kamuda belli bir hizmet yaptıktan sonra aynı görevi yıllardır sürdüren ve heyecanını yitirmiş görevliler sıkıntı yaratıyor. Heyecanını yitirmiş kamu görevlileriyle devam etmeyeceğim. Bize yardımcı olmalılar ve yolumuzu açmalılar. Yargı kararıyla geri dönenler onun gücüne sığınıp hareket etmemeliler.
Enerjik olmak, yönetime destek vermek yaşla da ilgili değil. Ben ne kamu çalışanları gördüm. Emekliliklerine 6 ay kala aynı ciddiyetle işlerini yapıyordu. Kamudaki herkes görevini bilmeli. Bir müdür görevinin gerektirdiğini yapacak. Vali de kendi görevinin gerektirdiklerini yapacak. Eğer bunu yapamıyorsanız yol vereceksiniz."
SIRA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDE Mİ?
Balıkesir'deki kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanan bu değişikliklerin ilimiz bürokrasisi yanında, kamu hizmetlerinin kalitesine nasıl yansıdığı önümüzdeki süreçte net bir şekilde görülmesi beklenirken, bürokrasideki yeniden yapılanmanın gelecekte hangi müdürlüklerle süreceği ise merak konusu.  Gidecek müdürlerin ilk sırasında ise, Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Köksal'ın adı geçiyor. Çünkü, onun göreve başladığı dönemde, eğitim kalitesi yönünden başarılı iller arasında yer alan Balıkesir, bugün sınıfta kalan bölgelerden biri konumunda..

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228