banner343

banner307

banner319

banner344

Balıkesir son Başbakan Yıldırım'ı ağırladı

Türkiye'nin son Başbakanı ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Balıkesir, Bigadiç ve Sındırgı'da açılış yaptı, vatandaşlarla buluştu.

SİYASET 04.12.2021, 09:11 07.12.2021, 15:32
Balıkesir son Başbakan Yıldırım'ı ağırladı

BİGADİÇ'TE ANA OKULU AÇTI

Kuvâ-yi Milliye şehri Balıkesir'de gün boyu yoğun bir program gerçekleştiren Binali Yıldırım ilk olarak Kızılay tarafından yürütülen "81 İl 81 Anaokulu Projesi" kapsamında Hayırsever Hatice Koç tarafından Bigadiç ilçesinde yapımı tamamlanan 'Hatice Koç Kızılay Anaokulu' nun açılışını gerçekleştirdi.

Programa Binali Yıldırım ve Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Mustafa Canbey ve Yavuz Subaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bigadiç Kaymakamı M. Halis Aydın, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Tarık Hekimoğlu, Bigadic Belediye Başkanı İsmail Avcu, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Kızılay İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Uğurelli, Kızılay Balıkesir Şube Başkanı Av. Şükrü Güneş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, ilgililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kızılay'ın ülkemiz ile birlikte birçok ülkede mazlum milletlerin her zaman yanında olduğunu belirten Vali Şıldak programda yaptığı konuşmada, "Hayırseverimiz tarafından Kızılay'ın" 81 İl 81 Anaokulu Projesi" kapsamında yapılan böyle bir eserin açılış töreninde birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. İlimizde eğitim alanında yürütülen bu çalışmaların bize güç ve cesaret verdiğini ifade etmek istiyorum. Hayırseverimize, Kızılay'a, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediyemize, İlçe Belediyemize  katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Milli Eğitim Bakanımız yakın zaman önce İlimize teşriflerinde pek çok yatırımın müjdesini paylaştı. Bu dönemde İlimizde eğitim, gençlik hizmetleri olmak üzere bütün alanlarda yüksek seviyede yatırımlar gerçekleşiyor. İlimizde bütün kurumlarımızın uyumlu çalışması, Milletvekillerimizin takibi ve desteği, Büyükşehir Belediyemizin gayretleriyle, pek çok hizmeti vatandaşlarımız layık oldukları şekilde alıyorlar." şeklinde konuştu. 

5 yaşındaki çocukların yüzde 78'inin okul öncesi eğitim aldığını belirten Binali Yıldırım açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bir Çin atasözü diyor ki, eğer bir yılı hedefliyorsan tohum ek, 10 yılı hedefliyorsan ağaç dik, eğer yüzyılları hedefliyorsan insan yetiştir. 
Artık 3 yaş ve 4 yaş grubuna da okul öncesi eğitim vermek gerekiyor. Şu anda 3 yaş grubunda yüzde 14 seviyesindeyiz. Buradaki hedefimiz de yüzde 50’ye ulaşmak. 4 yaşında yüzde 35 seviyesindeyiz. Bu oranı da yüzde 70'lere ulaştırmak istiyoruz. Bunu nasıl başaracağız, daha çok anasınıfı açarak, mevcut okullarımızda, 50 bin okulumuzda daha çok anasınıfı açarak. Ama bunlar da yetmiyor işte biraz sonra değerli hayırseverimiz Hatice Koç Hanımefendi ve ailesinin yaptırdığı bu ve buna benzer okulların sayısını arttırarak bu hedefe biz de katkı sağlayacağız” diye konuştu.

Alfabe okuryazarlığının hemen hemen tamamlandığını, ama artık dijital çağda olunduğunu söyleyen Yıldırım, "Değerli katılımcılar, bir zamanlar neyi konuşuyorduk, ‘Kız çocuklarımız okula gidemiyor’, ‘Okuma konusunda fırsat eşitliği tam sağlanmıyor’, ‘Kırsalda bazı yavrularımız eğitimden mahrum kalıyor.’ Bugün bunlar geride kaldı. Elhamdülillah alfabe okuryazarlığımız hemen hemen tamamlandı ama şimdi artık dijital çağdayız. Şimdi bir de bilgisayar okuryazarlığı var. Bilgi toplumunun bir ferdi olmak artık bilgisayar okuryazarlığından geçiyor. O da gençlerimiz sayesinde oluyor. Biz dijital göçmeniz. Onlar dijital yerli. Bizi bu çağa taşıyacak olan da bizim yavrularımız. Şimdi okul öncesi eğitim çok önemli. O yüzden bu anaokulu ve buna benzer hizmetler çok anlamlı.” dedi.

Konuşmaların ardından Hayırsever Hatice Koç ve ailesi tarafından yaptırılan ‘Hatice Koç Kızılay Anaokulu’nun açılışı gerçekleştirildi. Binali Yıldırım, Vali Şıldak ve beraberindekiler anaokulunu gezerek minik öğrencilerle sohbet etti. 

ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Balıkesir'deki programına devam eden Binali Yıldırım, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Toplumsal Farkındalık Programına katıldı. 

Avlu Kongre Merkezinde düzenlenen programda Binali Yıldırım ve Vali Hasan Şıldak Engelliler tarafından yapılan sergiyi gezerek, tekerlekli sandalyeyle bocce oynadılar. 

Kamu kurum ve kuruluşlarının binalarında engellilerin erişebilirliğini artıran kurumlara belgelerin verildiği programda konuşan Vali Şıldak herkesin engelli adayı olduğunu söyledi. Şıldak, “Engellilik ifade edildiği gibi, hepimizin her an yaşayabileceği ve hayatta bulunan her insanın bir engelli adayı olarak hayat sürdüğü bu dünya üzerinde pek çok insanımız gerek zihinsel gerekse de fiziksel olarak çeşitli engellere sahip bir hayat sürmeye mecbur kalıyorlar. Özellikle son dönemde devletimizin, hükümetimizin, Bakanlıklarımızın bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla attıkları adımlar, yapılan düzenlemeler, güncellemeler günlük hayatta artık engelli vatandaşlarımızın eskiye nazaran çok daha iyi bir seviyede hayatlarını idame ettirebilme imkanlarını sağlamış bulunuyor. Kamu kurumlarımız hizmet binalarında ve eklentilerinde artık engellilerimizin çok daha rahat hayat sürebileceği, ulaşabileceği, erişebilirlik yönünden iyi seviyeye gelmelerine yönelik çalışmalarla erişebilirlik belgesini almaya hak kazanıyorlar. Yine belediyelerimizin bu alanda yaptığı çalışmalar, merkezi hükümet düzeyinde Bakanlıkların attıkları adımlar burada anlatmakla bitmez. Önemli olan devlet olarak bugün bu salonda bulunan belediyelerimizden, yerel yönetimlerimizden, kaymakamlıklarımızdan, tüm kamu kurumlarımızdan, üniversitelerimize, güvenlik birimlerimizden ulaşımı sağlayan sektörler ve bütün hayat alanlarından artık engellilere yönelik büyük bakış oluştu. 'Biz sizin yanınızdayız, biz sizin aranızdayız.' bakışı oldu ve artık bu kabullenildi. Gizlenen, üstü örtülen bir sorun olarak görülen alan değil hayatın doğal bir parçası olarak görüldü ve bu anlayışla modern ve güçlenen Türkiye’de bu hakim düşünce artık egemen oldu. Biz de bununla gurur duyuyoruz” diye konuştu. 

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı Binali Yıldırım yaklaşık 63 bin engelli vatandaşın  devlette istihdam edildiği, iş sahibi olduklarını söyledi. Yıldırım, “Esasında hiç kimse ben engelli değilim diye böbürlenmesin, övünmesin. Hepimiz birer engelli adayıyız. O yüzden hayata bakışımız da farklı olan kardeşlerimizin ihtiyaçlarını her zaman göz önünde bulundurmamız lazım. Yapacağımız işlerde, icraatlarda hayatı kolaylaştıran, yaşam kalitesini arttıran çalışmaları hep beraber söz etmemiz lazım. Esasında Türkiye'de engellilere yönelik farkındalık hemen hemen hiç yoktu. Buradan 15 sene öncesine gittiğimizde engellilere ait bir kanun da yoktu. Engelliler, çeşitli kanunlarda sakat, çürük, özürlü gibi tabirlerle yer kalıyordu.  Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde engellilerin tamamını ilgilendiren müstakil, farklı bir kanun çalışması yaptık ve bu kanun gerçekleşti. Daha sonra diğer kanunlarda insan onurunu zedeleyen tabirlerin hepsini de çıkarttık. Sakat, çürük, özürlü gibi tabirler artık kanunlarımızda yer almıyor. Tabii bunlarla kalınması, engellilere yönelik kamu hizmetlerinden yararlanma yanında kamuda çalışmanın da önünü açtık. Bugün itibariyle 63 bin civarında engelli kardeşimiz devlette çalışıyor, iş, aş sahibi oldu. Engelli öğretmenlerimiz var, engelli siyasetçilerimiz var, engelli kamu yöneticilerimiz var, memurlarımız var. Şimdi engellilerin önünde bir engel daha vardı. Engelliler hakim, savcı olamıyordu. Geçen hafta mecliste kabul edilen hakim ve savcılığı engelleyen madde vardı. Hakimler Savcılar Kanununda bunu da kaldırdık. Bu çok eski yıllardan kalan bir madde dolayısıyla artık bundan böyle engelli, fiziki engelleri olan kardeşlerimiz de hakim, savcı olabilecekler." şeklinde konuştu.

ABDULHAMİT HAN GELİŞİM MERKEZİNİ AÇTI

Engelli bireylerle sohbet eden, hatıra fotoğrafı çektiren Binali Yıldırım Balıkesir programına Altıeylül Belediye Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan Sultan Abdülhamit Han Gelişim Merkezinin Açılış Töreni ile devam etti. 

VALİLİĞİ ZİYARET ETTİ

Program kapsamında Balıkesir'deki temaslarına devam eden Binali Yıldırım Balıkesir Valiliğini ziyaret etti. Valiliğe gelişlerinde Şeref Defterini imzalayan Yıldırım, Vali Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret etti.  Vali Hasan Şıldak, Eski Başbakan Binali Yıldırım'a ziyareti dolayısıyla teşekkür ederek, kendisini Balıkesir’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

SINDIRGI'DA TOPLU AÇILIŞ YAPTI

Balıkesir programı dolayısıyla daha sonra Sındırgı İlçesine giden Binali Yıldırım, burada toplu açılış töreni gerçekleştirdi. Sındırgılıların yoğun ilgisiyle karşılanan Binali Yıldırım, İlçeye kazandırılan kamu yatırımları kapsamında Cumhuriyet Ortaokulu, 2. Bölge Jeotermal Isı Merkezi ve Atatürk Stadyumu'nun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ İTTİFAKA OY VERİRSİN?
BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ İTTİFAKA OY VERİRSİN?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@