En çok 'Evet' ve en çok 'Hayır' çıkan yerler

Balıkesir'de en çok ''EVET'' oyu rekorunu Dursunbey ilçesiyle kırarken, Türkiye'de ''evet'' ve ''hayır'' oylarında rekor kıran iller şöyle:

En çok 'Evet' ve en çok 'Hayır' çıkan yerler

İşte o iller:

Referandum sonuçları hemen hemen kesinleşmişken en çok evet ve en çok hayır oylarının çıktığı iller de belli oldu. Referandumda en fazla 'Evet' oyu yüzde 95.63 ile Ağrı'dan çıktı.
Evet oylarında Ağrı'yı yüzde 95.15 ile Bingöl takip ederken, Siirt'te yüzde 95.06, Batman'da yüzde 94.66, Şanlıurfa'da yüzde 94.48 oranında 'Evet' çıktı.
En fazla 'Hayır' oyu çıkan il ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli. Tunceli'de hayırların oranı yüzde 81.70. Hayırlarda Tunceli'yi yüzde 74.18 ile Kırklareli izliyor.
Referandumda Edirne yüzde 73.18, Muğla yüzde 68.75, Tekirdağ yüzde 64.42 ile 'Hayır' dedi.

KIYI ŞERİDİ '' HAYIR'''. KALAN YERLER ''EVET'''
Referandumla ilgili sonuçlar netleşirken ortaya çıkan 'Evet'-'Hayır' haritası da sürpriz olmadı. 2007 Genel ve 2009 Yerel Seçimi'nde ortaya çıkan haritaya benzer bir harita referandum sonuçlarında da ortaya çıktı. Kıyı illeri ve Trakya 'Hayır' oylarını temsil eden kırmızı renge boyanırken, Doğu, Güneydoğu, Karadeniz, İç Anadolu bölgeleri 'Evet' oylarını temsil eden yeşil renge büründü. 'Hayır' oylarının ağırlıkta olduğu kırmızı iller arasında iç bölgelerde Eskişehir, Bilecik ve Tunceli de var.

BALIKESİR'İN TABLOSU DA AYNI..
Balıkesir'in sahil şeridindeki Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Erdek, Gömeç, Bandırma ilçelerinde evet oyları önde çıktı. Dursunbey, her seçinde olduğu gibi yine farkını ortaya koydu ve evet oyuyla rekora imza attı. Bigadiç, Sındırgı, İvrindi, Kepsut gibi kırsal bölgelerde de beklenildiği gibi EVET oyları çok çıktı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228