Eski sandıktan da kurultay çıktı!

CHP'de yine kurultay gündemi oluştururken, eski bir sandıkta partinin 1962'deki 16. kurultayı için hazırlanan sigaralar bulundu.

Eski sandıktan da kurultay çıktı!
Coşkun YAMAN(AJANS 10) CHP'de yine kurultay gündemi oluştururken, bir partilinin tesadüfen bulduğu sigara paketi bile kurultayların bu parti için ne kadar vazgeçilmez olduğunu gösterdi.
Adı açıklanmayan bir partili yıllar önce dedesinden kalan bir sandığı temizlerken, 14 Aralık 1962 tarihinde gerçekleştirilen 16. kurultay için özel olarak yaptırılmış sigara paketi buldu. Partili, CHP'nin 6 oku ile M.Kemal Atatürk ve o kurultayda bir kez daha genel başkan seçilen İsmet İnönü'nün birlikte çektirdiği fotoğrafın yeraldığı sigara paketini tarihi eserlere meraklı Osman Koçbey'e armağan etti.
İşçi emeklisi Koçbey, bu tarihi sigarayı basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Koçbey, "Bu sigara paketi ve içindeki sigaralar benim için büyük değer taşıyor. Emekli maaşım bin 200 lira .. Ama bana emekli maaşımın beş katını hatta on katını verseler bu paketi yine elimden çıkarmam. Ama CHP müzesine bağışlayabilirim. Çünkü CHP benim için büyük bir değer taşıyor ve CHP'siz bir ülke düşünemiyorum"dedi.
"İÇMEM DE İÇİRMEM DE"
Paketin içinde 38 sigara olduğunu belirten Koçbey, "Bu sigaraların hepsinde de CHP yazıyor. Aradan neredeyse yarım yüzyıl geçmiş ama sigaralar sapasağlam duruyor. Ben bu sigaraları içmem ve kimseye de içirmem. Bu bir tarihi eser. Bu sigara paketini CHP istemezse, çocuklarıma ve torunlarıma bir anı olarak bırakabilirim. " diye konuştu..
İŞTE O KONGRE
16. Kurultay 14 Aralık 1962'de gerçekleştirildi. Kurultay parti içi grupların mücadelesine sahne oldu. Genel Başkan İnönü ile parti içindeki etkili isimlerden Kasım Gülek, Nihat Erim ve Avni Doğan arasında geçmişten gelen uyuşmazlık, kurultaya yaklaşıldıkça çatışmaya dönüştü. Gülek, Erim ve Doğan, 9 Aralık'ta bir yıl süreyle partiden ihraç edildiler. Bu arada, İsmail Rüştü Aksal, genel sekreterlik görevinden ayrıldı, yerine Kemal Satır getirildi. Kurultaya 9 Aralık'ta verilen ihraç kararı damgasını vurdu. Bir grup delege kararın geri alınmasını istedi, ancak kurultay, ihraç kararlarını onayladı. İsmet İnönü, bin165 delegeden 1092'sini alarak yeniden genel başkan oldu. Parti meclisinde de genel merkez yanlıları çoğunluğu oluşturdu. 19 Aralık'ta toplanan parti meclisi Kemal Satır'ı genel sekreterliğe tekrar seçti.
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228