İYi Parti'nin itirazına bir red kararı da YSK'dan

Balıkesir'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybeden İsmail Ok ve arkadaşlarına bir kötü haber de Ankara'dan geldi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İyi Parti'nin Balıkesir'de oyların yeniden sayılması için yaptığı başvuruyu reddetti. Böylece Balıkesir'de seçimi Cumhur İttifakı adayı AK Partili Yücel Yılmaz'ın kazandığı bu kez de YSK kararıyla tescillendi.

İYi Parti'nin itirazına bir red kararı da YSK'dan

İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İsmail Ok ve il yönetimi, seçimde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle 15 ilçede geçersiz oyların yeniden sayımı için yaptığı itirazın Balıkesir İl Seçim Kurulu tarafından reddedilmesi üzerine YSK’ya başvuruda bulunmuştu.

İl Başkanı Nedim Tuna, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla itirazlarının reddedildiğini açıkladı.

İstanbul için geçerli hukukun Balıkesir için geçerli olmadığına değinen Tuna paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İsmail Ok ve il yönetimi, seçimde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle 16 ilçede ilgili ilçe seçim kurullarına itirazlarda bulunmuşlardı. 
İtirazların ilçe seçim kurullarınca reddedilmesinin ardından dün Balıkesir Adliyesi'ne gelen İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Ok, İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna ve partililer, İl Seçim Kuruluna toplamda 15 ilçede geçersiz oyların tekrar sayılmasını isteyerek tekrar itirazda bulundu. 

BALIKESİR'DEN SONRA ANKARA DA RED ETTİ
İtirazı 6 Nisan Cumartesi günü karara bağlan İl Seçim Kurulu, 298 sayılı yasanın 112. Maddesine göre geçersiz oyların tekrar sayılmasının mümkün olmayacağı belirterek itirazı reddetti. Bunun İYİ Parti YSK’ya itirazda bulunmuştu. YSK Balıkesir'deki kararı yerinde bularak itirazı reddetti.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 19:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228