Marmara'daki yangın üzerinden Büyükşehir'e salvo!

Marmara Adasında yürekleri ağızlara getiren yangın, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok tarafından TBMM gündemine taşındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle ilgili haberi medyayla paylaşan Ok, yangın üzerinden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne ağır eleştiriler getirdi.

Marmara'daki yangın üzerinden Büyükşehir'e salvo!

Balıkesir’in Marmara ilçesinde meydana gelen yangın yürekleri ağızlara getirdi. Nedeni tespit edilemeyen yangın; birçok evin boşaltılmasına neden olurken; beş ev ve bir minibüsün yandığı da ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilk yaptığı açıklamalarda 80 hektar arazinin yandığı tespit edilirken konu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı.

MÜDAHALEDE YETERSİZ KALINDI MI?

Konu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sorularını yönelten İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, ‘’Yaşanan durum içimizi yakıyor. Gün geçmiyor ki bir doğa harikası daha yok oluyor. Bir yandan madenler, bir yandan orman yangınları ülkemizi yok ediyor. Dün gerçekleşen yangın esnasında bölge halkından bir çok telefon aldım. Yangının başlama saati ile müdahale saati arasında büyük farklar olduğu ve yeterli müdahale nedeniyle yangının söndürülemediği yönünde güçlü iddialar var. Bu iddiaları Bakan Pakdemirli’ye sorduk. Artık tek bir fidanın kesilmesine, yanmasına ve yakılmasına sabrımız kalmadı.’’ dedi.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR

BELEDİYESİ SINIFTA KALDI

Marmara Adası’nda gerçekleşen yangının büyümesinde geç ve yetersiz müdahalenin olduğunu belirten İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, yaşanan yangında Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin de yetersiz kaldığını ve bu konuda sorumluluk sahibi olduğunu savundu.


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yangın haberini aldıktan hemen sonra Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ile birlikte Marmara Adasına giderek ilçe belediye başkanı Süleyman Aksoy'dan bilgi almıştı.

Yangının ilk beş saatinde sadece bir helikopter ile uzun süreli aralıklar ile müdahale edildiğini ve Adada Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait sadece 2 söndürme aracının bulunduğunu, bu araçlardan bir tanesinin de arızalı olduğunu iddia eden Ok, Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait olan arızalı söndürme aracının mahallelere giremediği ve su pompasında olan arıza nedeniyle yangına müdahale edemediğini söylerken, ada halkına da teşekkür etti.

Ok şöyle konuştu: ’’Yangınlar ile mücadele de çok geride kalmış durumdayız. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Marmara Adasında 2 adet söndürme aracı olduğunu ve yangında bunların 1 tanesinin yaşadığı arıza nedeniyle söndürme faaliyetleri esnasında yardımcı olamadığını ada halkımız bizlere iletti. Balıkesir’i beş yılda Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasına sokanlar, yandaşlardan milyarlarca liraya makam aracı kiralayacağına Marmara Adasına yeni ve sağlıklı bir itfaiye aracı alsaydı keşke. Ada halkının bireysel müdahale ve mücadelesi olmasaydı tüm ada evlerinin yanacağını bugün daha iyi görmekteyiz. Bu nedenle Marmara Adalı hemşerilerime yeniden teşekkür ederim. Ada halkımızın bizlerden tek bir talebi var, oda sorumluların ve ihmallerin ortaya çıkartılması. Biz de bu konuda elimizden geleni yapacağız’’.

‘’YÜCEL YILMAZ BELEDİYENİN

KAPISINA DEVREN KİRALIK YAZACAK’’

Eleştirilerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile devam eden İsmail OK, büyükşehir belediyesinin maddi olanaksızlıklardan dolayı ilçe belediyelerine devrettiği birçok birimin içerisine itfaiyenin de eklenmesi gerektiğini söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin Ak Partili Belediye tarafından yönetilemediğini söyleyen OK ‘’ Bundan beş ay önce halkımıza yalan ve hayal satanların gerçek yüzü bugün ortaya çıkmıştır. En büyük kişisel değeri iyi yalan söylemek olan Yücel Yılmaz belediyenin ilçelerde ki tüm hizmet ve birimlerini beceriksizliklerinden dolayı devretmektedir. Utanmasalar Balıkesir Büyükşehir’in kapısına ‘Devren Kiralık’ yazacaklar. Hiç olmadı itfaiyeleri de ilçe belediyelerine devretsinler ki Marmara Adası vakası bir daha yaşanmasın.

Sözlerim Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’adır. İtibar için makam uçağı ve makam araçları alacağınıza, ülkenin ve şehrin istikbali için yangın söndürme uçağı ve itfaiye aracı alın’’ dedi.

İŞTE OK'UN TBMM'YE GÖNDERDİĞİ  SORU ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

İsmail OK

Balıkesir Milletvekili

TBMM Divan Katip Üyesi

Balıkesir ili, Marmara Adası’nda 12 Ağustos 2019 saat 12.50’de çıkan ve 9 saat süren orman yangını tüm Marmara Adası’na zorlu anlar yaşatmış ve birçok hane halkının evlerini boşaltmalarına neden olmuştur.

Bu konu ile ilgili olarak;

  1. Yangın ihbarı ilk olarak saat kaçta bildirilmiştir? İlk müdahale saati kaçtır?

  2. Yangına kaç helikopter ve arazöz ile müdahale edilmiştir?

  3. İlk belirlemelere göre ne kadar alan yanmıştır?

  4. Bir saatlik aralıklar ile bir helikopterin ilk beş saat boyunca tek başına müdahale ettiği iddiaları doğru mudur?

  5. İlk müdahalenin ihbar anından tam 3 saat sonra yapıldığı iddiaları doğru mudur?

  6. Son zamanlarda ülkemizde hızla artan orman yangınlarında bir kasıt, bir ihmal görüyor musunuz?

  7. Ülkemizde yaşanan yangınları önleme, engelleme ve söndürme hususunda Bakanlığınızı başarılı buluyor musunuz?

  8. Son 3 ay içerisinde Türkiye’de kaç yangın çıktı ve belirlemelerde toplam ne kadar alan yanmıştır?

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2019, 17:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228