Yerel Medya Buluşmalarının ilk konuğu

24 Haziran 2018’de yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi ve 27. Dönem milletvekili genel seçimi öncesinde pek çok kentte düzenlenecek “BYEGM Yerel Medya Buluşmaları”nın ilk durağı Kayseri’de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 ilden gazetecilerle bir araya geldi.

Yerel Medya Buluşmalarının ilk konuğu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” toplantısına katılarak Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Niğde, Nevşehir, Sivas olmak üzere 6 ilden 100’ü aşkın gazeteci ile bir araya geldi.

Toplantının açılışında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, 24 Haziran’da Türkiye tarihindeki en önemli seçimin yapılacağını belirterek “Allah'ın izniyle çok pratik çalışacak bir hükümet sistemi geliyor. Çok hızlı çalışan, bürokrasi engellerini aşmış bir ortamla karşı karşıya olacağız." diye konuştu.

"Terörün yıktığı konutları yeniden yaptık"


Güneydoğu da 3 yıl önce terör örgütünün öz yönetim adı altında çukur ve hendek kazdığını 'Özyönetim' ve 'Yerel Özerklik' gibi sözlerle terör devleti oluşturmak istediklerini belirten Özhaseki şöyle konuştu: "Teröristler 7 bölgeyi üs olarak seçip 70 bin eve zarar verdiler. 45 bin ev hasarlıydı. 105 bin evde inşaata başladık. Bunların bir bölümünü bitirdik. Bir bölümünü de bitirmek üzereyiz. Şırnak'ta, Silopi'de bölgeye özgü evler yaptık. Güneydoğu'da terörün yıktığı konutları onarmak ve yeniden imarlarını yapmak konusunda hükümetimiz tarafından çok ciddi adımlar atıldı. Bölgenin koordinatör bakanlığı olarak elimizden geleni yaptık. Buralardaki belediyeler paraları teröristlere verdiler. O nedenle buralara kayyum atadık. Seçimle gelmek insanlara suç işleme hakkı vermez. Parayı devletten çal, eşkıyaya teröriste gönder bu mantıksızlık olur mu".

 "İmara aykırılık teşkil eden yapı sayı yüzde 60'lar civarında"


Şehircilik alanında yapılan yeniliklerle insanların daha çok ilgilendiğini aktaran Özhaseki, 35-40 milyonun yakından takip ettiği bir konu olan Yapı Kayıt Belgesi uygulamasını gündeme getirdiklerini ifade etti.

Yapı Kayıt Belgesi uygulamasıyla imara aykırılıkların önüne barış içerisinde geçileceğini dile getiren Özhaseki, şöyle devam etti:

"Ülkemizde tam olarak bilinmemekle beraber 26 milyon 358 bin bağımsız birim var. Yani konut, iş yeri, fabrika ya da çatı altı dediğimiz yapılar var. Bu da 9,5 milyon binaya tesadüf ediyor. Bunların ne kadarı imara uygun ya da imara aykırılık teşkil ediyor konusuna gelince, bu büyükşehirlerimizde bu oran yüzde 70-80'e ulaşıyor. Türkiye'de imara aykırılık teşkil eden yapı sayı yüzde 60'lar civarında. İzmir'de, İstanbul'da öyle en güzel turizm bölgesi Muğla'da da öyle. Buradan Güney Doğu'ya gidin zaten oralarda imar hak getire. Böyle olunca bir sorunlar yumağı oluşuyor. Bu sorunlar içerisinde herkes birbirini kandırarak yoluna devam ediyor. Vatandaş biliyor ki belediye evlerine bir şey yapamayacak. Belediyeler de zabıt tutuyor, yıkım kararları alıyor. 'Bizim bölgemizde şu kadar yapı var, yıkacak Allah'ın kulu var mı' deyip ihale yapıyorlar. Tabii ki de binlerce yapıyı yıkacak kimse çıkmıyor."

 

 "Vatandaşı olduğu yerde dönüştürmek esastır"


Bakan Özhaseki, Yapı Kayıt Belgesinden elde edilen gelirlerin deprem ve afet risklerine hazırlık kapsamında ve kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere bütçeye gelir olarak kaydedileceğini ifade etti.

Bu yasayla depreme dayanıklı olmayan yapıların yasal hale getirileceği yönündeki iddiaların da asılsız olduğunu vurgulayan Özhaseki, şöyle konuştu:

"Stokların durumunu anlamaya çalışıyoruz. Kimseye avantaj sağlamıyor. Depremsellik ayrı bir konu. 80'li yıllarda iskanını almış bazı binaların, depremde tam dayanıksız olduğunu biliyoruz. Ruhsattan sonra iskan almamış sağlam olduğunu da biliyorum. Daha sonra yaptığımız bir çalışma var. Bundan bir sene önce başladık, 'Şehircilik Şurası' adı altında. Kentsel dönüşüm çalıştık, akademisyen-özel sektör bir araya geldik. Ondan sonra kentsel dönüşümün esaslarını belirlediler. Vatandaşı olduğu yerde dönüştürmek esastır. Bunu getiriyoruz. Belediyeleri artık vatandaşla muhatap edeceğiz. Belediyeler vasıtasıyla iş yaptırmaya çalışacağız. Vatandaşla sıkıntı olan Fikirtepe gibi örneklerin önüne geçmeye çalışacağız. Mahallenin bir merkezin olduğu birtakım mahalleler ortaya çıkacak. Belediyelere yüzde sıfır kredi verirken, malzemeler yerli ve milli olursa vereceğiz. Türkiye'den kendi şirketlerimizden karşılarsa vereceğiz. Kapı kolları başka yerden gelirse kullandırmayacağız."

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 23:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner207

banner214

banner229

banner151

banner215

banner228